Tipy na týden 8. – 14. května: japonští MONO, večer pro Petra Slabého a Kronos Quartet

Boglárka Börcsök & Andreas Bolm : Figuring Age na festivalu Divadelní Flora / foto Andreas Bolm
Boglárka Börcsök & Andreas Bolm : Figuring Age na festivalu Divadelní Flora / foto Andreas Bolm

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Basic Instinct / různá kina

Do kin se pouze na omezenou dobu vrací kultovní Základní instinkt režiséra Paula Verhoevena. Uveden bude po 30 letech od premiéry v nové digitálně restaurované 4K verzi necenzurovaného režisérského sestřihu.

8. 5.  Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo / Kino Pilotů

 

8. 5.  Hopper – americká love story / Světozor, Velký sál

Edward Hopper patří k nejuznávanějším americkým umělcům z pohledu kritiků i široké veřejnosti. Kdo ale opravdu byl tento pravděpodobně nejinspirativnější americký umělec všech dob? Režisér Phil Grabsky přináší jedinečný pohled na Hopperovo dílo i osobní život.

9. 5. Večer pro Petra Slabého / Ponrepo

 

10. 5.  Othello: NT Live v Aeru / Kino Aero

Přenos z jeviště Lyttleton britského Národního divadla. Mimořádnou novou inscenaci Shakespearovy nestárnoucí tragédie režíruje Clint Dyer v hlavních rolích s Gilesem Tererou , Rosy McEwen a Paulem Hiltonem.

11. 5. – 13. 5.  Festival tanečních filmů/  Kino Světozor

8. ročník Festivalu tanečních filmů nabízí programové kolekce krátkých tanečních filmů, tzv. dance for camera, což jsou krátké obrazové taneční básně či příběhy. Dále uvidíte unikátní záznam choreografií z Pařížské opery a několik dokumentů přibližujících fascinující choreografické osobnosti. Nebude chybět ani oblíbený kurátorovaný blok věnovaný tanci a reklamě. 

12. 5. 19:00 Everybody Street / CAMP Praha 

Nahlédněte do života ikonických street fotografů, které inspirovalo jejich jedinečné město – New York. Dokument nahlíží do rušných ulic americké metropole a zachycuje spěch, nepoddajnost i občasné nebezpečí, kterému museli umělci na svých cestách městem čelit. Představuje esenci americké pouliční fotografie například z pohledu Bruce Davidsona, Mary Ellen Mark, Elliotta Erwitta nebo Marthy Cooper. Cheryl Dunn / USA, Srbsko a Černá Hora / 2013 / 83 min.

13. 5. Rumová degustace u kraťasů / Kino Balt

Zažijte ojedinělou rumovou degustaci 10 rumů, které jsou napárované s 10 kraťasy. Před každým krátkým filmem vám upřesníme, jaký rum začnete degustovat a proč se hodí k tomuto krátkému filmu.

14. 5. Král Lear: NT Live ve Světozoru / Světozor

Přenos z londýnského West Endu ukáže mimořádně dojemný portrét krále Leara v podání uznávaného herce Iana McKellena.

 

  Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut 

 

   

 

5. – 13. 5. Cirkus BASE / Chomutov NOVÝ CIRKUS

Centrum pro nový cirkus pořádá v Chomutově kulturně-vzdělávací projekt Cirkus BASE. Jeho návštěvníci si na vlastní kůži budou moci vyzkoušet disciplíny nového cirkusu jako žonglování, akrobacii, provazochodectví, parkour nebo se na ně zajdou podívat naživo na žánrová představení.

 

9. 5. Donny McCaslin ft. Jason Lindner, Jonathan Moran & Zach Danziger (USA)  / Jazz Dock

9. 5. Mono (JAP) + GGGOLDDD (NL) / Underdogs‘ Ballroom

Kapela MONO se těší dlouholeté oblibě fanoušků po celém světě díky nezaměnitelné směsici instrumentálního rocku a shoegazu. Spolu s MONO vystoupí na Flédě také nizozemští GGGOLDDD. Jejich temná hudba stojí na základech dark-wave a experimentálního art-popu. Na novém albu kapela otevírá tíživé téma fyzického zneužití a jeho společenských dopadů.

 

10. 5. Mono (JAP) + GGGOLDDD (NL) / Fléda Brno

10. 5. Should I Stay Or Shoud I Go? / Vzlet DIVADLO

Představení Should I stay or should I go? je autorskou adaptací Ibsenovy hry Domeček pro panenky. Nora a její manžel Torvald odjíždějí na horskou chatu oslavit příchod nového roku a s nimi je zde také kamarád Henrik a Torvaldův kolega z práce Nils. Stará známá Kristýnka do poslední chvíle váhá, jestli přijet, a tak zatím zůstává doma. Kouzlo blížící se půlnoci vytahuje na povrch dilemata, se kterými se každý z účastníků potýká.

 

10. 5. Blue October / US/ Lucerna Music Bar

10. 5. Kronos Quartet (50) + Irena & Vojtěch Havlovi (40) / kostel U Salvátora, Praha

 

11. 5. Hugo Race Fatalists, Jazz Dock

11. 5. – 22. 5. Festival Divadelní Flora / Olomouc DIVADLO

Festival Divadelní Flora, jehož programový výběr vymezuje ročníkové motto Jinakost, dává letos velký prostor ženám.  

11. 5.  SYNLAKROSS (es), PHOBIA JOURNAL (cz) Melodic Death Metal / KLUB 007 STRAHOV

12. 5. HIDE (USA)  VEIL OF LIGHT (CH) SDH (ES)  / Bike Jesus

12. 5. Distant (NL) , Extortionist (USA), Dagger Threat (DE) / Rock Café

12. 5. Pražské jaro na Kampě 2023 / park Kampa  ♬ 

Od 16.00 hod vystoupení souborů mladých hudebníků, od 20.00 přímý přenos ze Zahajovacího koncertu Pražského jara 2023 ze Smetanovy síně Obecního domu. Bedřich Smetana: Má vlast. Welsh National Opera Orchestra řídí Tomáš Hanus.

12. 5. Vinx (USA) / Jazz Dock

12. 5. BartolomeyBittmann (AUT) + S.V.A. Trio (CZ) / Palác Akropolis

12. 5. – 13. 5.  Festival V sadě skví / Brno, Björnsonův sad 

První ročník multižánrového festivalu nabídne ostřílené profesionály, vítěze hudebních anket, ale také nové talenty alternativní hudební scény.

 

13. 5. Festival  Ženfest / Brno  ♬, DIVADLO

Hudební open-air festival Ženfest pod třešní se letos dočká svého druhého ročníku a opět se odehraje na Trchově zahradě poblíž řeky Svitavy v městské části Brno – Maloměřice a Obřany. Festival se zaměřuje na hudební tvorbu žen – muzikantek / písničkářek, ale též na autorskou tvorbu žen v oblasti literatury, divadla či výtvarna. 

 

13. 5. The Mission /UK/ – Night One / Futurum Music Bar

13. 5. Michelle Gurevich / Palác Akropolis

13. 5.  DORDEDUH + HEIDEN + BESNA / Underdogs‘

13. 5. We Came As Romans (USA) , Caskets (UK) , SeeYouSpaceCowboy (USA) / Rock Café

13. 5. James Holden  /UK/ / MeetFactory

14. 5. The Mission /UK/ – Night Two / Futurum Music Bar

 


 

4.  5. – 17. 9.   Flashback: Hermit 1992–1999 / Muzeum moderního umění Olomouc: Salon, Kabinet

 

25. 4. – 21. 5.  Jan Hendrych: Sochy a mosty, Kobka 17, Hořejší nábřeží, 150 00, Praha 5

 

16. 4 – 10. 9.  Věra Jičínská / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Královéhradecká výstava Věry Jičínské je vůbec první retrospektivní prezentací děl této umělkyně, jež návštěvníky postupně seznámí s vývojem její tvorby, pro kterou jsou typické ženské akty, exotické a taneční motivy či symbolika světla a stínu. Stranou nezůstane ani autorčina žurnalistická činnost, deníkové záznamy a korespondence, několik ukázek tvorby jejích generačních souputnic a v neposlední řadě i malířčina vlastní sbírka africké plastiky.

 

27. 4. –  27. 5.  Aleš Brázdil – Mailer Daemon / Hala 40 v Holešovické tržnici

The Chemistry Gallery uvádí samostatnou výstavu malíře Aleše Brázdila (*1983), absolventa ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana na pražské AVU z roku 2009, představí jeho nejnovější práce za poslední dva roky.

 

26. 4. – 24. 9.  EARTH / Atrium na Žižkově

Ve středu 26. dubna otevírá galerie Atrium na Žižkově další ze série edukačních výstav zaměřených na aktuální společenská témata. Smyslem výstavy nazvané EARTH je upozornit na skutečnost, že naše společnost nevnímá význam a hodnotu přírodních zdrojů, ale pouze jejich průmyslově zpracovanou podobu. Instalace kombinuje přírodní materiály, produkty vytvořené z přírodních zdrojů a díla současných umělkyň a umělců.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

8. 5.  09:00 Den otevřených dveří Senátu  / Kolovratský palác 

Senát Parlamentu ČR pořádá pro veřejnost Dny otevřených dveří u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Sídlo Senátu je v těchto dnech otevřeno od 9 do 16 hodin. Ve Valdštejnském paláci si mohou návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku.

8. 5. Běh pro Paměť národa / různá města

Na jedenácti místech v ČR se v květnu poběží za všechny, kteří se nevzdali. Nezisková organizace Post Bellum pořádá osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout.

 

11. 5. 19:00 Rethink Architecture: Veřejné budovy / CAMP Praha PŘEDNÁŠKA

Jak se starat o veřejné budovy? Jsou zanedbané, bez dostatku financí na kvalitní rekonstrukci? Jak může šetrně provedená rekonstrukce zároveň zavést udržitelné technologie a šetřit náklady provozovateli? Jak skloubit veřejnou funkci s okolními prostranstvími, která jsou ve vlastnictví soukromých majitelů? A jak citlivě kombinovat tradiční architekturu veřejných budov s moderními prvky? O těchto problémech a o lepší budoucnosti těchto staveb se bude diskutovat na třetí přednášce z cyklu Rethink Architecture o udržitelných rekonstrukcích.

11. 5.  – 14. 5. Svět knihy Praha/  Výstaviště Praha Holešovice

 

12. – 14. 5. Mariánské Lázně – zahájení lázeňské sezóny 2023

Po dvou prodloužených víkendech díky květnovým státním svátkům nás teď čeká další výjimečný víkend, během něhož proběhne tradiční zahájení lázeňské sezony v Mariánských Lázních. Během víkendových oslav se můžete těšit na slavnostní průvod, svěcení pramenů, koncert Západočeského symfonického orchestru, mši a bohatý doprovodný program, jehož součástí je např. i setkání s několika významnými historickými návštěvníky města.

 

13. 5. Rare Vibes – Art & Vintage festival / Autokino Strahov

https://www.facebook.com/events/6248809931829234

Rare Vibes – Art & Vintage festival vznikl propojením Leepa Storu a Autokina Strahov. Vintage shopping,  fashion Show, DJs, kapely a nejspíš i nějaký koncík, stánky s jídlem a pitím, tetování, upcycle workshop, výstava mladých umělců a další.

13. 5. Army den / Atrium Flora

V polovině května se Atrium Flora i přilehlé okolí promění ve vojenskou základnu. Proběhne zde totiž šestý ročník oblíbeného Army dne. Malí i velcí návštěvníci se budou moci na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá a funguje nejmodernější a nejzajímavější výbava naší armády.

13. – 15. 5. Svatojánské slavnosti Navalis / pod Karlovým mostem

Každoroční oslava svatého Jana Nepomuckého v Praze u Karlova mostu.

14. 5. 11:00 Karlínský street food festival / Karlínské náměstí GASTRO

https://www.facebook.com/karlinmarket

Těšit se můžete jak na vaše oblíbené prodejce, tak i několik nováčků s nabídkou moderní street food gastronomie.

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (28. dubna 2023)

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Pro ty, co si chtějí radši v klidu doma číst, máme dnes exkluzivní tip: unikátní kniha mapující historii Radia 1 a počátky soukromého rozhlasového vysílání v Česku. Jak je možné, že divoká devadesátková stanice přežila dodnes a pořád se jí daří? Vydání jedinečné kroniky o kultu nejen 90. let z pera Jany Kománkové můžete podpořit na hithitu.

 

    Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat