Začíná Festival Film a architektura, nabídne bizarnosti
Mies van der Rohe, Bálkršna Dóší, Eileen Gray, Rem Koolhaas, Álvaro Siza Vieira nebo Winy Maas a řadu dalších osobností architektury má v hledáčku festival Film a architektura, který se koná od 26. září do 1. října v Praze, Brně a dalších více než čtyřech desítkách měst po celé České republice.
V pořadí 13. ročník mezinárodního filmového festivalu o architektuře, městech, designu a umění vstoupí do kin s podtitulem „Divnosti a jinakosti“ a nabídne na 40 celovečerních i krátkometrážních snímků. Jak podtitul festivalu napovídá, letošní kolekce nebude patřit jen slavným architektům, ale zaměří se i na nejrůznější architektonické výstřednosti, které přesahují zažité hranice, díla kontroverzní či nepochopená, nové úhly pohledu na neobvyklé stavby a progresivní architektonické projekty.
V Praze se festival koná v kině Světozor, kině Edison Filmhub a CAMPu nebo v Národní galerii. Na projekci mohou diváci vyrazit i v Brně do kina Art nebo na Fakultu architektury VUT či do vily Tugendhat, v Plzni do hotelu Continental, v Karlových Varech do hotelu Thermal nebo do Výměníku, ve Strakonicích do nového multifunkčního prostoru Ostrov 1415 nebo v Čelákovicích do vily Volman.
Podtitul festivalu Film a architektura odkazuje ke 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky a jeho hlavní programová sekce zve na nejrůznější bizarnosti. Festival zahájí snímek Soviet Bus Stops od holandského režiséra Kristoffera Hegnsvada.
Vedle mnohdy nepochopených staveb festival přinese zamyšlení nad udržitelností a proměnami architektury. Vizuálně působivý film Architecton režiséra Victora Kossakovskyho, oceněný mimo jiné na Berlinale, přinese poetické zamyšlení nad osudem architektury a její udržitelnosti v dnešním světě. Pošetilost lidstva a jeho nejistý vztah k přírodě vede tvůrce k položení naléhavé otázky: Jak stavíme a jak můžeme stavět lépe, než bude příliš pozdě?
Festival klade důraz na snímky, které představují neortodoxní architektonické přístupy a jedinečné tvůrčí počiny. Osobní dokument 27 pater: Utopie Alterlaa režisérky Bianci Gleissinger zavede diváky do největšího vídeňského komplexu sociálního bydlení Alterlaa, kde sleduje život uvnitř této utopické „městské“ struktury.
Film Ženy kolem Miese režisérky Sabine Gisiger netradičně nahlíží na život slavného architekta Miese van der Rohe. Dalšími architekty a architektkami, kterým festival dává prostor, jsou Eileen Gray, Bálkršna Dóší, Rem Koolhaas, Álvaro Siza Vieira, Sigurd Lewerentz, Karl Schwanzer a Emilio Ambasz. Álvaro Siza z Portugalska je jedním z nejvlivnějších architektů současnosti, držitelem Pritzkerovy ceny a stojí za návrhy např. přímořského koupaliště Leca da Palmeira a budovy fakulty architektury v Portu, Expo 2000 v Hannoveru nebo budovy Bonjour Tristesse v Berlíně. Co učinilo Sizu Sizou? Projekce snímku Siza v pražském CAMPu nabízí pohled do života tohoto architekta, který i v úctyhodných 90 letech denně dochází do svého architektonického ateliéru.
Opomíjený argentinský architekt Emilio Ambasz je považován za průkopníka „zelené“ architektury. Ambaszovy stavby působí utopickým, až téměř snovým dojmem a obdivuhodně nasnímaný dokument Green Over Gray: Emilio Ambasz plný rozhovorů s významnými architekty a umělci tuto atmosféru ještě umocňuje. Držitel Pritzkerovy ceny a výrazná osobnost nejen udržitelné architektury a blízký spolupracovník Le Corbusiera – těmito slovy by se dal popsat indický architekt Bálkršna Dóší. Citlivá filmová exkurze po stavbách tohoto architekta Příslib: Architekt Bálkršna Dóší poukazuje na jeho pokoru k přírodě a snahu o využívání lokálních materiálů či energetickou úspornost staveb. Tvůrcům se podařilo natočit unikátní záběry ještě před Doshiho smrtí, snímek tak funguje jako vzpomínka a připomenutí jeho zásadní role na poli architektury.
Nizozemský architekt Winy Maas ze světoznámého studia MVRDV a tehdejší ředitel muzea Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu Sjarel Ex jsou protagonisty zábavné filmové hříčky DEPOT – Reflecting Boijmans o procesu vzniku neobvyklé stavby depotu umění ve tvaru květináče, které zrcadlí dobu i své okolí. „Blok vizuálně i zvukově atraktivních krátkých filmů od režiséra a spekulativního architekta Liama Younga byl mým nejsilnějším zážitkem na filmovém festivalu Le FIFA v kanadském Montrealu, kde jsem se zúčastnila promítání jeho nejnovějšího filmu v rámci slavnostního zahájení,” zve Marcela Steinbachová, ředitelka festivalu na film Liam Young: Spekulativní architektura.
Sekce Divnosti a jinakosti nabídne snímek Jak má vypadat ráj, který humorně popisuje střet kultur při snaze finského studia vnést řád do nekontrolované výstavby poblíž nepálského Káthmándú. Pražskou projekci navíc doplní glosátoři Aleš Stuchlý a Vít Schmarz z pořadu radia Wave Čelisti.
Některé z projekcí doplní následná diskuze s tvůrci. Režisérka Sonia Herman Dolz osobně uvede dokument DEPOT – Reflecting Boijmans. Online diskuzi s režisérem Liamem Youngem v rámci bloků krátkých filmů Liam Young: Spekulativní architektura povede Philippe U. del Drago, umělecký a výkonný́ ředitel Le FIFA, největšího festivalu o umění a hostující kurátor festivalu Film a architektura. Dále povede i diskuzi u snímku Green Over Gray: Emilio Ambasz. Po časosběrném dokumentu Point of Origin: Building a House in Austria proběhne online diskuze s režisérem Fransem Parthesiusem. Zahajovací projekce festivalu Soviet Bus Stops se bude promítat za osobní účasti režiséra Kristoffera Hegnsvada. Po projekci The Architects of Hope: The First Steps in Rebuilding Ukraine budou mít diváci možnost diskutovat s režisérem Paulem Thomasem a jednou z protagonistek architektkou Katerynou Yarovou, někteří další protagonisté se připojí online. Projekci Příslib: Architekt Bálkršna Dóší uvede architekt a historik architektury Petr Klíma. Diváci dostanou možnost diskutovat i s režisérkou filmu Ženy kolem Miese Sabine Gisiger. Dále se diváci mohou těšit například na režiséra snímku Architektura ČSSR 58–89 Jana Zajíčka nebo autora jeho námětu Vladimira 518, a to konkrétně v Praze, Brně, Hradci Králové, Ostravě a v Ústí nad Labem.
Festival dále nabízí ve spolupráci s festivalem Den architektury přednášku historika architektury Adama Štěcha V zajetí snů a fantazie – architektura a design pod vlivem surrealismu v kině Dlabačov a ve Volmanově vile. Zájemci mohou vyrazit v rámci doprovodného programu na neformální přednášku s příspěvky expertů z oboru architektury a umění s názvem Půllitru piva. Tentokrát se tematicky zaměří na často přehlížený prvek prostředí či scénografie v kinematografii. Hosté během několika minut představí film nebo seriál, který jim z tohoto hlediska utkvěl v paměti.
Více informací o festivalu a možnost zakoupení vstupenek jsou k dispozici na www.filmarchitektura.cz.
Paralelně s festivalem Film a architektura se každoročně koná také festival Den architektury, který v termínu od pátku 27. září do čtvrtka 3. října nabídne po celé České republice i na Slovensku stovky nejrůznějších procházek za architekturou či exkurzí ve společnosti architektů a odborníků na dané téma, přednášek a řadu dalších akcí. Letos má festival podtitul „Proces proměny“. Odkazuje také na 100. výročí úmrtí Franze Kafky, které bude jednou z hlavních programových linií a připomene nejen stavby spojené s tímto autorem či budovy související s literaturou, ale pozve i na místa s kafkovskou atmosférou. Další z programových sekcí budou věnovány například tvorbě architektů Josefa Fanty a Karla Hubáčka i jeho spolupracovníků.
–
Festival Film a architektura je jediným mezinárodním filmovým festivalem zaměřeným na architekturu design a umění u nás. Každoročně nabízí převážně v české premiéře pestrou kolekci snímků, které se vedle architektury věnují i výtvarnému umění. Podněcuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí autorských dokumentů, inovativních, experimentálních i hraných filmů. Přispívá k debatám mezi architekty, politiky a veřejností o podobě, potřebách a proměnách měst, nezbytných pro další rozvoj naší společnosti a díky vstřícnosti filmového média oslovuje nejširší publikum. Pořadatelem festivalů Film a architektura a Den architektury je spolek Kruh, který se více jak dvě desetiletí věnuje propagaci a popularizaci architektury.
–
Film a architektura
26. září – 1. října 2024
Odkazy:
web: www.filmarchitektura.cz
Facebook: www.facebook.com/filmarchitektura
Instagram: www.instagram.com/filmarchitektura/