Hřbitov měsíce: Zentralfriedhof, Vídeň

Zentralfriedhof je jeden z nejslavnějších hřbitovů světa. Protišedi se vydalo přímo do hřbitovní kanceláře, aby pro vás zjistilo víc.
„Náš hřbitov byl založený v 19. století,“ říká sympatická mladá tisková mluvčí Lisa Pernkopf. „Hřbitovy v centru byly přeplněné, takže se hledalo místo, kam se jich vejde víc. I z hygienických důvodů.“ „Téma smrti tehdy opravdu nebylo populární, i proto byl Centrální hřbitov umístěný za hranicemi města,“ dodává její kolegyně Barbara Duy. „Radní tedy vybrali místo, které vyhovovalo po tchnické stránce – zemina, se kterou se dá pracovat, žádná spodní voda – a v roce 1863 začala hřbitov plánovat a vyhlásila architektonickou soutěž,“ říká Lisa Pernkopf. Zvítězili renomovaní architekti Karl Jonas Mylius a Alfred Friedrich Bluntschli a během let 1871 až 1874 byl hřbitov zbudován – zprvu ale nebyl moc populární. Především byl daleko – i nyní to je z centra desítky minut, a tehdy sice už tramvaje existovaly, ale MHD nebyla na dnešní úrovni.

Vchod do hřbitova
Místo? Až moc
Hřbitov se několikrát rozšiřoval, ale nyní se ukazuje, že je až příliš velký. „Dřív se mělo za to, že vídeňská populace poroste mnohem rychleji,“ zdůvodňuje Barbara Duy. „A do toho přišly dvě světové války. Takže nyní máme místa až moc.“

Přehledné značení na obřím hřbitově
Alternativy a novinky
Když jsem tu byla před lety, viděla jsem běžce. Je to něco, co podporujete? „Ano, máme tu dokonce dvě značené stezky pro takzvaný tichý běh,“ potvrzuje mluvčí.

Dvě běžecké trasy po areálu Centrálního hřbitova
Když jsme u aktuálního způsobu využívání hřbitova, ptám se, jaké jsou trendy v pohřebnictví a vůbec, co hřbitovy nabízejí pozůstalým nyní.

Eko urna a rakev
Jak je vidět i u nás, jsou to především ekologické varianty. „Máme v nabídce rozložitelné ekologické rakve i urny, které se dají i pomalovat,“ říká Lisa Pernkopf.
Pokud vás zajímá, z čeho jsou, vězte, že firma Loop Biotech je vyrábí z hub a konopí. Rozloží se za 45 dní. Pro srovnání – české eko rakve jsou lehce jiné, použité materiály jsou buď klasické dřevo bez ozdob, papír, nebo proutí. Ale vraťme se do Vídně.
„Další alternativa, o kterou je zájem, je pohřbivání s domácími mazlíčky – kromě samostatného hřbitova pro domácí zvířata ted nabízíme variantu pohřbení například s vaší kočkou.“ Kočka se dá pohřbít samozřejmě dříve a vy budete vědět, že na vás čeká.

U lesního hřbitova můžete mít jméno vašich zesnulých na speciálních stojanech
Jedna sekce hřbitova je takzvaný lesní hřbitov, kde nejsou žádné hroby, ale je tu malá část se stojany, na které můžete nechat do kamene vytesat jména vašich zesnulých a na poličku se jmény dát třeba svíčku. Upomínkové předměty umístěné přímo do lesní části hřbitovní správa pravidelně odstraňuje.

Lesní hřbitov najdete v části 23A.
Je tu i možnost takzvaného digitálního hrobu, tedy internetového prostoru, kde se mohou pozůstalé setkávat na dálku, sdílet vzpomínky a fotky a třeba i požádat hřbitovní správu o vyfocení aktuálního stavu hrobu; pokud žijete daleko, je to velmi praktické.
Merch? Na hraně
A propos, upomínkové přeměty. Osobně jsem naprosto nadšená z merche, který se prodává jak u vchodu do hřbitova, tak v zajímavém malém muzeu pohřebnictví, které najdeme vpravo za vchodem. Různé slovní hříčky, hlášky jako „Tady ležíte správně“, svíčky „Poslední zhasne“ a nebo prostě jen „Volá Vídeň“ a logo hřbitovů.
Není s tím někdy problém? „No, musíme opatrně, ale k nám to patří,“ zní odpověď. Za mě super.
Geniální marketing a šťastná zvířata
Ostatně chytrý marketing provází vídeňský Centrální hřbitov od počátků. Je pravda, že sem přesunuli několik slavných osobností, aby k nepopulární nekropoli přilákali zájem veřejnosti? Mě tahle zvěst už léta fascinuje, takže se musím zeptat. „Ano, je,“ potvrzují obě ženy. Není to nic tajného a třeba Schubert s Beethovenem leželi původně úplně jinde. A zabralo to – hrobů začalo přibývat.
Hřbitov je tak obří, že rozhodně není a jen tak nebude přeplněn, a nabízí úžasné množství zajímavých náhrobků a architektonických prvků, jakož i atmosféru městské přírody, kde se můžete hodiny procházet. „Můžete si i zapůjčit elektrokola,“ doplňuje Barbara Duy. Jezdí tu i interní bus. Při několikakilometrové rozloze to je dost potřeba nejen pro lidi s omezenou pohyblivostí.
Najdeme tu také přes 200 druhů zvířat, která jsou vědecky sledována. Nejen ptactvo a veverky, ale i větší zvířata tu nacházejí svůj klidný domov bez predátorů. Hřbitov žije.

V muzeu pohřebnictví si můžete koupit i tematické Lego sety
Cesta, která stojí za to
„Název Centrální hřbitov neznamená lokalitu, ale podtrhuje jeho význam,“ uvádí Lisa Pernkopf. I dnes je daleko, ovšem jezdí sem tramvaj; před sto lety jsem zajížděla dokonce tramvaj pohřební, ale to je dnes už historie.

Model pohřební tramvaje
Dnes sem jezdí tramvají už jen živí. Má číslo 71 a „jet jednasedmdesátkou“ ve vídeňském dialektu neznamená jen fyzicky jet touto tramvají, ale taky to, že někdo umřel. Jak poetické.
Web: Wiener Zentralfriedhof – Friedhöfe Wien
Digitální hrob: www.digitalesgrab.at