Národní zemědělské muzeum připravilo na květen několik výstav a akcí

Národní zemědělské muzeum
Národní zemědělské muzeum

Národní zemědělské muzeum otevře už v pondělí 3. května. Na návštěvníky čeká hned několik výstav i květnových akcí. Nově přibyly pravidelné Májové trhy, chystá se Letenský muzejní den i akce Máme otevřeno. Stále také platí, že jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup zdarma.  

 

Největším lákadlem pro návštěvníky jsou trhy, které muzeum na svém dvorku spustilo bezprostředně po uvolnění opatření. Po úspěšném Bylinkovém trhu se nyní chystají na podporu lokálních pěstitelů a producentů Májové trhy. Jsou určené pro všechny milovníky jara, květin, zahrad a rozkvetlých balkonů, kteří si budou moci nakoupit sortiment zaměřený na bylinky, trvalky, keře, řezané květiny a kytice z lokálních a ekologických květin, ale i další produkty. Konají se každý květnový pátek, tedy 7., 14., 21. a 28. 5. „Natolik se těšíme na první návštěvníky, že otevřeme hned v pondělí 3. května. Že veřejnost má o návštěvu muzea zájem, jsme viděli už s otevřením muzejního dvorku minulý týden a také s dubnovým Bylinkovým trhem,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.  

 

V úterý 18. května se chystá Letenský muzejní den, jako oslava Mezinárodního dne muzeí, v muzeu platí volný vstup do všech expozic a výstav. Prodloužena byla dlouhodobá výstava Lékaři rostlin, která si zatím návštěvníků příliš neužila, a to až do 30. června 2022. Výstava byla připravena u příležitosti loňského Mezinárodního roku zdraví rostlin (IYPH) vyhlášeného Organizací spojených národů.

 

Muzejníci připravili i několik dílčích výstav:

Do 15. května mohou zájemci zhlédnout  výstavu Tajemství dřeva autora Martina Patřičného. Od 20. května pak je k vidění výstava  Včely a včelařství, která je věnována historii i současnosti včelařství a medu, s doplňující panelovou výstavou Opylovači známí i nevšední

 

Výstava Stavba Zemědělského muzea na Letné: vize – plány – realita představí vývoj architektonického řešení budovy Národního zemědělského muzea v Praze na Letné.

 

Živé housenky bource morušového je možné vidět v rámci výstavy Bourec je borec. Nenápadně zbarvený noční motýl patří mezi nejdéle domestikované živočichy. Hedvábné vlákno, které jeho housenky produkují při kuklení, je ceněnou textilní surovinou již po tisíce let. 

 

V rozsáhlé výstavě Lesy pro budoucnost se lze díky virtuální realitě podívat na naše budoucí lesní porosty již dnes. Lesy České republiky zde představují i programy Vracíme koně lesu a Vracíme sovy do lesa, které se zaměřují na navrácení šetrného hospodaření v nepřístupném terénu, nebo podporu hnízdění dravců – přirozených škůdců přemnožených hlodavců.

 

Do 27. června je na střeše muzea ke zhlédnutí výstava Sociální zemědělství: Příležitost pro zemědělce. Přibližuje inovativní přístup vycházející z tradičních venkovských svépomocných systémů.  

 

Zdravotníkům a záchranářům, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, bude do konce roku umožněn vstup zdarma.

 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. V pražské budově jsou k vidění expozice Zemědělství, Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Gastronomie, Laboratoř ticha či Zahrada výhledů – střešní  terasa. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí gastrostudio, kde probíhají kurzy vaření a workshopy pro veřejnost. V současnosti je zde k vidění také hlavní výstava sezony Lékaři rostlin, která představuje práci rostlinolékařů. 

 

Více na www.nzm.cz.

Comments

comments

Vyhledat