Das Filmfest zve od příštího týdne na tři desítky nejnovějších německy mluvených filmů

Toubab / režie Florian Dietrich
Toubab / režie Florian Dietrich

Dvůr císařovny Sissi, svět youtuberů, návraty do bývalé NDR i vize blízké budoucnosti, hledání svobody, životní ztráty i nové začátky. 16. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest již příští týden nabídne nejaktuálnější tvorbu německy mluvících zemí a pozve na oceňované a divácky úspěšné hrané i dokumentární filmy, které mají v hledáčku aktuální společenská témata i nejrůznější historické souvislosti a okamžiky. V samostatné retrospektivě pak připomene jednu z nejvýraznějších osobností německého filmu Rainera Wernera Fassbindera. Festivalový program nabízí filmy, které se většinou do běžné kinodistribuce nedostanou, a diskuse s celou řadou festivalových hostů z řad režisérů, herců i dalších tvůrců. Festival zahájí 20. října v kině Lucerna historické drama Střela zblízka (Nahschuss) inspirované životem Wernera Teskeho, posledního vězně popraveného v bývalé NDR. Zahájení bude osobně přítomna režisérka filmu Franziska Stünkel.  

Festival Das Filmfest se uskuteční od 20. do 26. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo, následně od 2. do 6. listopadu v brněnském kině Art a poprvé od 1. do 11. listopadu i v Olomouci v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea. V letošním roce mohou návštěvníci poprvé využít cenově výhodné festivalové permanentky. Součástí festivalu jsou i školní projekce, které se v letošním roce těší velkému zájmu. Všechny filmy jsou uváděny s českými a ve většině případů i s anglickými titulky. Detailní program je k dispozici na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.  

Diváci mohou vybírat ze tří desítek filmů ve čtyřech tematických sekcích. DAS FILMFEST SPEZIAL tradičně nabízí to nejaktuálnější z filmové tvorby v německy mluvících zemích. Historické velkofilmy, literární adaptace, snímky podle skutečných událostí i nezávislé filmy. Reálné historické události nabídne například oceňovaný velkofilm rakouské režisérky Marie Kreutzer Korzet (Corsage), jež přichází s důvtipnou reinterpretací dějin a originálně vrací na plátna kin mýtus císařovny Sissi, toužící po svobodě a emancipaci. Do života legendárního rakouského lyžaře Franze Klammera, který triumfoval na olympiádě roku 1976 v Innsbrucku a jehož úspěch dodnes fascinuje nejen sportovní svět, nahlédne film Jízda na hraně (Klammer – Chasing the Line) režiséra Andrease Schmieda. Dva zcela odlišné pohledy na život migrantů nabídnou snímky Toubab Floriana Dietricha a Nico Eline Gehring. Zatímco Toubab je malý kriminálníček, který využívá mezer v německých zákonech a proto, aby nebyl deportován, udělá téměř cokoli, Nico na sobě tvrdě pracuje a snaží se vyrovnat s traumatem z rasistického útoku. Příznivce sci-fi potěší snímek Leni Lauritsch Rubikon, který líčí boj o přežití lidstva na vesmírné stanici. Film bude v Praze uveden za účasti režisérky. Dále tato sekce nabídne i filmovou adaptaci románu Ericha Kästnera Fabian (Fabian oder Der Gang vor die Hunde). Zprvu bezstarostný život v Berlíně na začátku 30. let minulého století stále více ohrožují změny ve společnosti, kterou rozdělují komunisté a národní socialisté. 

Přátelství, láska, rodinná pouta. Věčné hledání i strach ze ztráty, nečekaná vzplanutí i těžké životní zkoušky to jsou témata další ze sekcí POUTO MEZI NÁMI (BEZIEHUNGSWEISE). Generaci, která se bojí závazků a raději dává přednost volným vztahům, má v hledáčku nový film Heleny Hufnagel Diagnóza: neschopni vztahu (Generation Beziehungsunfähig) i Jan Gassmann ve filmu 99 Moons. Další vztahovou a trochu bláznivou komedií, kde se hlavní postavy ze všech sil snaží hlavně nevázat se, je film Nightlife: Na tahu (Nightlife) Simona Verhoevena. Kromě neopětované lásky zde však situaci komplikuje i parta gangsterů v patách. Milostný příběh plný kontrastů pak nabídne snímek režisérky Lisy Bierwirth Princ (Le Prince). Na život celebrit zaostří Srdeční záležitost (Liebesdings). Film o pádu z filmového nebe po skandálu, který ale může přinést i něco mnohem cennějšího než vlastní slávu, osobně představí jeho režisérka Anika Decker. Opojná jízda tří teenagerů do postapokalyptického světa, kde je představivost skutečnější než realita Soul of a Beast Lorenze Merze má k humoru daleko. Stejně tak drama Kousek nebe (Drii Winter) Michaela Kocha, které dá nahlédnout do života malé alpské vesnice nebo dramatický snímek Démon (Albträumer) režiséra Philippa Klingera. Klinger snímek, který odkrývá rodinné trauma sebevraždy, osobně představí.  

Střela zblízka (Nahschuss) / režie Franziska Stünkel

Touha po svobodě v nejrůznějších formách je tématem festivalové sekce se stručným názvem SVOBODA (FREIHEIT). Do této sekce patří i zahajovací snímek Střela zblízka (Nahschuss) – strhující historické drama inspirované životem Wernera Teskeho, který se zapletl s tajnou policií Stasi. Jeho režisérka Franziska Stünkel v Praze uvede film osobně. Dalším filmem, který připomíná život před pádem železné opony, je snímek Milý Thomasi (Lieber Thomas) Andrease Kleinerta o životě spisovatele, režiséra, milovníka žen a především provokatéra Thomase Brasche. V Praze bude film uveden rovněž za účasti režiséra. Dalším filmem založeným na reálných událostech je snímek Michaela Steinera A zítra budete mrtví (Und morgen seid ihr tot), který rekonstruuje příběh mladého švýcarského páru, jež byl v roce 2011 unesen Tálibánem. Útěk před světem, kde je hlavním měřítkem zisk, do lůna přírody je tématem filmu Nad zemí (Märzengrund) režiséra Adriana Goigingera. Svou cestu k vnitřní svobodě i nalezení vlastní identity pak podnikají hrdinové filmů Ivie jako Ivie (Ivie wie Ivie) Sarah Blaßkiewitz i filmu Johannese Maria Schmita Neubau. V prvním případě se musí vyrovnávat s každodenním rasismem, ve druhém pak s vlastní sexuální orientací. Pohled do možné blízké budoucnosti, kdy budeme hodnoceni jen podle počtu lajků, nabídne Hyperland Maria Sixtuse, který bude dalším hostem festivalu. V rámci sekce SVOBODA bude dále uveden strhující thriller o víře a oddanosti k Bohu Serviam – Chci sloužit (Serviam – Ich will dienen) Ruth Mader a velkolepá reinterpretace světového bestselleru Stefana Zweiga Šachová novela (Schachnovelle) Philippa Stölzla.  

Das Filmfest tradičně nabízí v sekci DIE DOKU i výběr nejaktuálnějších dokumentárních filmů ze všech tří pořadatelských zemí. Ještě, než oficiálně vstoupí do kin, nabídne snímek Můj otec, kníže (Mein Vater, der Fürst) – intimní portrét vztahu Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily Morgan-Schwarzenberg. Dále nabídne oceňovaný dokumentární film Girl Gang, který nechá nahlédnout do života teen influencerky Leoobalys, která zaprodává své dětství a dospívání sociálním sítím, ale i do světa fanynek, naprosto oddaných svým influencerským idolům. Osobní dokument o emancipaci i selháních Obrazy (mojí) mámy (Bilder (m)einer Mutter) Melanie Lischker pak ilustruje životní postoje celé generace západoněmeckých žen. Dokumentární road movie Práce na černo (Schwarzarbeit) Ulricha Grossenbachera zachycuje nelegální pracovníky ve Švýcarsku i úředníky, kteří je mají vypátrat. S čím vším se musí vyrovnávat sourozenci uprchlí ze Sýrie, kteří jsou transsexuálové, rozkrývá dokument režisérské dvojice Laurentii Genske a Robina Humboldta Zuhuřiny dcery (Zuhurs Töchter). Práci investigativního týmu deníku Süddeutsche Zeitung pak představí film Daniela Sagera Zákulisí novinařiny (Hinter den Schlagzeilen). 

Společně s kinem Ponrepo vzdá Das Filmfest od 19. do 26. října hold jedné z nejvýraznějších osobností německé kinematografie Raineru Werneru Fassbinderovi, od jehož předčasného úmrtí letos uplynulo 40 let. Vedle kolosálního nově zrestaurovaného díla Berlin Alexanderplatz uvedeme mj. Manželství Marie Braunové (Die Ehe der Maria Braun), které po právu získalo Stříbrného medvěda (1979). Dramaturg sekce, filmový historik Mgr. Vladimír Hendrich, PhD. věnuje Fassbinderově osobnosti kinolektorát pod titulem „Neznámý Rainer Werner Fassbinder, kongeniální samouk a jasnozřivý romantik“.  

Pro filmové profesionály pořadatelé festivalu letos ve spolupráci s APA (Asociace producentů v audiovizi) připravili setkání pod názvem: DER KONTAKT. Německo-švýcarsko-rakouská spojka pro české filmaře. Jak na koprodukce s německy mluvícími zeměmi? Akce proběhne 21. října od 11 hodin v Goethe-Institutu a představí se zde zástupci filmových kanceláří z německy mluvících zemí. Akce se koná v anglickém jazyce. 

 

Hosté festivalu Das Filmfest 2022 

Démon – Philipp Klinger, režie
Hyperland – Mario Sixtus, režie
Ivie jako Ivie – Sarah Blaskiewitz, režie
Milý Thomasi – Andreas Kleinert, režie
Práce na černo – Ulrich Grossenbacher, režie
Rubikon – Leni Lauritsch, režie, scénář
Soul of a Beast – Pablo Caprez, hlavní role
Srdeční záležitost – Anika Decker, režie
Střela zblízka – Franziska Stünkel, režie
Toubab – Farba Dieng, hlavní role / Florian Dietrich, režie


DAS FILMFEST 2022

FESTIVAL NĚMECKY MLUVENÝCH FILMŮ

FESTIVAL DEUTSCHSPRACHIGER FILME

PRAHA | 20.–26.10.
BRNO | 02.–06.11.
OLOMOUC | 01.–11.11.

www.dasfilmfest.cz

Comments

comments

Vyhledat