Alune Wade African Fast Food vystoupí v pražském Kulturním centru Novodvorská
Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Nejde o nic narychlo uklohněného, levného a nezdravého. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout, vtáhnout do děje a nasytit dojmy. A hlavně fakt, jak africké kořeny jazzu a vůbec celé populární hudby prorostly do muziky celého světa. O čemž se budeme moci přesvědčit 3. října v pražském Kulturním centru Novodvorská.
Virtuózní baskytarista, pocitový zpěvák a invenční skladatel Alune Wade (*1978, Dakar, Senegal) přitáhl pozornost hudebních gurmánů jak vlastními alby, tak v roli sidemana či hosta slavných. Velkou službu mu prokázal baskytarový guru Marcus Miller, když Aluna přizval jako spoluautora skladeb na kritikou oslavované album Afrodeezia (2015). To už měl ovšem Wade za sebou spolupráci jak s pěveckými hvězdami africké world music jako Ismaël Lô, Youssou N’Dour, Salif Keita, Oumou Sangaré či Fatoumata Diawara, tak se světovými jazzovými esy Gregorym Porterem, Joem Zawinulem, Wolfgangem Muthspielem (výtečné album Vienna, World 2014) nebo Bobbym McFerrinem.
Nejen muzikantský talent, ale i ohromný hudební rozhled podědil Alune po otci, dirigentovi dakarského symfonického orchestru. Nadaný chlapec vyrůstal obklopený muzikou a od šesti začal studovat klasickou hru na klavír. Ve třinácti se ovšem nadchl pro baskytaru, jazz a mbalax a u klasiky nezůstal. Ačkoliv sbíral zkušenosti také jako kontrabasista otcova orchestru, od sedmnácti už muzicíroval s lokálními kapelami v dakarských klubech.
Průlomem se pro osmnáctiletého hudebníka stal úspěšný konkurs do kapely ikonického zpěváka Ismaëla Lô, se kterou Alune objel zeměkouli a natočil alba Jiguen (1999) a Dabakh (2001). Cestu mezi senegalskou muzikantskou smetánku měl otevřenou.
Ke zralému sólovému albovému debutu Mbolo, což přeloženo z wolofštiny znamená „Spojení“, se Wade propracoval v roce 2006. Jak napovídá název, v hudbě usiloval o spojení afrických rytmů se současným jazzem. Na desce Havana-Paris-Dakar, natočené s kubánským, z našich pódií dobře známým pianistou Haroldem Lópezem-Nussou, se zaměřil na zdůraznění západoafrických kořenů muziky afrokubánské.
Zatím posledním projektem African Fast Food (jeho albová podoba vyšla v roce 2018) Alune svoje hledání afrických ingrediencí v živné půdě světové hudby ještě rozšířil. Což dokládá i kosmopolitní muzikantská sestava, kterou Alune přiveze do Prahy.
Trumpetista Carlos Sarduy pochází z Havany a platí za nastupující hvězdu. Vždyť v roli sidemana má na kontě tři Grammy za spolupráce s legendárním pianistou Chucho Valdésem, zpěvačkou Conchou Buika a kapelou Ojos de Brujo. Do svého projektu ho přizvala také Esperanza Spalding a slušný ohlas získalo i Carlosovo profilové album Luz (2019).
Na saxofony zahraje Francouz Hugues Mayot, jinak leader kvarteta What If?, člen kapely kytaristy Pierra Duranda nebo Orchestre National de Jazz dalšího významného francouzského hráče na kytaru Oliviera Benoita. Pianista Cedric Duchemann má v cestovních dokladech taktéž francouzské občanství, zároveň však rozšiřuje „africký“ kolorit kapely. Narodil se totiž na ostrově Réunion a svoje hudební geny nezapřel ani na vlastním albu Tropicalism (2019). Rytmickou složku podpoří hned dva hráči. Brazilský perkusista s polovinou libanonské krve Adriano Tenório (též Souad Massi, Flavia Coelho, Grégory Privat) a kamerunský bubeník Dharil Esso.
Vystoupení Alune Wade „African Fast Food“ proběhne v rámci koncertní série Jazz Meets World.
https://www.youtube.com/watch?v=5E7SZC18bjE
03.10.2021 19:30 | Kulturní centrum Novodvorská, Novodvorská 151, Praha 4