Venerologická poradna: vážný vztah

Doktor Procházka odpovídá na vaše dotazy.

Otázky pokládejte e-mailem na adresu redakce@protisedi.cz s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobné údaje, nehlepěí je anonymní e-mail.

 

Dobrý den, bohužel jsem v roce 2016 měl blízký vztah se ženou (líbali jsme se), u které přesně neznám její minulé partnery. Bohužel jsem si několikrát trochu olízl prsty nebo přičichl po tom, když jsem měl prsty uvnitř vagíny. Orální ani klasický styk jsem s ní neměl. Od té doby nemám žádný sexuální styk. Připravuji se na svatbu a nechci snoubenku něčím nakazit – stále spolu sexuálně nežijeme. Je možné, že jsem něčím nakažen a jsem pouze přenašeč? (neznám inkubační lhůty) Nebyl jsem s ničím léčen. Jsem dárcem kve, aktivně sportuji. V případě vyšetření kolik asi budu platit? Hodně se bojím, abych nebyl přenašeč. 

Dobrý den, vážený pane,
chválím Vás za Vaší zodpovědnost, s kterou jdete do vážného vztahu. Uklidním Vás, pokud veškerý intimní kontakt s popisovanou ženou proběhl pouze na Vámi popisované úrovni a něměl jste na prstech otevřenou ránu ani záděrku, tak jste se od ní nemohl nakazit žádnou pohlavní nemocí. Navíc uvádítě, že jste dárcem krve, tím pádem jste jistě od roku 2016 byl testován na protilátky HIV, syfilis, hepatitis C, eventuálně hepatititidu B. Tyto infekce by se za určitých okolností (porušený kožní kryt) mohly přenést krevní cestou z infikované partnerky při dráždění vaginy prsty.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Dobrý den,
měl jsem jednorázový náhodný intimní kontakt se ženou – líbání, především pak vzájemné uspokojování rukou, z mé strany nakonec i prstem v pochvě. K sexu (ani orálnímu) nedošlo. Kůže mé ruky byla před i po bez nějakých ranek či defektů, nikde stopy krve ani sekretu, žena zůstala suchá. Jaké je obecné riziko, že jsem se mohl nakazit nějakou STD? Jaká infekce je nejpravděpodobnější, kdy a kde bych mohl něco čekat? 

Dobrý den vážený pane,
riziko přenosu pohlavních chorob pouze uspokojováním rukou, pokud je prostá jakýchkoliv defektů či ran, je vyloučeno, jednalo by se pouze o přenos sekretu z vaginy na vlastní genitál, kdy by jste si musel okamžitě otřít potřísněnou ruku o vyústění močové trubice na penisu.A le i tak by to byl zcela raritní způsob přenosu kapavky či chlamýdiové infekce. Myslím, že můžete být v klidu.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Dobrý den,
měl jsem nechráněný nemanželský pohlavní styk. Hned poté jsem si uvědomi,l jakou jsem udělal strašnou věc. Nikdy předtím jsem to neudělal. Hned další den jsem manželce řekl, že mám asi zánět močových cest a že se nemůžeme milovat dokud se nevyléčím.
Následně jsem se nechal vyšetřit na venerologii a nyní čekám na výsledky. Když se ukáže, že mám pohlavní nemoc, bude muset na vyšetření i moje žena, přesto, že jsem s ní po rizikovém styku neměl žádný intimní kontakt?

Vážený pane,
nic není tak horké, jak to na první pohled vypadá… není jisté, že jste se musel nakazit, záleží i na Vaší imunitě i na tom, zda ta partnerka sama byla infekční. Jen je důležité si uvědomit inkubační doby jednotlivých pohlavních chorob – u kapavky a chlamýdií se jedná o 14 dní, u syfilis, žloutenek a HIV se jedná o tři měsíce. Znamená to, že na testy je třeba se se distavit až po uplynutí těchto inkubačních dob, jinak výsledky nebudou směrodatné ani stoprocentní. A pokud byste náhodou měl nějaký pozitivní nález, tak pokud je pravda, že jste svou paní nemohl nakazit, tak svému venerologovi to takto vysvětlete a on Vás určitě nebude trápit nutností vyšetření manželky… tak hlavu vzhůru.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Comments

comments

Vyhledat