V Praze jsou vystaveny tradiční italské loutky z historické sbírky Zanella/Pasqualini

Více než 250 loutek, marionet a maňásků bude až do 9. července „bydlet“ v barokní kapli a sálech Italského kulturního institutu v Praze.
Pocházejí z jedné z předních světových sbírek marionet a maňásků, sbírky Zanella/Pasqualini – Museo di Budrio (Bologna), která uchovává více než 35 000 unikátních kusů z celého světa. V Praze jsou vystaveny nejen marionety, loutky a „pupi“ od nejvýznamnějších italských loutkářských rodin, ale také kulisy, vzácná divadla – včetně exempláře z 18. století -, domečky na hraní, plakáty a rekvizity. Trasa výstavy, která se představuje v působivém prostředí proměňujícím barokní kapli institutu v jakýsi „multiplex“ se sedmi divadélky, mapuje více než čtyři století historie italského loutkového divadla s jedinečnými a významnými díly: od loutky Karla Velikého od Pietra Datelina z roku 1582 po Hamleta od Pietra Resoniera z roku 1640 a Harlekýna od Labii, kterého používal Goldoni; od loutky od Augusta Galliho z 19. století, která představuje Garibaldiho, až po Orlanda od Sebastiana Zappaly a další slavné loutky ze škol v Neapoli, Catanii, Palermu a Messině. Mimo jiné jsou přítomny i významné italské loutkářské rody: Lupi z Ferrary/Turína, Colla z Milána, Labia a Zane z Benátek, Rame z Piemontu, Cuccoli, Mandrioli a Fabbroni z Boloně, Ghislandi z Bergama, Preti z Modeny, Ferrari z Parmy a Sarzi z Mantovy s loutkou – autoportrétem, která patřila Marii Signorelli, zakladatelce DAMS, až po papírové kreace Vittoria Zanelly z Teatrino dell’ES. Jako pocta české tradici je jedno divadélko věnováno Skupově loutkářské škole, přičemž některé kusy pocházejí z období mezi světovými válkami.
Výstava, kterou pořádá Italský kulturní institut a Teatrino dell’Es (https://www.teatrinodelles.it/) pod záštitou Italského velvyslanectví v Praze, si klade za cíl vyprávět o proměnách, bohatství a tradicích umění – italského loutkového divadla – které provázelo a fascinovalo celé generace a které je i dnes výrazným symbolem kreativity a tradice. Není náhodou, že loutkové divadlo (Opera dei Pupi) bylo zapsáno na seznam nehmotného dědictví lidstva UNESCO, což je uznání, které oslavuje univerzální hodnotu této tradice a její schopnost stále budit emoce a udržovat při životě tisícileté příběhy. Od marionet k loutkám, přes slavné „pupi“, jsou dnes tyto postavy nejen složitým, někdy groteskním zrcadlem lidské bytosti nebo prostým nástrojem zábavy, ale také výtvory vysoké řemeslné zručnosti a vynalézavosti, skutečnými uměleckými díly tvořenými jemnou směsí sochařství, malířství, krejčovství a výjimečné architektury.
Jak zdůraznila ředitelka Italského kulturního institutu Marialuisa Pappalardo: „Buratto, fili e bastoni“ je výstava, kterou jsme vytvořili pro prostory našeho institutu a kterou jsme chtěli mít tady v Praze, v České republice, v zemi, kde sídlí UNIMA – Mezinárodní loutkářská unie – a kde loutkové divadlo vždy nabízelo propracovaná a důmyslná představení. Můžeme říci, že pomocí loutkového divadla mluvíme s Čechy stejnou řečí, protože v průběhu staletí dozrála společná citlivost pro chápání nad rámec smíchu, „žertování“ a vtipů; schopnost s nadhledem reflektovat současnost.
Během vernisáže výstavy, která se konala za přítomnosti italského velvyslance v České republice Maura Marsiliho, měli četní hosté možnost zhlédnout představení „Mi rendo conto“ (Uvědomuji si) v podání Teatrino dell’ES s loutkami, provázkovými loutkami a tradičními loutkami, které vodil Vittorio Zanella při putování časem od Commedia dell’Arte až po experimentální loutkové divadlo 20. století. Představení, věnované mistru loutkáři Otellu Sarzi Madidinimu, bylo uspořádáno ve spolupráci s regionem Emilia-Romagna a ATER Fondazione – Circuito Teatri Emilia-Romagna.
Vstup volný, otevřeno od úterý do soboty od 11 do 19 hodin.
Teatrino dell’Es je soubor loutkového, marionetového a stínového divadla, který v roce 1982 založil Vittorio Zanella a později se k němu připojila jeho žena Rita Pasqualini; sídlí ve Villanova di Castenaso v provincii Bologna a pořádá představení, workshopy, animace, odborné kurzy a výstavy. Teatrino je také významnou knihovnou a archivem loutkového divadla, a to díky velmi bohaté muzejní sbírce loutek, marionet, maňásků, stínohry, divadelních hraček, scénografického a tištěného materiálu čítající asi 7 000 kusů a 33 000 papírových dokumentů, které doplňuje více než 7 000 knih s touto tematikou.