Známe program hudebního festivalu Americké jaro 2020

Foto: Josh Goleman
Foto: Josh Goleman

V květnu startuje hudební festival Amerického jara, který letos oslavuje jubilejní 15. ročník. Na osobnosti klasické i jazzové hudby se můžete těšit od 11. května do 16. června 2020 na několika místech v Česku, nově i v pražském DOX+, La Fabrice a Kostele sv. Vavřince.

Na přípravě programu 15. ročníku festivalu se již podílel nový umělecký ředitel a sám vynikající klavírista Jan Bartoš, jehož naturelu podle vlastních slov plně konvenuje dosavadní dramaturgie kombinující klasickou a jazzovou hudbu, jejíž linii hodlá dále prohlubovat. Ředitelka festivalu Zdeňka Součková doplňuje: „15. ročník jsme v rozšířeném týmu připravovali tak, abychom milovníkům hudby nabídli ještě víc vrcholných zážitků. S tím souvisí i příchod festivalu do dalších prostor, jakými jsou DOX+, La Fabrika a Kostel sv. Vavřince.“

Foto: Americké jaro

Celý festival zahájí 11. května v multifunkčním sále DOX+ evropská premiéra projektu Unbounded, který společně představí indicko-americká vokalistka Chandrika Tandon, roku 2011 nominována na cenu Grammy, stejně jako o devět let dříve její hudební partner, jeden z vrcholných pianistů současné americké jazzové scény a zároveň respektovaný skladatel Kenny Werner. Zatímco Tandon čerpá ze sanskrtských manter, indických rág a částečně i z jazzu, Werner jako hudební hybatel je otevřený nejrůznějším podnětům, jaký pro něj představuje například tradiční hudba indického subkontinentu.

14. května se po dvouleté pauze vrací na festival klavírista Dan Tepfer s programem, který kombinuje třicet původních Goldbergových variací spolu s třiceti improvizacemi založenými na velkolepém díle J. S. Bacha. „To, co dělám, je rozhodně láska. Místo nahrávání Goldbergových variací a psaní dlouhých textů o tom, co pro mne znamenají, svůj vztah vyjadřuji v samotné hudbě improvizacemi,“ svěřuje se umělec, kterého uslyšíme v polovině května v La Fabrice.

Foto: Deneka Peniston

Patnácté Americké jaro je tak trochu ve znamení klavíru, neboť dalším hostem festivalu bude opět výrazný jazzový pianista z USA Aaron Parks, objev minulé dekády nejprve ve skupině trumpetisty Terence Blancharda a pak už jako lídr vlastních uskupení, se kterými nahrával alba pro prestižní labely Blue Note nebo ECM. Parks vystoupí v pražském Jazz Docku 19. května coby host tamního Jazz Dock Orchestra, a následující den pak se svým kvartetem Little Big typickým pro své melodicky nosné kompozice v kombinaci se současným tepem a elektronikou.

A hned čtyři brilantní a kreativní klavíristé, Aaron Goldberg, Danny Grissett, Emmet Cohen a Dado Moroni, připomenou koncertem pro dva klavíry 24. května v La Frabrice sto let od narození jazzového génia a revolucionáře Charlieho Parkera.

2. června se v klubu Jazz Dock a poprvé v České republice představí zpěvačka a skladatelka Sara Gazarek, rodící se hvězda nejen kalifornského jazzového nebe, která skrze šest alb dozrála k osobitému výrazu i rukopisu. Ten doslova rozkvetl na aktuálním CD Thirsty ghost, dvakrát nominovaném na cenu Grammy – v kategorii jazzového vokálu a za aranžmá a interpretaci legendárního songu Jolene z repertoáru Dolly Partonové. „Vynikající vkus, jasný vtip a tvořivá síla zůstávají a jsou obohaceny silným podtónem pocitů a vnitřních prožitků,” píše o albu Sary Gazarekové americká kritika.

Foto: Jan Vala

Klavíristé Nikol Bóková, Avan Yu a Kvarteto Martinů doplněné o klavíristu Karla Košárka představí v rámci svých vystoupení díla autorů, jež události v naší zemi donutily k emigraci a kteří zároveň výrazně uspěli v zámoří – Ericha Wolfganga Korngolda, Bohuslava Martinů, Jaromíra Weinbergera, Tomáše Svoboday a Karla Husy.

Ročník 2020 nabídne opět kromě hudebních produkcí i doprovodný program v podobě odborných workshopů a besed. Zahajovacímu koncertu bude ve stejný den předcházet workshop s legendárním skladatelem, klavíristou a pedagogem Kennym Wernerem v multifunkčním sále DOX+. Workshop je založen na jeho stěžejní knize Effortless Mastery. 13. května proběhne v C. Bechstein Pianocentru v Praze diskuze s Mirkem Vanem, který působí na Berklee College of Music a dalšími osobnostmi českého kulturního života. Následovat bude workshop s Danem Tepferem. V Knihovně Václava Havla proběhnou již tradičně diskuze reflektující aktuální společenské dění.

Comments

comments

Vyhledat