Kniha jako odlomek železné rudy. Vychází unikátní dílo inspirované Kladnem 90. let

Světlo světa spatřují povídky Jakuba Zahradníka ležící doposud v šuplíku, o kterých dlouho věděli jen ti nejbližší. Studenti, učitelé a absolventi Gymnázia Kladno po dvou letech dali dohromady knihu, která nabízí nejen strhující čtení, ale i nevšední vizuální zážitek.

Malá, tmavá kniha obsahuje čtveřici poutavých příběhů vzbuzujích otázky, které čtenáři nedají spát – jak přežít v drsném světě, když je člověk sevřený urputným strachem? Čí podobu na sebe mohou brát božské entity a co se stane, když nedopatřením poruší své zákony? A kam až může zajít touha po projevení lásky? Tajemství, absurditu, magii, náhodu a krutý osud, taková a mnohá další témata je možné najít v příbězích zvláštních výjimečným stylem psaní i překvapivou pointou. A zajímavý text, který napsal Jakub Zahradník při studiu vysoké školy na Kladně během 90. let, než na tamějším gymnáziu začal učit, doprovází i svébytné vizuální zpracování.

Veronika Opatrná, nynější studentka Fakulty umění a designu UJEP, která se postarala o grafickou podobu, říká: „Hlavním principem, který bylo potřeba vyřešit jako první, byla práce s ilustracemi. Nejdřív jsem je používala tradičně, ale pak jsem postupně došla k přebíhání textu přes ně. Později přibyl nápad s tučným písmem v přímé řeči, aby zněla ještě více „nahlas“ v kontrastu s úvahami hrdinů, a stanovení práce s textem v sazbě. Celou knihu jsem pak musela téměř slovo po slovu vysázet a často se dostávala do prekérních situací, aby mi to celé vyšlo tak, že přes ilustraci běží text, ke kterému se ilustrace vztahuje. Schválně jsme pak knížku celou nechali tmavou, aby rudá vevnitř krásně vynikla, jako když se otevřou dveře vysoké pece. Představu malé, tmavé, drsné knihy jsem měla už od začátku, protože jsem z Kladna vždy takovou špínu a smutek během svého studia na gymnáziu cítila.“ Veronika se věnuje grafickému designu již řadu let a po sbírce básní Veroničina dědečka-vědce Starý lev a mladá opice, kterou vydala na podzim minulého roku, je kniha Meziskok další téměř autorskou knihou, která výrazně vybočuje z běžné knižní produkce.

Inspirace temnou atmosférou porevolučního Kladna zatíženého rozpadem továrny Poldi, beznadějí a depresí se dále promítá do zpracování knihy v podobě strukturovaných papírů, plastické obálky či v práci s principem vizuálního „vychládání“ knihy. Každý kus je navíc originál, ručně nastříkaný sprejem a osignovaný. Ve své konečné podobě má kniha působit jako odlomek železné rudy, která se s Kladnem 90. let pevně pojí, a po otevření odhalí svůj „rozžhavený“ vnitřek.

Povídky s nečekanou pointou tedy doprovází pětadvacet psychedelických ilustrací proslulého kladenského umělce Zdeňka Maniny: „Při tvorbě ilustrací jsem využíval akrylátové fixy a propisovací tužku. Některé ilustrace jsou pojaté kresebně a další se dostávají až na hranici malby. Barevnost ilustrací v knize je oproti originálu digitálně upravená na rudou barvu a tím ilustrace získaly na intenzitě a naléhavosti. Podobně se pracuje s výřezy a detaily z originálů kreseb, které vytváří v knize nové výtvarné asociace a skutečnosti.“

Po delší době tedy opět vzniká kniha týkající se Kladna. Po všech stránkách silné dílo dá čtenářům nahlédnout do myšlenek jednoho mladého kluka a ukáže jim podivnou atmosféru těžko pochopitelného města, které se pomalu ztrácí v novém světě.

Knihu Meziskok je možné zakoupit na webu www.knihameziskok.cz.

 

Autor: Jakub Zahradník

Ilustrace, fotografie: Zdeněk Manina

Grafické zpracování: Veronika Opatrná

 

Comments

comments

Vyhledat