Zlín Design Week 2023 inspiruje „Designem pro všechny“

Zlin Design Week - Konference
Zlin Design Week - Konference

Festival Zlin Design Week opět vnese v týdnu od 3. do 10. května čerstvý vítr do oblasti designu. Inspirativní program devátého ročníku na různých místech města Zlín návštěvníky seznámí s principy univerzálního designu. Myšlenku „Designu pro všechny“, která se prolíná celým festivalovým týdnem, přiblíží podrobněji stejnojmenná výstava s příklady konkrétních řešení a jejich dopadu na každodenní život. Neotřelé perspektivy nejen v oblasti designu přinese odborná konference, kde promluví mimo jiné průmyslový designér a jediný norský kandidát na astronauta Nima Shahinian. Mladé talenty festival podporuje v mezinárodní soutěži a související výstavě „Best in Design“ určené pro designéry do třiceti let. Tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky soutěže navíc uceleně prezentuje Fashion show. Na návštěvníky Zlin Design Weeku čekají výstavy a venkovní instalace, workshopy, design market i party a kulturní program, z něhož si vyberou tvůrci, veřejnost i školy. Všem zájemcům festival poskytuje prostor pro setkávání a poznávání toho, jak design ovlivňuje naše životy.

Co znamená univerzální design? Výstava Design pro všechny nabídne přehled o zapojení univerzálního designu do našich životů, a to na několika příkladech konkrétních řešení.Naším záměrem bylo výstavu vnímat jako místo, kde se může setkat oděvní designér, majitel nábytkářské firmy, městský architekt i místní kulturní nadšenec a každému z nich vystavené projekty dokážou něco předat – zamyšlení nad hodnotou designu v našich životech, nad tím, co nám univerzální a inkluzivní přístup přináší, pobídne k debatě o možných bariérách, na které všichni běžně narážíme. Jsme moc rádi, že se do přípravy zapojili kurátoři Thea Urdal a Herman Greng Billett z Norska a duo slovenských architektů Tomáš Tholt a Danica Pišteková,” uvádí ředitelka festivalu Jitka Smolíková. Výstavu hostí až do 24. května 61. budova bývalého baťovského průmyslového areálu.

Zlin Design Week – workshop

Konference „Design a marketing pro všechny“

Know-how i neotřelé perspektivy v oblasti designu, ale i v dalších odvětvích přinese Konference ZDW, která se uskuteční 9. května v prostorách Impact Hubu ve Zlíně, a to v hybridní podobě, tedy na místě i online. Podtitul „Design a marketing pro všechny“ naznačuje, že přednášky, panelové diskuse i workshopy se vydají rovněž do oblasti produktů, služeb a marketingu. Jako hosty a řečníky zve Zlin Design Week ty, kteří se mohou podělit o inspirativní postřehy, případové studie a zkušenosti založené na projektech, na nichž sami pracují. Vesmír univerzálního designu prozkoumává jeden z hlavních řečníků Konference ZDW – průmyslový designér a také jediný norský kandidát na astronauta Nima Shahinian. Univerzální design je zásadní pro delší cesty do kosmu, zároveň technologie vyvíjené pro vesmírné prostředí mají vliv i na ty využívané v běžném životě. V současnosti Shahinian připravuje testování vesmírných stanic pro lidi s různými pohybovými omezeními. Řečníci z Norska mají na letošní Konferenci ZDW silné zastoupení. O multidisciplinární designérskou praxi se může opírat Herman Freng Billet, který je podepsán pod projekty od mobilních zařízení po stadiony, a designérka Thea Urdal, jež vytváří prostory pro interakci, přičemž oba jsou také kurátoři části výstavy. Anthony Giannoumis je jedním ze světových lídrů v propojování světa byznysu a inkluzivních inovací. Inkluze v designu zajímá i Anne Aagaard, která hledá nové podněty pro design ve veřejném sektoru a má za sebou zkušenosti z vytváření a implementace inkluzivního vizuálního stylu pro město Oslo a nyní působí v Deichman Library. Zkušenosti s poskytováním otevřených knihovnických služeb má společné s lektorem a metodikem v této oblasti a ředitelem Městské knihovny v Bratislavě Tomášem Štefkem. Další z hostů Raquel Marcos, španělská multidisciplinární umělkyně a členka skupiny feministických architektek Equal Saree, navrhuje veřejné prostory tak, aby fungovaly pro různé skupiny. Průmyslová designérka Ana Correia de Barros z Portugalska je odbornicí na inkluzivní design a design zaměřený na člověka. Její krajanka Joana Couto Da Silva zaměřuje svou výzkumnou práci v oblasti designu na zdravotnictví. Pohled z českého prostředí do konference vnese „participátorka“ na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Tereza Fasurová, která se věnuje zapojování veřejnosti a aktérů do městského plánování nebo výzkumnice a designérka Dominika Potužáková. Ta vede výzkum v projektu Čitelná Praha oceněném Czech Grand Design v kategorii Grafický design. Program Konference ZDW, která se koná online i offline, je veden v angličtině, ale se simultánním překladem do češtiny.

Zlin Design Week – výstava Revoluce

Doprovodné workshopy na konferenci

Pouze pro návštěvníky konference jsou připraveny workshopy, které rozšíří do hloubky témata přednášek. Jak zařadit téma inkluze (DEI – Diversity, Equity & Inclusion) do byznysových procesů představí Dr. Anthony Giannoumis. Přední český expert na přístupnost Radek Pavlíček poradí, jak na přístupnost, publikujeme-li informace na sociálních sítích, a jak propagovat své aktivity přístupnější formou. Ana Correia de Barros a Joana Couto da Silva zaměří pozornost na inkluzivní design ve zdravotnictví.

Soutěž pro mladé designéry Best in Design

Zlin Design Week dlouhodobě podporuje nové talenty, které chtějí objevovat a rozvíjet nové cesty, po nichž se může design ubírat. Pozornost k inspirativním narušením statu quo přitahuje mezinárodní soutěž „Best in Design“ určená pro tvůrce do třiceti let. Finalisté už čtrnáctého ročníku soutěže se představí od 3. do 31. května v Galerii G18 i ve veřejném prostoru města Zlín. Výstava poskytne prostor pro propojování oděvu, vizuální komunikace a průmyslových řešení, produktů i služeb. Tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky soutěže „Best in Design“ pak prezentuje Fashion show zasazená do nezvyklého prostoru Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. Koncepce přesahující do performance propojí módní přehlídku s tímto pietním místem. Fashion show s respektem k Baťově památníku se uskuteční 10. května, přehlídce předchází ucelený program diskusí a workshopů, souvisejících s festivalovým tématem univerzálního designu a inkluzivní módy.

Zlin Design Week – fashion show

Web, jak začít s univerzálním designem

Tématu univerzálního designu se věnuje úzce propojený projekt a web www.designprovsechny.cz Ten slouží pro vzdělávání odborníků z řad designérů nebo marketérů i široké veřejnosti nebo úředníkům veřejné správy jako rozcestník, pokud hledají cesty jak začít. Na webu je inspirace v podobě případových studií, článků ukazujících podoby univerzálního designu od menších po velké implementace, od digitální a webové přístupnosti po design služeb, i doporučené metody a seznam odborníků, s kterými lze navázat spolupráci.

Doprovodný program

Festival Zlin Design Week vytváří platformu pro setkávání mladých designérů, profesionálů i veřejnosti. Festivalový týden ozvláštní speciální instalace ve veřejném prostoru po celém Zlíně, připravené ve spolupráci s partnery festivalu a dalšími designéry. Návštěvníci si mohou rozšířit své obzory při diskusích v rámci podcastové platformy „Design Kantýna“ či při komentovaných prohlídkách. Rozmanité workshopy dávají příznivcům designu prostor zapojit vlastní kreativitu, zatímco na jednodenním design marketu si mohou v pop-up shopu pořídit něco z nabídky kurátorsky vybraných českých a slovenských značek. Současně ve Zlíně a okolí probíhají další výstavy, jako například Inspirace: Le Corbusier na Zlínském zámku, která představí myšlenky velikána architektury 20. století i práci českých i zahraničních designérů, kteří se inspirují právě v modernismu a brutalismu minulého století. Nechybí doprovodný kulturní program s výběrem hudebních žánrů, tanečních performancí i projekcí. Příležitostí k oslavě designu jsou party na úvod i závěr Zlin Design Weeku.

Program festivalu den po dni najdete na webu festivalu

Comments

comments

Vyhledat