Blíží se Mezinárodní festival hlasu v Praze

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

V centru Prahy se na konci prázdnin sejdou profesionálové z mnoha zemí věnující se rozvoji hlasu. Od 30. srpna do 2. září budou na několika místech probíhat koncerty, diskuze a umělecké dílny pod vedením předních světových umělců. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet looping, rozmanité způsoby vytváření zvuků (třeba k dabingu), či mohou poznat, jak se pomocí hlasu uvolnit a meditovat. Cesty ke zkoumání hlasu a práce s ním nabídnou zpěváci, skladatelé a performeři z USA, Izraele, Německa, Slovinska i České republiky. První ročník festivalu je otevřen jak studentům zpěvu, zpěvákům či divadelníkům, tak i manažerům firem, reportérům či širší veřejnosti, která chce zlepšit vlastní kulturu projevu. Hlavním hostem festivalu je Johnathan Hart Makwaia, zpěvák, skladatel a hudební režisér francouzského divadla Roy Hart Theatre.

Během čtyř dnů od čtvrtka 30. srpna do neděle 2. září budou mít návštěvníci festivalu možnost seznámit se s různými způsoby používání hlasu, který představuje nástroj každodenní komunikace, a to jak poslechem, během koncertů, tak i prakticky – formou lekcí a workshopů. Hlavním hostem festivalu je Johnathan Hart Makwaia (USA), fenomenální zpěvák užívající technik rozšířeného hlasu (extended vocal technique), což představuje kombinaci využití hlasu jako prostředku pro zpěv a mluvené slovo, ale také jako uměleckého média. Nové přístupy ke zpěvu i mluvenému slovu představí Ralf Haarmann (looping), Christiane Hommelsheim (voice performance), Mateja Gorjup (Slovenian Folk Songs Recomposed), Walli Höfinger (But Not Songs), Ivana Vostárková (mluvené slovo), Smadar Emor (hlas a tělo), Annabelle Plum (improvizace) a kapela Ty Syčáci.

Festival je určený pro všechny, kdo chtějí objevit či zlepšit cestu ke správnému dechu, vnímání vlastního hlasu a jeho užívání jak v hudebních tak i každodenních činnostech. Podpora hlasové kultury vede ke zlepšování zpěvu ale i mluveného slova a kultury projevu vůbec. Společně se špičkovými mezinárodními lektory si budou návštěvníci moci osahat základní pěvecké a rétorické dovednosti, které jim pomohou jak v profesním tak osobnostním rozvoji. Správná práce s hlasem a dechem má pozitivní vliv na zlepšování kognitivních schopností, držení těla a celkové fungování metabolismu. Cílem festivalu je vytvořit platformu pro setkávání českých a mezinárodních umělců, studentů a veřejnosti. Organizátoři vzkazují: Přijďte objevit svůj hlas, poznat co se v něm skrývá a jakých limitů dosahuje.

Festival pořádá NEIRO Association for Expanding Arts ve spolupráci s HAMU, sdružením Hlasohled z.s. a jeho zakladatelkou Ridinou Ahmedovou. Uměleckou ředitelkou festivalu je hlasová lektorka, zpěvačka a teoretička Anna Matvija, absolventka Brown University (USA) a Central St. Martins (GB), která se zaměřuje převážně na performance a nezápadní tradice. NEIRO jako umělecká produkční společnost usiluje o rozvoj dialogu mezi českými a mezinárodními umělci. Organizuje akce jak na území České republiky, tak v zahraničí, pomocí nichž se snaží široké veřejnosti zprostředkovat nové pohledy na obraz, hudbu a zvuk. Jeden z nejvýznamnějších počinů, kterému se NEIRO věnuje, je International Shakuhachi Festival Prague, který se koná již 12 let a těší se celosvětové popularitě.

/FB EVENT/ /VSTUPENKY/

Comments

comments

Vyhledat