Venerologická poradna: jarní várka dotazů

Foto TOMOKO UJI
Foto TOMOKO UJI

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Další díly naší venerologické poradny najdete zde.

Otázka:

Dobrý den.

Asi před 7 dny u přítelkyně propukl genitální opar. Zřejmě poprvé. Nejprve si myslela, že jde o mykózu, kterou poměrně často trpí. Po 5 dnech šla ke svému gynekologovi, který sdělil, že se jedná o genitální opar a předepsal manganistan draselný. Nezdá se být účinný. Nehledě na to, že ani kloudně nevíme správnou koncentraci při ředění, aby si nepoleptala sliznici.
V minulosti měla 2x pásový opar (jednou z něho ochrnula) a meningitidu, ale dostala se z toho.
Prosíme o rady a pomoc:
– Zda může genitální opar souviset s pásovým oparem.
– Zda může být při genitálním oparu i mykóza.
– Co by bylo nejvhodnějšího a nejúčinnějšího k léčbě genitálního oparu a kdy lze očekávat, že se ztratí.
– Za jak dlouho po přeléčení je možné mít pohlavní styk.
– Zda partner, který nemá žádné příznaky, má něco brát.

Děkujeme za pomoc při řešení této nepříjemné situace.

Odpověď:

Dobrý den mladý pane a vlastně i vážená přítelkyně,

nemůžu soudit, zda se jedná o správnou diagnozu, protože jsem nález neviděl…takže budu odpovídat spíše obecně…

Herpes progenitalis je způsoben virem HSV 2 eventuálně HSV 1, který nemá absolutně nic společného s virem HVZ, který způsobuje pásový opar a který vzniká u oslabených jedinců, kteří v minulosti prodělali plané neštovice. Nejvhodnější léčba herpes progenitalis (genitálního oparu) je celková tabletová léčba antivirotiky – v Čechách předepisuje gynekolog nebo dermatovenerolog Acyklovir nebo Valaciklovir, lokální léčba hypermanganem, který naordinoval gynekolog není vhodný pro nebezpečí popálení sliznice, jak jste správně uvedl. Při správně ordinované léčbě a doplňující léčbě vitamínem B a lokální léčbě antibiotickou mastí, například Bactrobanem je předpoklad zahojení do týdne. Samozřejmě druhotnou komplikací oparu je sekundární infekce bakteriální nebo i mykotická, to je dáno vlhkým prostředím ve kterém se opar vyskytuje. Dokud není nález plně zhojen, nesmíte mít pohlavní styk, raději ani s kondomem pro nebezpečí protržení nebo mechanického podráždění v místě výsevu oparu. Partner pokud je bezpříznakový, tak se vůbec léčit nemusí, jen musí vydržet sexuální abstinenci. Prostě si o tom jenom povídejte a hlavně si nechte předepsat antivirotika celkově.

S pozdravem a přáním brzkého vyléčení

MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobry den,

chci se zeptat, jak vysoké je riziko přenosu pohlavních nemoci během pasivního přijímání rimingu, tedy slinami?Napadá mě například kapavka.

Druha otazka, musí sliny obsahovat krev aby k přenosu došlo?

Dekuju

Odpověď:

Dobrý den, mladý pane,
rimming není vysloveně rizikový protože přenos slinami nemá dostatečnou koncentraci infekčních částic, ale pokud je v dutině ústní nějaká drobná ranka, tak je zde nebezpečí přenosu syfilis eventuálně HIV. Přenos kapavky z orofaryngu /dutiny ústní/ do konečníku je spíše vzácná záležitost i když nelze jí plně vyloučit, sám jsem se s tímto přenosem za svojí 25 letou venerologickou praxi setkal pouze jednou.

S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobrý den pane doktore,

mívám nechráněný sex s partnerem, se kterým se sice znám asi dva roky, příznaky žádného onemocnění nevykazuje, ovšem neznám úplně jeho dřívější minulost. Sexuálně spolu žijeme zhruba půl roku, po každém sexu s ním zatím pořád podrážděný močový měchýř nebo močová trubice, přeléčená dvakrát Macmirorem 200. Nyní se mi po sexu udělal vřídek na zadku, cca 2cm od konečníku. Styk byl pouze vaginální. Je možné, že i třetí, čtvrtý až pátý den po styku by se mohl už projevit syfilis? Vřídek ovšem dost bolí, i při sezení, vytéká z něj při zmáčknutí čirá tekutina. Spodina je hodně tuhá a povrch plochý a bolestivý. Jen čepička je trochu načervenalá. Možná trochu plaším, ale trochu mě to vyděsilo. Děkuji.

Odpověď:

Vážená milá paní,

opravdu trochu plašíte…a myslím, že se z toho „plašení“, stresování se Vám vytvořil v oblasti hýždí progenitální opar. Není to v žádném případě projev pohlavní nemoci, ale sex se při výsevu oparu nedoporučuje. Protože ale máte po sexu s partnerem urologické obtíže, nebylo by na škodu se nechat vyšetřit u svého gynekologa nebo spádového venerologa na chlamýdie nebo mykoplasmata či ureaplasmata, pro jistotou. Mohou se projevovat těmito obtížemi. Jen pro úplnost, syfilitický vřídek, jako projev prvního stadia syfilis, se vytvoří na konečníku pouze v případě provozování análního sexu a nejdříve 5-7 týden od rizikového sexu.

S milým pozdravem

MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Dobry den,

mam dotaz ohledne prenosu, inkubacni doby a projevu kapavky v krku. Je to muj osobni dotaz na moje potize. Asi mesic mam pocit mirneho tlaku pri polykani a jemne bolesti jen pri polknuti na jedne strane krku. Na krcnim cipku male koralkove pupinky spise jako pruhledne. Mesic pred temito obtizi jsem se libal se zenou. Lehke polibky s kontaktem jazyka, ale zadne francouzke libani. Podle starych clanku bych se prilis neznepokojoval, ovsem podle novejsich clanku je uvadeno, ze libani jakekoliv je vyznamne pro prenos krcni kapavky. Je tedy mozne, ze by tyt odivne projevy mohla mit ifekce kapavky v krku po jednom mesici od „predpokladane infekce“? Nebo je to spise nepravdepodobne? Dekuji. A.

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,

rád Vás uklidním, i nové články popisují přenos kapavky při líbání za velmi raritní záležitost. A hlavně interpreti se musí hodně snažit, tedy provádět intenzivní „francouzské“ líbání, aby se  mohl přenos z orofaryngu, tedy oblasti hrdla, vůbec uskutečnit. Navíc kapavka v krku je až z 90% bezpříznaková, to znamená že se většinou nějak neprojevuje a pokud ano, tak jen lehkým škrábáním v krku. Vaše problémy by spíš svědčily pro virotickou herpetickou infekci, v každém případě bych to řešil návštěvou ORL specialisty, na krčním si s tím budou umět poradit.

S přáním všeho dobrého

MUDr. Přemysl Procházka


MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

 

 

Comments

comments

Vyhledat