V Uherském Hradišti pokračuje Letní filmová škola

Na Letní filmová škole dnes představuje svoji činnost Asociace českých filmových klubů

V Uherském Hradišti pokračuje 48. Letní filmová škola. Dnešní den proběhne ve znamení hlavního pořadatele, kterým je Asociace českých filmových klubů. Předpremiéru má zbrusu nový film Řeka, který pod hlavičkou Asociace českých filmových klubů v září vstoupí do českých kin.

Filmový dokumentární esej bere diváky na cestu prostorem a časem a ukazuje v dosud neviděných záběrech majestátnost a formující sílu světových řek. Na premiéře bude také udělena výroční cena Asociace českých filmových klubů vedoucímu krnovského kina Mír 70 Pavlu Tomeškovi in memoriam.

Každý divák se může stát dramaturgem a podílet se na výběru filmu, který Asociace uvede do širší kinodistribuce. Letos se představují tři novinky, o kterých můžou diváci hlasovat. První z nich je Miss Viborg, hořká dánská komedie o bývalé královně krásy, ze které je nyní šedesátnice, která jezdí na důchodcovském vozítku a dealuje přebytečné léky. Druhým filmem, o kterém mohou diváci rozhodnout, je francouzské drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách. Vypráví o tom rozvedené pracující matce, které v době pařížských stávek docházejí síly, nervy i peníze… Do třetice se o distribuci a diváckou přízeň uchází syrový i dojemný snímek Velká svoboda o muži, který kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat. Ve filmu oceněném na festivalu v Cannes i na Evropských filmových exceluje Franz Rogowski v hlavní roli.

Cenu Asociace českých filmových klubů převezme na Filmovce dnes večer také režisérka a animátorka Michaela Pavlátová, a to před projekcí jejího posledního filmu Moje slunce Mad.

Už v pondělí večer byl oceněn další významný host Filmovky – herec Ondřej Vetchý, který dnes povede svoji lekci filmu a večer osobně uvede svůj starší, ceněný film režiséra Zábranského Dům pro dva, kde si zahrál bratrské duo s Jiřím Schmitzerem.

Z nových českých filmů si mohou dnes diváci užít erotické drama Hranice lásky, které přijel na Filmovku osobně uvést režisér Tomasz Wiński. Winski spolu dalšími režiséry – Šimonem Holým a Adamem Sedlákem – budou také diskutovat na téma Nová česká intimita.

PŘEDSTAVUJEME HOSTY:

Ondřej Vetchý

Filmový, televizní a divadelní herec se narodil v roce 1962 v Jihlavě. Po studiích na pražské konzervatoři působil nejdříve několik let v ústeckém Činoherním studiu a v Divadle E. F. Buriana v Praze. Poté se usadil v pražském Činoherním klubu, který se na dlouhou dobu stal jeho domovskou scénou. Od roku 2019 účinkuje i v představeních Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Před kamerou se poprvé objevil v 70. letech. Od té doby ztvárnil nespočet divácky oblíbených filmových i seriálových rolí. Postava Dana ve filmu Miloše Zábranského Dům pro dva (1987) mu vynesla Malé zlaté slunce na Filmovém festivalu mladých v Trutnově a nominaci na Evropskoufilmovou cenu, za roli fotbalisty Jirky Luňáka ve snímku Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (2012) získal Českého lva a Cenu české filmové kritiky. Ondřej Vetchý se od počátku kariéry profiloval jako temperamentní herec s výraznou vnitřní energií. Ačkoliv patří do herecky mimořádně silné generace (mj. Roden, Trojan, Javorský, Vaculík), dokázal si mezi svými souputníky najít nezaměnitelné místo. Profiloval se jako herec širokého spektra poloh, vzácnou schopností stejně samozřejmě zvládat postavy samolibých frajírků, bezstarostných pragmatiků, naivních dobráků i postav sošně okázalých. Dokáže ve svém vnitřně naléhavém, mnohdy až spalujícím gestu divákovi velmi přesvědčivě tlumočit i docela nepatrné proměny své postavy. Zároveň je v jeho hereckém projevu cítit i ambice po obecně platnějším, mnohdy i metaforickém sdělení.

Michaela Pavlátová

Výtvarnice, režisérka a animátorka absolvovala v roce 1987 ateliér animovaného filmu na VŠUP. Za svůj krátký animák Řeči, řeči, řeči… (1991) obdržela nominaci na Oscara, s Repete (1995) vyhrála Zlatého medvěda za nejlepší krátký film na Berlinale, eroticky laděný kraťas Tramvaj (2012) jí vynesl ceny na festivalu v Annecy. Natočila i dva hrané filmy – Nevěrné hry (2003) oceněné v San Sebastiánu a Děti noci (2008) ověnčené dvěma hereckými cenami z MFF Karlovy Vary. Její celovečerní animovaný debut Moje slunce Mad (2021) vyhrál Cenu poroty v Annecy a byl nominován na Zlatý glóbus, České lvy i Ceny české filmové kritiky. Působí jako vedoucí katedry animované tvorby pražské FAMU. V historii českého filmu není mnoho tvůrců, kteří by se mohli chlubit většími úspěchy, než má ona. Ačkoliv je její doménou animace, dokázala se prosadit i ve světě hraného filmu. A jako šéfka katedry animované tvorby na pražské FAMU má lví podíl i na skvělých mezinárodních úspěších svých studentů.

Jim Sheridan

Autor filmů jako Moje levá noha, Boxer, In America či Bratři, držitel šesti oscarových nominací a Zlatého medvěda z Berlinale, osobně na festivalu uvádí projekce svých nejslavnějších snímků a debatuje s diváky. Na LFŠ jsou v programu čtyři Sheridanovy filmy, včetně strhujícího debutu Moje levá noha, který odstartoval hvězdnou kariéru nejen režiséra, ale i herce Daniela Day-Lewise, jemuž výkon v roli postiženého chlapce vynesl prvního Oscara. Diváci LFŠ se mohou těšit také na Sheridanova syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer (obě opět s Danielem Day-Lewisem) i retrospektivně vyprávěné melodrama Tajný deník s Rooney Maraovou, Ericem Banou a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích.

Semih Kaplanoğlu

Semih Kaplanoğlu svým dílem právem patří do pantheonu současných světových artových tvůrců. Důkazem je divácké přijetí jeho filmů i četná ocenění. Patrně nejvýznamnější turecký režisér současnosti proslul především tzv. „Yusufovou trilogií“, jejíž každý díl má na svém kontě řadu festivalových cen včetně berlínského Zlatého medvěda pro film Med. Kaplanoğlu, který je považován za mistra spirituálního realismu, vystudoval film na Univerzitě Dokuz Eylül v Izmiru a po natočení několika krátkých snímků debutoval dramatem Daleko od domova. Je také autorem řady studií a článků o filmu a výtvarném umění.

Více informací a kompletní program naleznete na lfs.cz.

Comments

comments

Vyhledat