Mezinárodní den muzeí: Oslavy se nekonají, ani Muzejní noc letos nebude, přesto se najde něco extra

Berliner Architekturen der 1980er Jahre - Audiowalk, Foto: © Roman März
Berliner Architekturen der 1980er Jahre - Audiowalk, Foto: © Roman März

18. května slavíme Mezinárodní den muzeí.

Žádné mejdany nečekáme, vzhledem ke hygienickým opatřením. Řada muzejí se otvírá teprve nyní, mnoho významných institucí je v provozu od 11.5. V úterý 18. května bude tedy otevřeno, avšak bez zvláštních akcí.

To se týká i následujících období: Pražská muzejní noc byla nejprve z tradičního červnového termínu přeložena na září, načež byla pro letošní rok zrušena úplně. Po bohatých letech, kdy se konaly muzejní noci plné speciálních akcí, bude letošek tedy střídmější, ale přesto se najdou věci, kterými si můžeme jaro zpestřit, a to už v úterý.

Národní muzeum otevře 18.5.  zdarma.

Na Mezinárodní den muzeí budou například objekty Národního muzea otevřeny pro návštěvníky zdarma. Moravská galerie v Brně zase chystá speciální online obsah.

Další možností jsou digitální projekty. Ty chystají i v zahraničí a nám se velice líbí, co vymyslela Berlinische Galerie. Ta připravila speciální aktivity už na neděli 16. května.

Cílem je užít si umění doma a v městském prostoru. Na stránce galerie můžete tedy tenhle skvělý prostor navštívit pomocí video procházek a video tutorialů pro děti. Návštěvníky Berlína potěší audio průvodce pro individuální vycházky na téma architektury a už nyní se můžete podívat třeba na multimediální prezentaci výstavy o architektuře obytných budov v Berlíně 80. let. Všechny digitální programy najdete přehledně na webu galerie.

 

Zapojila se i další muzea a galerie po celém světě. Interaktivní mapa vám nabídne řadu odkazů – v Maďarsku třeba vymysleli výstavu masek a roušek.

 

Trocha historie

O Mezinárodním dni muzeí se uvažovalo od 50. let minulého století, oficiálně ustanoven byl v roce 1977 v Moskvě na mezinárodním setkání ICOM (International Council of Musuims) s cílem „dále sjednotit tvůrčí aspirace a úsilí muzeí a upozornit na jejich činnost světovou veřejnost,“ jak uvádí web zastřešující organizace. Slaví se každý rok kolem 18. května.

Od roku 1992 také ICOM navrhuje témata jednotlivých ročníků, letos to je „The Future of Museums – Recover and Reimagine.“

Comments

comments

Vyhledat