ZEMĚ MEDU a PRO SAMU v předpremiéře na festivalu Jeden svět

Distribuční společnost Artcam Films uvede do českých kin zahajovací snímek letošního ročníku festivalu Jeden svět – ZEMĚ MEDU. Druhým předpremiérovým snímkem uvedeným na festivalu bude strhující drama ze syrského Aleppa PRO SAMU. Oba snímky mají už na kontě řadu mezinárodních cen včetně nominace na Oscara.

Makedonsko-turecká ZEMĚ MEDU (Honeyland) je melancholická elegie o symbióze člověka s přírodou, oceněná jako Nejlepší dokument na festivalu v Sundance, kde získala i Zvláštní cenu poroty za kameru a Cenu pro výjimečný přínos. Na cenu Americké akademie Oscar byl snímek nominován hned dvakrát – v kategorii dokumentu i jako nejlepší mezinárodní film.

Druhým snímkem je strhující výpověď mladé matky žijící v okupovaném Aleppu PRO SAMU (For Sama), oceněná už cenou BAFTA a Evropskou cenou pro nejlepší dokument. Oba filmy vstoupí do české distribuce na jaře, Pro Samu už 12. března.

 

Jedním z cílů nové dramaturgie Artcamu je dávat v české distribuci prostor výjimečným dokumentům, které se vymykají tématem a formální stránkou,“ říká ředitel filmové distribuce Artcam Films Vít Shmarc. „Chtěli bychom, aby se staly běžnou součástí programu kin i mimo festivaly. Pro Samu i Země medu se na západě Evropy staly zaslouženými indie hity. Byli bychom rádi, kdybychom ve spolupráci s Jedním světem a specializovanými VOD platformami dokázali postupem času pro dokumenty vybudovat podobné publikum i u nás. Jejich role v kultivaci společnosti a veřejné diskuse je nezastupitelná.

 

ZEMĚ MEDU (Honeyland)

Režie Ljubomir Stefanov a Tamara Kotevská; Makedonie/ Turecko, 2019


Když do Země medu vtrhne rodina kočovníků a poruší její základní pravidla, poslední chovatelka divokých včel v Evropě musí zachránit včely a obnovit přírodní rovnováhu.

Hatizde Muratova žije s churavou matkou ve vesnici uprostřed odlehlé horské oblasti na Balkáně, nemají silnice, elektřinu ani tekoucí vodu. Hatizde je poslední z dlouhého rodu chovatelů divokých včel a pracně si vydělává na živobytí sběrem malých dávek medu a jejich prodejem v nejbližším městě vzdáleném pouhé čtyři hodiny chůze. Její pokojný život obrátí vzhůru nohama příjezd potulné rodiny se rodiny se řvoucími stroji, sedmi bujarými dětmi a stádem dobytka. Hatidze se ke slibované změně staví optimisticky, ale netrvá dlouho a propukne střet, který odhaluje zásadní napětí mezi přírodou a člověkem, harmonií a nesouladem, zneužíváním a udržitelností.

 

Celovečerní debut dokumentaristů Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevské charakterizuje epická šíře, ovšem zjevně vznikl z důvěrného vztahu mezi filmaři a tématem. Jde o překvapivě humorný, byť drsný i něžný portrét křehké rovnováhy mezi lidstvem a přírodou, o pohled na rychle mizející způsob života a nezapomenutelné svědectví o vytrvalosti jedné ženy.

 

OCENĚNÍ (výběr):
Nejlepší dokument, Zvláštní cena poroty za kameru, Cena pro výjimečný přínos, Sundance 2019
Nejlepší dokument, DOCS Barcelona 2019
Nejlepší dokument, Docs Against Gravity 2019
Nominace na Oscara v kategorii Dokument a Mezinárodní film, 2020

 

 

PRO SAMU (For Sama)

Režie Waad Al-Kateab a Edward Watts; Velká Británie/ Sýrie, 2019

Novinářce Waad Al-Kateab se narodí dcera Sama. Je to šťastná událost, i když k ní dojde v troskách syrského Aleppa, kde Waad a její manžel Hamza provozují jednu z posledních klinik. Vzhledem k tomu, že smrt je všudypřítomná a každá vteřina v těžce zkoušeném městě může být zároveň ta poslední, rozhodne se Waad natočit pro svou dceru osobní deník, který zachycuje život v drastických kulisách války a zároveň slouží jako intimní vzkaz matky dceři.

Film Pro Samu, který z deníkových záznamů vznikl, je bezprostřední, vášnivou a neúprosnou obžalobou, úpěnlivou prosbou, aby svět nikdy neodvracel pohled před utrpením, i emotivním příběhem o lásce k dítěti a rodnému městu, které se proměnilo v peklo.

 

„Pro mě tohle není jen film – je to můj život. Svůj osobní příběh jsem začala natáčet bez jakéhokoli plánu, prostě jsem na svůj mobil točila protesty v Sýrii stejně jako mnoho dalších aktivistů. Nikdy by mě nenapadlo, kam až se můj život za ty roky posune. Všechny ty emoce, které jsme zažili – štěstí, ztrátu, lásku – a příšerné zločiny spáchané Assadovým režimem na obyčejných, nevinných lidech, to vše bylo nepředstavitelné… i když jsme to všechno prožívali,“ říká autorka filmu Waad Al-Kateab.

 

OCENĚNÍ (výběr):
L’Œil d’or, Cannes 2019
Nejlepší dokument, EFA 2019
BAFTA film Awards 2020
Nominace na Oscara, 2020

Pro Samu získalo dokumentární cenu L’Œil d’or na festivalu v Cannes, jako první dokument v historii ovládlo The British Independent Film Awards a získalo cenu pro nejlepší dokument na European Film Awards. Snímek získal také cenu BAFTA a byl nominován na Oscara.

 

Comments

comments

Vyhledat