Filmový workshop Ex Oriente Film proběhne poprvé online

Ex Oriente Film 2020 Anna Kaslová, Filip Remunda, Ivana Pauerová Miloševičová
Ex Oriente Film 2020 Anna Kaslová, Filip Remunda, Ivana Pauerová Miloševičová

Poprvé od roku 2002 se projekt Ex Oriente Film, který spadá pod IDF – Institut dokumentárního filmu a jehož workshopy si za dobu své osmnáctileté existence získaly mezinárodní věhlas, uskuteční bez osobního kontaktu zkušených dokumentaristů.  V týdnu od 22. do 27. června 2020 tak budou filmoví tvůrci ze střední a východní Evropy vyvíjet své filmy pod vedením renomovaných osobností filmové industry na dálku. Přichystán je také bohatý program online pro veřejnost zdarma.

Oblast tvorby dokumentárních filmů a filmová tvorba obecně byla ovlivněna přesunem diváků na online platformy už od roku 2015, čemuž se přizpůsobovala jak v úrovni distribuce, projekce filmů i komunikace s diváky. Nyní však pod tlakem změn ve společnosti z důvodu epidemie viru Covid 19 čelí filmový průmysl daleko větší výzvě: jak rychle, efektivně převést tradiční eventy, workshopy, školení, projekce do online prostředí, a to v mezinárodním prostoru.

„Chtěla bych poděkovat všem svým kolegům, našim mezinárodním tutorům, partnerům a donátorům, že všichni přijali tuto výzvu za svou a podpořili přechod celého projektu do onlineu v tak krátkém čase, což pro výukové workshopy, které jsou tradičně založené na kontaktním předávání informací a emocích, není jednoduché,“ komentuje Anna Kaslová, manažerka projektu Ex Oriente Film.

Během prvního červnového setkání se účastníci věnují hlavně tematickým aspektům svého dokumentárního projektu. Zaměřují se zejména na námět a protagonisty filmu a na rozbor silných a slabších stránek projektu a jeho posouzení v mezinárodním kontextu. Zpracovávají současně návrh základního plánu pro strategii produkce a financování filmu v rámci mezinárodního filmového trhu (dostupných grantů, možných vkladů TV stanic, crowdfundingu).

Vývoj projektů probíhá jak během skupinových sezení, tak při individuálních konzultacích, kdy účastníci získávají zpětnou vazbu od předních zahraničních tvůrců a odborníků. Ti zároveň nabídnou řadu inspirativních přenášek a případových studií, které budou dostupné rovněž pro veřejnost. Režisérka Salomé Jashi promluví o svém tvůrčím přístupu, další výrazná režisérská osobnost, Emma Davie, přiblíží svou spolupráci s Peterem Mettlerem na vizuálně strhující filmové eseji Becoming Animal (Stát se zvířetem). Režisér a producent Peter Kerekes ve své případové studii popíše, jak se mu podařilo spojit krátké filmy pěti dokumentaristů a dokumentaristek v Okupaci 1968, zatímco producent Christian Aune Falch pohovoří o festivalové distribuci hitu iHuman v časech koronaviru. Kompletní program Ex Oriente Film pro veřejnost najdete ZDE.

Zuzana Kučerová, producentka filmu Vlci na hranicích, která se spolu s režisérem Martinem Pávem zúčastnila workshopu Ex Oriente Film 2018 a East Doc Fóra 2019, zdůrazňuje přínos workshopu: „Díky Ex Oriente Film jsem měla šanci dozvědět se vice informací o koprodukci distribuci a festivoalých strategiích. Oceňuji, že jsem se setkala z mnoha lidmi z filmového industry, kteří s námi sdíleli své zkušenosti. Také bylo skvělé vidět, jak rozmanité projekty ve workshopu vznikaly.“

Spoluorganizátorem workshopu je Film Expanded s laskavou podporou Audiovizuálneho fondu. Partnery workshopu jsou Filmová a televízna fakulta VŠMU a Asociácia nezávislých producentov.

IDF – Institut dokumentárního filmu představil 12 dokumentárních projektů, které byly vybrány do letošního18. ročníku workshopu Ex Oriente Film z celkového počtu 108 projektů.

 

Mezi nejlepší projekty se dostaly také dva české a jeden slovenský chystaný snímek. Česko-švédská režisérka Greta Stocklassa, která má na svém kontě oceňovaný film o přesunu švédského hornického města Kiruna – překrásný nový svět bude ve workshopu pracovat na snímku o na první pohled obyčejném švédském penzistovi Hansi Blixovi, který ale možná ovlivnil chod dějin. Kateřina Turečková se po svém filmu Iluze, kriticky nahlížejícím na orbánovský režim v Maďarsku, a posledním snímku o objevování trans identity Proč se cítím jako kluk? zaměří na osobnost kontroverzního sochaře Pavla Opočenského. Slovenská režisérka Diana Fabiánová se do diváckého povědomí nejvýrazněji zapsala svým filmem o menstruaci Můj soukromý měsíc. Nyní natáčí o fenoménu nevěry a jejích dopadech.

 

Kompletní seznam projektů vybraných do workshopu Ex Oriente Film 2020:

Baby in the Woods
Režie: Ioana Grigore
Produkce: Marcian Lazar
Rumunsko
Leo je dvaaosmdesátiletý hrdina, který svůj život dělí mezi bývalý Sovětský svaz, odkud byl v mládí vyhoštěn, Anglii, kde strávil zbytek života, a USA, kam uprchl jeho bratr.

Blix
Režie: Greta Stocklassa
Produkce: Radovan Síbrt
Česká republika, Švédsko
Na konci svého života Hans Blix přehodnocuje svá životní rozhodnutí. Je tento nenápadný muž, který byl celý život zastáncem appeasementu (usmiřovací politiky), zodpovědný za genocidu, války a miliony zmařených životů?

Dniester – The Irreversible Flow of Life
Režie: Iurie Tocmas
Produkce: Ieva Goba
Moldavsko, Lotyšsko
Dněstr musí překonat řadu překážek, než se vlije do Černého moře, stejně jako lidé žijící na březích této řeky. Kdy se z řeky našeho sluncem zalitého dětství stala bouře, kterou je nutné překonat?

I Want It All
Režie: Katarzyna Wiśniowska
Produkce: Tomasz Morawski, Marcin Kupiecki
Polsko
I když je jí jen 11 let, Yara se chystá navázat na matčin impozantní boxerský odkaz.

Kix – A Story of a Street Kid
Režie: Balint Révész a Dávid Mikulán
Produkce: Viki Réka-Kiss
Maďarsko
KIX je příběhem problémového kluka z ulice, sledujeme ho od klukovkých let až na práh dospělosti. Během desetiletí se z mladého neplechy stává veřejný nepřítel.

Lagoons. A Battle for Paradise
Režie: Serhiy Lysenko
Produkce: Anna Kapustina, Oleksandra Kravchenko
Ukrajina
Během jednoho roku se život v ukrajinském Národním parku Tuzly Lagoons převrátí vzhůru nohama, když se lidé, kteří chtějí žít v souladu s přírodou, střetnou s těmi, kdo ji chtějí využít.

Marriage on Paper
Režie: Renata Lučić
Produkce: Tamara Babun, Matija Drniković
Chorvatsko
Marko, Tomislav a Joso jsou nejlepší kamarádi kolem padesátky,  kteří žijí v malé slovinské vesnici. Jejich manželky si po letech práce v Německu našly známost a rozhodly se své muže opustit a odstěhovat se do Německa.

Nice Ladies
Režie: Mariia Ponomarova
Produkce: Rogier Kramer, Maksym Nakonechnyi, Anna Zobnina
Ukrajina, Nizozemsko
Skupina postarších roztleskávaček ‚Nice Ladies‘ z východní Ukrajiny se chystá na evropský šampionát. Co přinese jejich klání s mladšími soupeřkami v kategorii ’25+‘?

Once Upon a Family
Režie: Sead Sabotic
Produkce: Bojana Radulovic
Černá Hora
Zatímco sleduje životy psychicky nemocných lidí, film vznáší otázky ohledně normality v instituci, kde postavy vyrůstaly, našly domov a lásku a kde prožily celý svůj dosavadní život.

Smiling Georgia
Režie: Luka Beradze
Produkce: Nino Chichua, Anna Khazaradze
Gruzie
Staří obyvatelé vesnice s názvem Bezejmenná zůstanou bezzubí po nezdařené předvolební kampani Usměvavá Gruzie. Brzy je jasné, že chybějící zuby jsou to poslední, s čím se musí tito lidé v drsných podmínkách gruzínského venkova vypořádat.

Šťastne (ne)verní  
Režie: Diana Fabiánová
Produkce: Silvia Panáková, Maia Martiniak
Slovensko
Romantická road movie o tom, jestli je možné mít šťastný, monogamní vztah, nebo je „věčná láska“ jen iluze. Dokumentární hledání ověřující funkčnost běžných typů soužití.

Zpracování
Režie: Kateřina Turečková
Produkce: Vít Janeček, Wanda Kaprálová, Klára Mamojková
Česká republika
Efektivní manipulaci oběť nezaznamená a často si ji neuvědomuje ani sám pachatel. Filmová esej o vlivu mimo zjevnou viditelnost a předvídatelné následky.

 

Ex Oriente Film
Za 17 let prošlo tréninkovým programem Ex Oriente Film již přes 170 filmů. Jeho cílem je zvýšit potenciál mezinárodních koprodukcí a pomoci dokumentům uspět na mezinárodní úrovni. Intenzivní workshop vedou významní odborníci na poli dokumentárního filmu, kteří filmaře inspirují a vyzývají k tomu, aby tvořili inovativní a pronikavá díla.

Institut dokumentárního filmu
Institut dokumentárního filmu (IDF) podporuje již od roku 2001 východoevropský a středoevropský autorský dokumentární film ve všech fázích výroby. Začínajícím i zkušeným režisérům pomáhá s vývojem jejich filmů, producentům pak s financováním, distribucí i propagací jejich snímků, stejně jako s orientací na mezinárodním trhu. A to vše s využitím bohatých zkušeností renomovaných světových odborníků. Celá řada filmů podpořených aktivitami IDF pravidelně získává ocenění na předních filmových festivalech. Pro veřejnost IDF organizuje přednášky a projekce těch nejzajímavějších autorských dokumentů nejen v kinosálech, ale i v nejrůznějších alternativních prostorech.
Součástí aktivit IDF je informační portál dokweb.net, který poskytuje návštěvníkům unikátní databázi filmových profesionálů a dokumentů ze střední a východní Evropy, rozhovory s tvůrci, informace o dokumentární tvorbě z daného regionu a také kalendář producenta s uzávěrkami soutěží světových festivalů, výzev filmových fondů a grantů.

Comments

comments

Vyhledat