Nezisková organizace Jůzit vydává už desátou nekomerční mapu Prahy

USE IT Mapa Prahy 2022
USE IT Mapa Prahy 2022

Kam zajít v Praze večer na pivo, abych nespadl do turistické pasti? Co je to hermelín, chlebíček a punčový řez? A proč je nejlepší projít si město pěšky nebo využívat MHD? Na to všechno dává cestovatelům odpovědi už desáté vydání nekomerční USE-IT mapy Prahy. 

Nová mapa a průvodce 2v1, vydávané pouze v anglickém jazyce, nabízí více než 60 osvědčených tipů rozřazených do kategorií Eat, Drink, See, Go out, Shop a Chill. Autoři také vysvětlují třeba to, proč se nebát Žižkovského tunelu, co je to paternoster a kde ho v Praze najít, anebo kde si v metropoli odpočinout v zeleni během parných dnů. Cestovatelé najdou v mapě také tři procházky – jejich trasy je zavedou nejen do historického centra, ale také do oblasti Vinohrad, na Vyšehrad nebo do Nuslí. Nesmí chybět ani tipy na to, kde si dát dobré pivo a kam v čase oběda zajít na oblíbené polední menu.

Na mapě pracoval po dobu čtyř měsíců tým devíti lidí, kteří v Praze dlouhodobě žijí. Všechny tipy na restaurace, bary, galerie nebo obchody se suvenýry jsou sepsané čistě na základě jejich zkušenosti. Podniky za uvedení v mapě neplatí, mnohdy o tom ani nevědí a není ani možné si tento typ propagace žádným způsobem zaplatit. Nekomerčnost je totiž jedním z hlavních principů projektu USE-IT. Každý z tvůrců vkládá do mapy svůj pohled na město, na oblíbená i méně populární místa.

„Mapa zahrnuje hodně různých perspektiv. Tematicky jsme se tentokrát víc zaměřili na udržitelné cestování a styl života, na což odkazuje i taška síťovka na obálce mapy. Poukazujeme mimo jiné na to, že tento český vynález z 20. let minulého století je znovu trendy,” dodává koordinátor mapového týmu Petr Semkin. Tvůrci vysvětlují i to, jak lépe zapadnout mezi místní. Třeba vysvětlením, že opravdový Pražan si opravdu jen tak nezajde v centru města na thajskou masáž, nekoupí si na chuť trdelník ani si nevyzdobí svůj byt matrjoškou.

USE-IT mapy Prahy je zatím vydáno 20 000 kusů. K dispozici jsou vždy zdarma. Cestovatelé si je mohou vzít v oficiálních pražských infocentrech, u kanceláře organizace Jůzit v Pražském kreativním centru nebo ve vybraných ubytovacích zařízeních. Ke stažení je také na internetu. Tentokrát se trocha virtuálního prostředí objevuje i v mapě. Uživatelé tam najdou QR kód, který je dostane na web s dalšími – nejen praktickými – informacemi o Praze.

Projekt podpořil Magistrát hlavního města Prahy a také drobní dárci z řad pražských ubytovatelů, kteří mapy poskytují svým hostům.

Mapu Prahy vydává už více než deset let nezisková organizace Jůzit, která je součástí celoevropského projektu USE-IT. Cílem je ukázat své město očima místních zejména mladým cestovatelům. Tvůrci přitom zároveň myslí i na obyvatele metropole a snaží se turisty motivovat, aby byli k místním ohleduplní. „Zajímá nás ekologický, ale hlavně socio-kulturní rozměr udržitelného turismu. Jako výrazně negativní vnímáme, že se kvůli turismu stěhují místní pryč z centra. A co tu pak zbyde, když zmizí lokální život? Věříme, že když turisty trochu humorně nabádáme, aby se chovali jako místní, lépe se pak do nich vcítí a budou se k nim chovat s respektem,” přibližuje koordinátorka pražského projektu Eva Křížová.

Svou USE-IT mapu mají i další česká města – na začátku léta vyšla nová edice mapy Brna a Ostravy. Na další mapě v současnosti pracuje také tým ve Zlíně.

O projektu USE-IT EUROPE 

Koncept pocházející ze 70. let zahrnuje v současnosti zhruba 20 evropských měst. Založit mapu toho svého může prakticky kdokoliv – stačí dát dohromady skupinu lidí, kteří si mezi sebou rozdělí role editorů, grafiků ale i korektorů a pokusí se shromáždit dostatečné množství finančních prostředků z vypsaných grantů, dotačních programů a lokálních finančních zdrojů.

 

Comments

comments

Vyhledat