Venkovní výstava Moje tělo je moje poukáže na to, že tělo neurčuje hodnotu ani charakter člověka

Platforma Moje tělo je moje, která navazuje na nebývalou bouři reakcí na podcast Ridiny Ahmedové Sádlo, poprvé míří s tématem body shamingu do veřejného prostoru. Od 3. do 12. prosince v prostorách Jungmannova náměstí představí ve velkoformátových fotografiích Zuzany Lazarové portréty lidí, kteří se museli během svého života různou formou potýkat s útoky a narážkami na to, jak jejich tělo vypadá, a rozhodli se o své zkušenosti podělit s nejširší veřejností. „Body shaming, tedy urážky a posměch adresované druhému kvůli tomu, jak vypadá, je totiž každodenní realitou – v rodinách, ve školách, v osobních vztazích i v zaměstnání,” objasňuje Ridina Ahmedová, vůdčí osobnost platformy Moje tělo je moje, zpěvačka, hudebnice a performerka a dodává: „Vím z vlastní zkušenosti, že vyrovnat se s tím trvá někdy roky a některá zranění už zůstanou napořád. Ale je třeba si uvědomit, že to, jak vypadá naše tělo, neurčuje naší lidskou hodnotu.”

Výstava Moje tělo je moje bude k vidění veřejném prostoru na Jungmannově náměstí od 3. do 12. prosince a 10. prosince v 15 hodin proběhne veřejná dernisáž za účasti autorů a protagonistů. Více informací na www.mojetelojemoje.cz.

Na naší planetě nás žije více než 7 miliard. Všichni jsme narodili v lidském těle. A přesto 2 ze 3 lidí nemají rádi ani své tělo, ani svůj odraz v zrcadle. Lidé, jejichž portréty přináší výstava, zažili zraňující komentáře, týkající se jejich vzhledu. S tím se v životě setkal asi skoro každý a pokud ne osobně, tak zcela určitě v blízkém okolí. A zdaleka nejde jen o kilogramy navíc. „Moje tělo nezapadá do binárního pojetí genderu a nesplňuje třeba hodnoty BMI podle doktorů. I tak je mé tělo zdravé a cítím se v něm dobře,“ říká JaCobra, jeden z protagonistů výstavy, a objasňuje dále: „Vždy je co zlepšovat a měli bychom neustále pracovat na přijímání těla, které se neustále mění. Ale je důležité najít nějaké základní uspokojení v našich tělech – v takových, jaká jsou.“

Pořadatelé a protagonisté výstavy vyzývají k respektování trojice jednoduchých pravidel:

  • Tělo druhého nekomentuju, pokud jím nejsem vyzván/a
  • Každý člověk si zaslouží respekt, bez ohledu na to, jak vypadá
  • Není mojí povinností vyhovovat představám druhých lidí.

 

Platforma Moje tělo je moje si klade za cíl upozorňovat na body shaming a jeho škodlivost a přispívat ke vzniku tolerantnější společnosti.  Mezi jeho aktivity patří workshopy pro děti ve školách i semináře pro dospělé, streamy, umělecké projekty a řada dalších aktivit.

 

Comments

comments

Vyhledat