Tipy na týden 8. – 14. ledna: Tolkien v Unijazzu, Shoenfelt v Kaštanu a hřbitovy budoucnosti

Experimentující vizuální umělec Ondřej Přibyl (1978) vystavuje v Galerii současného umění a architektury – Dům umění města
České Budějovice / Foto (c) Ondřej Přibyl
Experimentující vizuální umělec Ondřej Přibyl (1978) vystavuje v Galerii současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice / Foto (c) Ondřej Přibyl

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Taika Waititi,  režisér Thora a Králíčka JoJo, natočil film o nejhorší fotbalové reprezentaci historie Jeden gól • Z Galerie Rudolfinum odchází ředitel a kurátor Petr Nedoma, pod jehož vedením se uskutečnilo 120 výstav, kterých se zúčastnilo 1061 zahraničních a českých umělců v kurátorském výběru 72 kurátorů, z toho 34 kurátorek. •  Producentka Šárka Cimbalová s režisérkou Agnieszkou Holland začínají pracovat na novém celovečerním filmu Franz, který je inspirován významnou postavou české i světové literatury, spisovatelem Franzem Kafkou. • Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy vyhlásily veřejnou designérskou soutěž nový orientační systém a mobiliář. • V Paříži pojmenují padesátimetrovou ulici po Davidu Bowiem

David Bowie ve filmu Moonage Daydream

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

10. 1. Oppenheimer / Dobeška

Oppenheimer je příběhem muže, který riskoval, že zničí celý svět, aby ho tím zachránil. Režisér Christopher Nolan propůjčil svůj vypravěčský talent životopisnému filmu o vynálezci atomové bomby.

12. 1. 19.00 Plan for Buenos Aires / CAMP Praha

Fantastický příběh jednoho nerealizovaného projektu obřích rozměrů. Světoznámý architekt Le Corbusier v roce 1929, rok po založení CIAMu, odcestoval do Buenos Aires, aby tam přednášel. Během své návštěvy navrhl nový urbanistický plán města. Dokument skrze archivní záběry a rozhovory sleduje Le Corbusierův až obsesivní, více než dvacetiletý vývoj tohoto plánu a snahu o dotažení jeho realizace.

Gerardo Panero / Argentina / 2022 / 80 min. / jazyk francouzský a španělský s anglickými titulky

Online: Best of DAFilms

Streamovací portál DAFilms uvádí svůj tradiční předvánoční program Best of DAFilms. Jeho kurátoři vybrali TOP 25 z českých i zahraničních snímků, které dafilms.cz uvedl v roce 2023. Do výběru se dostaly divácky nejsledovanější dokumenty Zkouška umění, Velké nic a Šťastně až na věky. Mezi hranými filmy jsou oceňované novinky Všechno, všude, najednou, Drive my car, Světlonoc, ale i kultovní Sedím na konári a je mi dobre z letošní rozsáhlé retrospektivy Juraje Jakubiska a Spiklenci slasti z přehlídky filmů Jana Švankmajera.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

13. 1. Phil Shoenfelt & Band of Heysek / Kaštan

Legendární postava indierockové scény, kytarista, skladatel, spisovatel a zpěvák Phil Shoenfelt se spojil s famozní bluesrockovou partou Band of Heysek.

14. 1. Elvana (UK) / Lucerna Music Bar

Jak by to vypadalo, kdyby byl Elvis frontmanem Nirvany? Napadlo vás to někdy? Vypadalo by to skvěle. A vyprodávalo by to kluby po celé Anglii a v Německu. Vlastně vyprodává, protože takový projekt existuje. Jmenuje se Elvana a je to jedinečný tribute králi rock’n’rollu Elvisovi Presleymu a nejlepší grungeové kapele všech dob – Nirvaně.

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

11. 1. – 18. 2. 2024 ONDŘEJ PŘIBYL – Modely & konstanty / Dům umění města České Budějovice

Experimentující vizuální umělec Ondřej Přibyl (1978) využívá fotografické médium v rozporu s jeho primární funkcí – užitností. Nesleduje množící reprodukční funkci média, nýbrž jedinečnost jeho okamžité obrazové konstituce. Foto-cesty, ať už jakékoliv, mu umožňují pracovat s otisky věcných stavů. Právě otisk, stopa, jsou tím, co autor využívá k evokaci a nastolení modelů a modelových situací, které tematizují a problematizují vztah k věcnosti.

11.  1. – 14. 1. Výstava klauzurních prací studentů a studentek AVU

AVU pořádá opět výstavu klauzurních prací studentů a studentek Akademie výtvarných umění v Praze, které vznikly během zimního semestru akademického roku 2023/2024.

 

16. 11.  – 31. 3. 2024  František Skála – obrazy / Galerie města Loun

„Jde mi jako vždy o krásu a o zkoumání příčin jejího vzniku, hledání dokonalého tvaru ve spojení s imaginací… Někdy mám pocit, jako bych byl nějakou vyšší mocí vybrán do funkce jakéhosi kvalitáře, jehož pracovní náplní je objevovat skutečný smysl věcí a upozorňovat na spirituální vlastnosti hmoty a materiálových jevů. „

 

7. 12. – 29. 2. 1924  JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? / KC Kaštan

V 90. letech se česká (a jistěže i moravská a slezská) pódia otevřela světu. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby, ti všichni si na nich takřka podávali dveře.  Tento proces a ty nezapomenutelné večery připomíná a dokumentuje výstava pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? SLAVNÉ I ZAPOMENUTÉ KONCERTY ZAHRANIČNÍCH KAPEL A INTERPRETŮ 90. LET v KC Kaštan.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

12. 1. – 17. 2. HŘBITOV BEZ HROBŮ; PIETNÍ BIOCENTRUM? (Blanka Solár, Adam Vokáč) / Galerie Olga

Výstava HŘBITOV BEZ HROBŮ; PIETNÍ BIOCENTRUM? je audiovizuální konfrontací obrazů vize „hřbitova budoucnosti’’ (bio diverzní komponované krajiny, místa, kde to žije) architektky Blanky Solár a kritického vnitřního hlasu hrobníka a zaměstnance krematoria, zprostředkovaného audio narativem Adama Vokáče.

 

9. 1. 19:00 ARGO: DLOUHO OČEKÁVANÝ TOLKIENOVSKÝ DÝCHÁNEK / Čítárna Unijazz

V nakladatelství Argo takto vyšel na podzim 2023 Pád Númenoru a předlouho očekávaný Beren a Lúthien, jehož překlad trval přes pět let. Dýchánek, na kterém obě novinky a další tolkienovské počiny, vydané i chystané, představíme a s překladateli pohovoříme o nástrahách a úskalích, která na ně číhají (nejen) v zákoutích Mórie a Fangornu, ale hlavně samotného textu.

11. 1.  17:00 Jan Kotěra I. – raná a secesní tvorba / přednáška / Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Historik architektury Zdeněk Lukeš seznámí návštěvníky se zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, který byl také přítelem prezidenta Masaryka a rovněž jeho poradcem pro architekturu. První přednáška se bude věnovat jeho studiu u architekta Otto Wagnera ve Vídni, rané a secesní tvorbě v letech 1897 až 1905 a působení na UMPRUM. Rezervace nutná.

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat