Tématem letošního Designbloku je Mládí

Jurcikova Valerie, The Last Goodbye
Jurcikova Valerie, The Last Goodbye

Designblok pozve na Pražský hrad, do Muzea Prahy, Bastionu Florenc a Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Tématem šestadvacátého ročníku největší středoevropské přehlídky designu a módy je Mládí.

I letos zavede Designblok své návštěvníky na mimořádná místa po Praze. Festival se vrací na Pražský hrad, který se v rámci loňského ročníku těšil mimořádné odezvě, a již tradičně nabídne výstavní prostory také Uměleckoprůmyslové museum v Praze, kde bude k vidění přehlídka tvůrčího nadání napříč generacemi. V rámci Designbloku se poprvé po rozsáhlé rekonstrukci otevřou dveře hlavní historické budovy Muzea Prahy na Florenci a její novorenesanční výstavní sály doplní několik pater přilehlé moderní stavby Bastion Florenc. Tématem největší přehlídky designu a módy ve střední Evropě je pro letošní rok MLÁDÍ. A právě k oslavě svěžích myšlenek, nekonečné inspirace, revolučních přístupů k materiálům a podnikání, i nadějných talentů a hvězd současného evropského designu zvou organizátoři širokou i odbornou veřejnost. Celkem svou tvorbu představí více než 230 autorů, studií a značek, a chybět nebudou ani experimentální a udržitelné projekty, zahraniční hosté, tematické výstavy, módní přehlídky, přednášky a diskuze, oborová setkání nebo program pro děti. Šestadvacátý Designblok odstartuje 1. října 2024 Dnem profesionálů, který každoročně navštíví na pět tisíc architektů, interiérových designérů, developerů, novinářů a dalších odborníků, a pro veřejnost se festival otevře od 2. do 6. října 2024. Vstupenky jsou v prodeji na designblok.cz.

Maison Vunka, Onabana / Foto Adéla Havelková

„Mládí. Období spojené s novými začátky, láskou, velkými plány i očekáváním. Čas běží pomaleji a nic není nemožné. Designblok v roce 2023 velkolepě oslavil čtvrtstoletí své existence. Patří tak sice mezi nejstarší přehlídky designu na světě, ale zároveň prochází obdobím dynamického růstu a rozvoje. I design je v dějinném a celospolečenském kontextu relativně novou disciplínou, ne náhodou však patří mezi významné hybatele 21. století. S nadsázkou se dá totiž tvrdit, že je jednou z klíčových ingrediencí mládí a dlouhověkosti, po níž všichni tak prahneme. Přináší inovace, funkční i estetický vývoj, dokáže zlepšit kvalitu života i prodloužit jeho trvání. Přinejmenším u kvalitních produktů tomu tak bezpochyby je – přijďte se přesvědčit na letošní Designblok! zve ředitelka festivalu Jana Zielinski.

Pražský mezinárodní festival designu se i letos vrací do prestižních výstavních prostor největšího hradního komplexu světa. Velkolepý sál Jízdárny Pražského hradu ožije speciální výstavou High Craft. V rámci kurátorského výběru ředitelky festivalu Jany Zielinski a kreativního ředitele Jiřího Macka se zde setká přes třicet úspěšných českých designérů a značek, které umně kombinují tradiční řemesla a inovativní, environmentálně přívětivé výrobní postupy s těmi nejvyššími estetickými standardy. Ve zvýšeném patře Jízdárny bude k vidění tematická výstava High Craft Books seznamující s knižní tvorbou předních českých nakladatelství akcentujících kvalitní grafické zpracování knih a publikací. „S velkou radostí navazujeme na úspěšnou loňskou spolupráci, kdy se Designblok po dlouhých letech vrátil na Pražský hrad. V letošním roce se program přesune z Míčovny do rozlehlejší hradní Jízdárny, kde si návštěvníci na ploše 2000 metrů čtverečních prohlédnou to nejlepší, co současný český design nabízí, ať už od zavedených studií, tak mladých talentů. Je tedy opravdu na co se těšit, uvádí Veronika Wolf, kulturní a programová ředitelka Pražského hradu.

KLIMCHI – Pivní půllitry v designu Františka Jugvirta / Foto Anna Pleslová

Ve čtvrtek 3. října předá nezávislá mezinárodní porota v čele s Benem Hobsonem, novinářem a spoluředitelem prestižního britského serveru Dezeen, v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě Ceny Designbloku 2024 – nejdůležitější ocenění v rámci festivalu udílené za výjimečné počiny. V sobotu se zde za přítomnosti veřejnosti i zahraniční odborné poroty odehrají módní přehlídky finalistů evropské absolventské soutěže Designblok Diploma Selection. Návštěvníkům festivalu se za zvýhodněné vstupné otevře již probíhající výstava Kniha je Art v Královském letohrádku Pražského hradu pořádaná Správou Pražského hradu ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a s projektem projektem Identita – příběh českého grafického designu. 

S Designblokem se po celkové rekonstrukci poprvé otevře hlavní budova Muzea Prahy na pražské Florenci. „Snažíme se být moderním muzeem atraktivním i pro mladší generace, proto je pro nás spolupráce s Designblokem skvělou příležitostí. Spojení moderního designu a historické budovy muzea z 19. století na Florenci je zajímavým kontrastem, který bude pro návštěvníky obohacující. A v neposlední řadě půjde o unikátní příležitost podívat se do nově zrekonstruovaných prostor ještě před oficiálním otevřením, které proběhne na počátku příštího roku, říká ředitel Muzea Prahy Ivo Macek. Velkolepé výstavní sály zaujme Superstudio plné novinek českých a světových producentů, které vzešly ze spolupráce s předními designéry. Ta je vedle kvality a environmentálně smysluplné výroby základním kritériem při výběru vystavovatelů. K vidění zde budou všechny oblasti designu, především však nábytek, svítidla a bytové doplňky. V druhém patře vznikne Designblok Respekt Stage, kde budou denně probíhat přednášky, debaty a další edukační program s celospolečenským přesahem.

PBG Studio, Collection24 / Foto Petra Jansová

Moderní developerský projekt Bastion Florenc, nacházející se přímo za Muzeem Prahy, zaplní expozice designérů, studií a středoevropských univerzit. Na pozadí současné architektury vznikne Openstudio – laboratoř současného designu, v níž se mísí produktoví designéři, módní návrháři, šperkaři, ilustrátoři i grafici. Jedná se převážně o výstavy prototypů a malosériové výroby bez účasti komerčního výrobce. Pod názvem School Today se zde představí také přední středoevropské školy a univerzity zaměřující se na obor designu. „Do našich projektů zapojujeme nejen architekty a projektanty, ale také designéry, tvůrce interiérů, nábytku, svítidel a dalších prvků. Vyhlašujeme veřejné soutěže na umělecká díla, která ještě povýší budovy, které jsme postavili, i veřejné prostory v jejich okolí. Designblok vnímáme jako příležitost spojit síly s dalšími talentovanými tvůrci. Rádi jsme této skvělé akci poskytli zázemí v budově Bastion Florenc, která je bránou budoucího rozvoje celé oblasti Florence, komentuje Miloš Kocián, Senior Leasing Manager společnosti Penta Real Estate.

Přehlídka autorského designu, inspirace i budoucnosti českého a světového designu bude pokračovat v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, kam se Designblok vrací již počtvrté. Vedle dalších designérských prezentací v rámci formátu Openstudia zde festival uvede retrospektivní výstavu u příležitosti 70. narozenin spoluzakladatele legendárního uskupení Atika a legendy české postmoderny Bohuslava Horáka. Ve výběru kurátorky a šéfredaktorky magazínu Vogue CS Danici Kovářové budou poprvé k vidění pohromadě zásadní díla Horákovy celoživotní tvorby, jedinečné sběratelské kusy i zcela nové objekty. Výstava Bóda Horák: Biosféra bude otevřena se zahájením Designbloku a potrvá až do 28. října 2024. 

Katerina Houbova, Arte Muta

Ochutnávku evropského designu pohledem generace Z zde naservíruje finále prestižní absolventské soutěže Designblok Diploma Selection, pokračování výstavy School Today i výběr mimořádných studentských prací Designblok Talent Cards, v rámci něhož získávají vybraní studenti výstavní prostor na festivalu zdarma. Chybět nebude ani oblíbená přehlídka sběratelského designu Art House, tentokrát formou intervence současného designu do stálých sbírek musea v kurátorském pojetí kurátorky a vedoucí ELLE Decoration Czech Republic Evy Slunečkové. Ředitel Uměleckoprůmyslového musea v Praze Radim Vondráček doplňuje: „Design je vždy spojen s neustálými inovacemi, věčným mládím, a zároveň s respektem k tomu, co nás předchází a na co navazujeme. Oběma těmto hodnotám designu se Uměleckoprůmyslové museum v Praze od svého založení intenzivně věnuje a jsme velmi rádi, že v tomto duchu můžeme i letos propojit naší budovu a sbírky s tak výjimečnou přehlídkou, jako je Designblok. Návštěvníkům festivalu tentokrát zpřístupňujeme celé muzeum s řadou speciálních výstav, intervencí a také s prezentací děl světově uznávaného designéra Bódy Horáka, jehož tvorby významně zastoupené i ve sbírkách UPM si velmi vážíme.“

Po loňské premiéře a dvou úspěšných zastávkách v Miláně a Liberci se do Prahy vrátí Designblok Cosmos, putovní výstava toho nejlepšího ze současného českého skla. Spektakulární metalická kapsle obsahující deset originálních skleněných děl z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show zaparkuje před Muzeem Prahy na Florenci a bude otevřena veřejnosti po dobu celého festivalu zdarma. Vznik výstavy iniciovala a podpořila Nadace PPF. Kromě hlavních výstavních lokací zavede Designblok také do více než třech desítek galerií, showroomů a obchodů, které pro návštěvníky připravují vlastní, tematicky laděný program a speciální akce. S navigací nově pomůže interaktivní mapa na webu  designblok.cz.

Scholastika & Jansky Dundera, Grill Knife & Fire / Foto Jan Pokorný

Podpora a oceňování mladých talentů i organizace vzdělávacího programu a mimořádných výstav by se neobešla bez podpory Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy. „Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu Designblok nás prostřednictvím svých expozic opět provede mimořádnými a prestižními místy hlavního města. Sál Jízdárny Pražského hradu, Lobkowiczký palác tamtéž, hlavní historická budova Muzea Prahy a samozřejmě Uměleckoprůmyslové museum. Zde všude jsou připraveny přehlídky designérů a značek, přednášky, diskuse. Zastřešujícím tématem letošního ročníku je Mládí. Mládí, období, kdy je všechno možné, období velkých snů a smělých plánů, překotné období, které hází strachy za hlavu. Období absolutní smělosti. Jak příhodné téma pro přehlídku, která se nachází právě v této fázi mladosti! Těším se na letošní momenty překvapení, inspirace a radosti, které k Designbloku neodmyslitelně patří! říká ministr kultury ČR Martin Baxa. „Téma letošního ročníku – Mládí – nám připomíná, že inovace a kreativita jsou klíčovými faktory pro budoucnost designu. Věřím, že návštěvníci budou inspirováni nejen vystavenými díly, ale také interakcí s autory a odborníky v rámci festivalu. Těším se, že Designblok opět oživí kulturní scénu Prahy a přinese nové perspektivy a svěží vítr, doplňuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, péče o památky, národnostní menšiny, výstavnictví a animal welfare Jiří Pospíšil.

26. Designblok proběhne od 2. do 6. října 2024 na Pražském hradě, v Muzeu Prahy, Bastionu Florenc, Uměleckoprůmyslovém museu a na dalších více než třiceti lokacích po Praze. Výstava Bóda Horák: Biosféra bude přístupná do 28. října 2024. Kompletní program a vstupenky za zvýhodněnou cenu je možné najít na stránkách designblok.cz.

Comments

comments

Vyhledat