Zelenka Festival Praha – Drážďany láká na světskou i duchovní hudbu

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Festival zasvěcený českému velikánu barokní hudby Janu Dismasi Zelenkovi rozezní od 16. do 18. října úchvatné prostory malostranského kostela Panny Marie pod řetězem a Rytířský sál Velkopřevorského paláce. Zelenka Festival Praha – Drážďany objevným programem a s vynikajícími domácími i zahraničními interprety připomene dílo barokního génia i jeho mimořádný podíl na evropské hudební scéně. 

V podání slovenského souboru Musica Aeterna zazní výběr ze Zelenkovy sbírky světské vokální hudby. Prestižní pražský ansámbl staré hudby Collegium Marianum v čele s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sopranistkou Hanou Blažíkovou nabídne pašijová oratoria. Na programu nechybí ani pořádající Ensemble Inégal a jeho spřízněný Dresdner Kammerchor. Ti společně pod vedením Adama Viktory uzavřou festival vysoce ceněnou Zelenkovou mší Missa Purificationis Beatae Virginis Mariae a také světovou premiérou offertoria Currite ad aras. 19. října pak se Zelenkovou mší a offertoriem oba soubory zamíří do drážďanského Annenkirche. „Letošní festival zahájíme symbolicky v den 340. výročí Zelenkova křtu a návštěvníkům nabídneme pozoruhodný výběr Zelenkovy tvorby z různých etap jeho života. Zazní hudba komponovaná během Zelenkova pobytu ve Vídni, díla napsaná na pražskou šlechtickou objednávku i mše věnovaná manželce saského panovníka. I tentokrát bude jeden z koncertů věnován pokladům ze Zelenkovy unikátní sbírky světské hudby jeho současníků,“ říká Adam Viktora – tedy muž, který má zásadní podíl na znovuobjevení Zelenkova díla. 

Pravidelnou součástí festivalu je i mezinárodní Zelenka Conference Prague, která se uskuteční 18. října za účasti odborníků a badatelů z Austrálie, Nového Zélandu, Velké Británie, Islandu i České republiky.

Vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v prodeji. Na festival lze využít cenově výhodné abonmá. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut – www.goout.net. Více informací o programu je k dispozici na www.zelenkafestival.cz.

Comments

comments

Vyhledat