Tipy na týden 19. – 25. února: vrací se Minisalon a nesou vám noviny


Výstava Kafkaesque:
Jaroslav Róna, Kafka v Terstu, 2020 / Foto (c) DOX
Výstava Kafkaesque: Jaroslav Róna, Kafka v Terstu, 2020 / Foto (c) DOX

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Na Dramoxu díky nově ohlášené spolupráci s Českou televizí uvidíte české inscenace jako Příběhy obyčejného šílenství (Dejvické Divadlo),  Balada pro banditu (Husa na provázku), Pes Baskervillský (Jihočeské divadlo) a další. Síť kaváren The Miners otevřela v Praze desátou pobočku přímo u Karlova mostu, v Lázeňské ulici. Nákupem v Lush můžete ve dnech 16. – 18. 2. 2024 podpořit spolek spolek Holubi v nouzi. • Vychází nová kniha režiséra, scenáristy a spisovatele Václava Matějky s názvem Intimní zóna. • Podcast Na kafe s Davidem Pomahačem slaví stý díl rozhovorem s Milanem Caisem. První ročník cen výstavního projektu Art Grand Slam zná oceněné. •   Bienále Ve věci umění oznánilo termín letošního ročníku a nové umělecké projekty. •  3Kino Art Pasáž představí ve dnech 21. – 23. února soubor tří akvarelů Františka Kupky ze soukromých sběratelských fondů deponovaných v ČR.

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

20. 2. 20:00 Tři krtci pod Prahou  / Česká Televize

Hudební komedie J. Dietla s písničkami B. Ondráčka a Z. Borovce z prostředí stavby pražského metra. (1974)

Režie: Václav Hudeček, Hrají: Jiří Hrzán, Václav Postránecký, Viktor Sodoma, Jitka Molavcová, Vladimír Menšík, Karel Štědrý, Milan Chladil, Petr Janda, Jana Robbová, Věra Tichánková, Lubomír Lipský st.

Od února do dubna 2024 se na televizní obrazovky zcela poprvé od roku 1989 vrátí vybrané televizní filmy České televize s předními herci, které nebyly vysílány z důvodu zatížení ideologií a tématem normalizace. Sledovat je můžete od 6. února každé úterý od 20:00 na kanálu CS Film.

20. – 21. 2. Diáky festival IV / Bio Oko

Diáky festival IV se letos podívá extrémům na zoubek. S Lukášem Jasenským vylezeme na osmitisícovku, bez šerpů, bez kyslíku, ale s radostí. O řadě fantastických prvovýstupů v Himálaji i patagonských horách bude vyprávět Radek Groh. Stopař Šebestián Bok nás vezme na 13 000 km dlouhou výpravu do Střední Asie s výstupem na nejvyšší horu Iráku a rodinka Arvayových nám předvede, že i s malými dětmi se dá jezdit offroad po místech, jako je Írán, Kurdistán nebo Arménie.

22. 2. Anishort: Nejlepší Krátké Animované Filmy /Světozor

Nejlepší krátké animované filmy z celého světa! Filmy oceněné na mezinárodních festivalech. Mix různých animačních technik, žánrů a příběhů. Celkem 16 nejlepších animací z 8 zemí.

23. 2. | 18:00 KiDÓ / Ústřední knihovna – Velký sál

Slavnostní premiéra cinemagrafové pohádky KiDÓ. pro dětské diváky ve věku 6–12 let, která bojuje proti šikaně a násilí mezi dětmi.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

21. 2. Holly Humberstone / Rock Café, Praha

22. 2. James Arthur / Forum Karlín, Praha

22. 2. DJ Krush (JP) / Lucerna Music Bar

23. 2. Loscil a Lawrence English “Colours of Air” (CA/AU) + Will Samson (UK) / Kostel sv. Šimona a Judy

 

22. a 24.2. Depeche Mode / O2

23. 2. Parov Stelar / Forum Karlín

23. 2. Fatboy Slim / Roxy

24.2. WYFE + Fourtuna / Papírna Plzeň

24. 2. Crystal Fighters / Roxy, Praha

24. 2. Dan Mangan / Café V lese, Praha

24. 2. Crush of souls / Bike Jesus

24. 2. NEMEČEK (CRO) / Kabinet Múz

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

23. 2. – 19. 3.  MINISALON 1984  / Tibet Open House (Školská 693/27)

Už 23. února od 18:00 zavede projekt návštěvníky zpět do neklidné doby normalizace prostřednictvím otevření výstavy v Tibet Open House ve Školské 693/27 za přítomnosti některých z autorů, a bude trvat do 21. března. Následně bude uveden ve filmovém zpracování do kin od 14. března v podobě snímku Janka Růžičky s názvem 15 x 15 x 5 (minisalon 1984).

 

23. 2. – 14. 4. ZBYNĚK SEDLECKÝ: Zrcadlo / Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice

 

19. 1. – 22. 5. Veronika Psotková: Beze Strachu / kulturní prostor KKCG na Bořislavce (Artium)

Z průmyslového materiálu vytváří Veronika Psotková jemné sochy vznášející se v prostoru. Dráty pod jejíma rukama ožívají, dostávají tvary a stávají se bytostmi. Sochařčinu jedinečnou tvorbu představuje nová výstava Beze strachu na Bořislavce v kulturním prostoru KKCG, které dostává jméno Artium.

 

1. 2.  – 11. 4. Hynek Čermák: U—pře—rodu / KC Beseda Klánovice

Expozice fotografií ve výstavních prostorách klánovické Besedy představuje výběr z volné fotografické řady aktů.

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

24. 1. – 24. 3. Adolf Lachman: Lachland / Villa Pellé

Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

21. 2. 19:30 Karolína Zoe Meixnerová: Národní opruzení tour / Čítárna Unijazz

Jedinečná beseda, při které rozebereme Národní opruzení skrz na skrz. Možná vás překvapí, co všechno se v knize zakládá na pravdě a jaké příběhy inspirovaly autorku Karolínou Zoe Meixnerovou k napsání Národního opruzení. Hra na pravdu právě začíná. A jako bonus se můžete těšit na autorské čtení z připravovaného druhého dílu Národního opruzení. Besedou provede moderátor Marek Blažíček.

21. 2.  19:00 Paramisa / Knihovna Václava Havla

Uvedení knihy Paramisa. Pohádky a příběhy romských vypravěčů z bývalého Československa – křest knihy.

22. 2. Camping s Ondřejem Cihlářem: Michal Kašpárek a Petr Šesták / CAMP Praha

Děda, otec, dcera. Tři pohledy na svět, který se neustále mění. Jak najít shodu mezi různými věkovými i názorovými skupinami? Pozvání do dalšího Campingu přijal publicista a překladatel Michal Kašpárek, jemuž minulý rok vyšel román Fosilie, věnovaný mezigeneračním nedorozuměním. Druhý host, Petr Šesták, rovněž píše, ale také fotografuje a provozuje analogové fotoautomaty. Je například autorem knihy Vyhoření, která řeší konflikt mezi cyklisty a automobilisty, či knihy Kontinuita parku, jež ukazuje, že hlavní hranice nevedou mezi zeměmi, ale mezi venkovem a městem.

24.02. 20:00 Underground Comedy: Nesem vám noviny / Rock Café

Komici ze skupiny Underground Comedy představují skoro nový formát zábavného večera Nesem vám noviny, ve kterém vás provedou událostmi z uplynulého měsíce v Česku i v zahraničí. Formou kvízové soutěže se společně pozastaví nad tím, co hýbalo a dosud hýbe veřejným děním.

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat