V Bubenči zahajuje činnost Čistírna1906

Petrohradská kolektiv vstupuje do nové kapitoly svého fungování  otevřením kulturního a komunitního centra Čistírna1906, které se nachází v srdci Bubenče. Tento projekt, vzniklý ve spolupráci s Hlavním městem Praha a Trade Centre Praha, přivádí zpět k životu Národní kulturní památku Stará čistírna odpadních vod v Bubenči.

Stará čistírna, situovaná v těsné blízkosti umělecké komunity centra uměleckých rezidencí a tvůrčího prostoru Tusculum Prague v areálu Chittussiho nemocnice, se tak stává novým místem pro spojení našich uměleckých aktivit. Čistírna1906 bude živoucím centrem současného umění, kultury a komunitních akcí, které navazují na dosavadní činnost Petrohradská kolektiv.

Zahájení kulturního programu proběhne 29. srpna 2024 od 18:00, kdy se můžete těšit na koncert společného projektu pianistky Beaty Hlavenkové a syntezátorového skladatele HRTL, oba držitelé ceny Anděl. Dále vystoupí nově objevený talent Jim Krutor se svými varhanními kompozicemi v doprovodu DJ setu od Tasya a Elastix. V průběhu září prostor doplní umělecké instalace, a další program bude oznámen na webových stránkách a instagramovém profilu @cistirna1906.

V rámci hudebního programu zazní kolaborativní projekt Beaty Hlavenkové a HRTL spojuje jemné klavírní tóny s neoklasickým a jazzovým nádechem, hravou elektronickou basu a temné beaty. Jejich hudba osciluje mezi připravenými skladbami a improvizací, čímž vytváří jedinečný hudební vesmír. Každý koncert je unikátní a neopakovatelný. Beata Hlavenková, jedna z nejvýraznějších současných muzikantek, je známá svou nadžánrovou tvorbou a odvahou experimentovat. Leoš Hort aka HRTL je uznávaný pro své energické modular live sety, jeho hudba osciluje mezi acid technem, breakbeatem a ambientem.

Pod dramaturgickým vedením Mojmíra Měchury se můžete těšit na pestrou škálu vystoupení české alternativní scény, včetně koncertů Lost dog & Amelie Siba (3. 9.), Mor Wen (12. 9.), a Ancestral Vision (19. 9.). Ve středu 18. 9. se navíc uskuteční Noise Kitchen Open Jam – událost, která nabízí prostor pro spolupráci a improvizaci zkušených i začínajících hudebníků.

Spoluzakladatelé Petrohradská kolektiv, Daniel Konopáč a Edita Štrajtová, k novému projektu dodávají:Naše dlouhodobá snaha oživit a využít prostory pro kreativní účely nás přivedla k projektu Čistírna1906. Tento prostor bude sloužit nejen k prezentaci současného umění, ale také jako místo pro interdisciplinární výměny a spolupráci s významnými umělci, dramaturgy a kurátory z České republiky i ze zahraničí. Těšíme se na setkání s vámi a na sdílení tohoto nového prostoru, který doufáme, že se stane pulzujícím centrem alternativní kultury v Praze.”

Co je Petrohradská kolektiv?

Petrohradská kolektiv je víc než jen místo; je to kulturní a umělecká platforma, která od roku 2015 vytváří multižánrové prostředí pro současné umění. Podporujeme dialog a kreativní výměnu mezi uměleckými disciplínami a komunitami. Poskytujeme umělcům čas, prostor a zdroje prostřednictvím rezidencí, ateliérů a míst pro prezentaci jejich tvorby, čímž podporujeme dynamický a udržitelný kontext pro uměleckou tvorbu. Aktivně vyhledáváme příležitosti k využití budov a prostor, abychom vytvořili kreativní prostředí pro interdisciplinární výměny a širokou prezentaci alternativní kultury. Spolupracujeme s předními producenty, dramaturgy a kurátory z české i mezinárodní scény, čímž vytváříme živou, propojenou platformu s důrazem na alternativní formy současného umění.

Comments

comments

Vyhledat