Rovnováha podle Úhlu pohledu. Vzdělávací výstava DOXu přináší třetí pokračování.

Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který v DOXu tradičně propojuje formát výstavy a učebny, se nově zaměří na téma rovnováhy. Vzdělávací expozice nabídne studentům otázky týkající se hledání rovnováhy mezi technologií a přírodou, mezi strojem a jedincem. Nový projekt, který bude představen 10. dubna, kurátorsky připravili Karolína Voleská, Tereza Dvořáková a Jiří Raiterman.
Vystavující umělci: James Bridle, Richard Loskot, Denisa Müllerová, Olbram Pavlíček, Erik Peters, Vítězslav Plavec, Tereza Pöthe, Magdaléna Rybanská, Rachel Youn
Třetí pokračování vzdělávací výstavy Úhel pohledu hledá rovnováhu mezi světem organickým a technickým. Prostřednictvím prací českých i zahraničních umělkyň a umělců ukazuje různá spojení přírody a technologie – dvou zdánlivě odlišných prostředí, do kterých dnes bytostně patříme, přesto mezi nimi vnímáme určité napětí. Příliš techniky? Málo přírody?
Mikroorganismy splývají s počítačovými čipy a technologie prorůstají naším životem – nejsou od nás oddělené a my přirozeně hledáme rovnováhu svého „technoorganického ekosystému“.
„V kontextu výstavy přemýšlíme o rovnováze jako o schopnosti vnímat propojenost a vzájemnou závislost technického a přírodního – nikoli jako o vyvažování dvou protikladů. Výstava nenabízí dichotomii ‚zlého‘ technologického a ‚neposkvrněného‘ přírodního, ale ukazuje svět, ve kterém tyto dvě – v jádru velmi podobné – sféry existují v symbióze,“ přibližuje téma výstavy kurátorka Tereza Dvořáková.
Výstava Úhel pohledu 3: Rovnováha je malou výzkumnou stanicí pro hledání hranic. Kde končím já a kde začíná okolní prostředí? A jak ho ovlivňuji? Jsem součástí svých zařízení?
Hledání odpovědí a rovnováhy se promítne i do vzdělávacích programů k výstavě.
Podle kurátorky Karolíny Voleské vzniklo téma výstavy také jako reakce na setkávání se studentkami a studenty v rámci předchozích vzdělávacích programů. „Vnímali jsme, že právě pro studenty je otázka rovnováhy ve vztahu k technologiím velmi aktuální. Technologie jsou pro tuto generaci přirozenou součástí života od samého začátku – nejsou něčím cizím ani výlučně fascinujícím. Spíše hledají způsoby, jak o nich uvažovat kriticky, ale zároveň otevřeně. Nechtějí zůstávat v negativních pozicích nebo ve stavech úplného pohlcení, ale zajímá je, jak transformovat a přepisovat zajeté vztahování se k nim.“
Procházka výstavou
Výstava začíná úzkou chodbou s velkoformátovými tapetami digitálního organismu. Tento úvod vytváří vizuální zážitek, kde vznikají počáteční otázky, skrze které je publikum vtaženo do krajiny, v níž dochází k určité sebezkušenosti – fyzickému i smyslovému zakoušení syntetizovaných přírodních jevů. V této místnosti si návštěvníci mohou vyzkoušet, jak technologie spolupracují s živým organismem skrze vlastní tělo: jsou zde vystavena díla, která prostřednictvím našich vlastních smyslů proměňují možné úhly pohledu na realitu kolem nás.
Druhá část výstavy navazuje na úvodní smyslovou laboratoř a představuje díla, která pracují s vizuálními a materiálními aspekty tématu. Tato část však posouvá příběh výstavy dál – objevují se zde zrobotizované rostliny, které se pohybují, jako by snad byly zvířaty. Dále zde publikum uvidí humanoidní figury v podobě figurín pro nárazové testy i připomínku digitálního organismu z úvodu.
Závěrečná část výstavy pak funguje jako spekulativní laboratoř. Návštěvníci se zde mohou ponořit do výzkumu skrze svět videohry nebo nahlédnout do utopických představ více-než-lidské budoucnosti. Jsou zde k vidění projekty, které se rovnováhou zabývají prostřednictvím proměnlivosti nás samotných: přetvářejí naši víc než lidskou podobu, propojují nás s digitálním prostředím nebo naši identitu nechávají rozehrávat ve spekulativních světech.
Výstava otevírá prostor pro imaginaci, hru a vzdělávání, protože je zároveň učebnou, kde lze rovnou testovat to, kým jsme a kým bychom mohli být v síti širších vztahů.
Projekt Úhel pohledu
V únoru 2023 byl pro veřejnost otevřen dlouhodobý projekt ÚHEL POHLEDU – prostor pro umění a učení, interaktivní výstava věnovaná tématům sociální psychologie. V návaznosti na zpětnou vazbu od studentů se v roce 2024 věnoval projekt Úhel pohledu tématu identity. Ve třetím pokračování projektu zvolili kurátoři téma rovnováhy, které podle kurátora Jiřího Raitermana „navazuje na předchozí výstavy především tím, že se opět snaží vytvářet prostředí laboratoře, učebny, pracovny – místa, kde je možné se určitým tématem zabývat z různých stran, klást si nové otázky a společně hledat odpovědi. Prostor zůstává stejný, vše ostatní zkoušíme jinak.“