Nové tipy na nové podcasty III. – pořady o dějinách

Photo by <a href=Steve Harvey on Unsplash ">
Photo by Steve Harvey on Unsplash

Zdá se vám, že všechny podcasty, které by za to stály, jste si již poslechli? Opak může být pravdou – v posledním půl roce se totiž objevila spousta nových, a to různých žánrů i časových stopáží. Tento přehled by vám proto mohl být pomocí v rozhodování se, do jakého z nich se pustit nejdříve. Tohle je třetí ze čtyř dílů nového miniseriálu, který jsme pro vás připravili na květen. Poslední očekávejte příští úterý.

 

Dějiny

 

Přepište dějiny

Která dvojice by byla povolanější k vědecky exaktnímu rozboru kapitol z českých dějin než historik Michal Stehlík a dokumentarista Martin Groman? Už jen spojení těchto dvou jmen naznačuje, že podcast Přepište dějiny, který před nedávnem navázal spolupráci s online deníkem Aktuálně.cz, bude stát za poslech.  ,,Kolem nás je stále dost překrucovačů dějin, kteří si nějaké ty husity, Masaryky, protektoráty, odbojáře, komunisty nebo Havly rádi ohnou pro potřeby své aktuální argumentace. Tak my jim to zase rádi narovnáme,“ shrnuje smysl jednoho z nejpopulárnějších českých historických podcastů Martin Groman. Nejde přitom o žádné suchopárně vedené debaty akademiků, naopak žádná z jejich epizod nepostrádá notnou dávku vytříbeného humoru a sympatického nadhledu. Bez nejmenší strojenosti nahlas uvažují třeba o české sebestřednosti, našem ochořením ruskými dějinami, obviňování ČT z přepisování dějinných narativů či o skladatelském umu Daniela Landy z hlediska historické správnosti. 

(Ne)dávno

Zásadními momenty moderních dějin se zaobírá i podcast (Ne)dávno, tentokrát však navíc s proložením epizodami o aktuálně nejpalčivějších kauzách dneška. Jeho autorkou je studentka gymnázia Tereza Povolná, která se vedle rozhovorů s lidmi, jichž se momentální situace bezprostředně týká, pouští i do příběhů (ne)dávné minulosti – událostí arménské genocidy či obsahu Poučení z krizového vývoje z roku 1970. Předmětem hned několika epizod jsou však i zajímavé příběhy či svědectví lidí z různých koutů světa. Posluchač se tak může dozvědět, jaká je kupříkladu aktuální covidová situace v Austrálii od tam žijícího Čecha, jak mohla vypadat emigrace z komunistického Československa v roce 1982 anebo skutečný průběh koronavirové pandemie v úspěšně očkujícím Izraeli. 

Příběh, který se skutečně stal 

Knižní bestsellery jako Losos v kaluži, Panda v nesnázích, InTyMně nebo Vlašťovka v bublině jste pravděpodobně v uplynulých letech alespoň matně zaznamenali. Doneslo se k vám však, že jejich autorka, Markéta Lukášková, vydává od loňského listopadu svůj vlastní podcast? Jeho epizody, které sama pojímá jako ,,audio referáty z dějáku, fakta, díky kterým můžete machrovat v hospodě“, spojují zábavné s užitečným – všeobecně oblíbené true crime podcasty a naopak většinou nenáviděné hodiny dějepisu. Mezi témata, která autorka podcastu Příběh, který se skutečně stal stačila touto formou již zpracovat, patří například častokrát skloňovaná Mnichovská dohoda, útěk z věznice Alcatraz nebo doposud neobjasněná smrt Jana Masaryka. Pokud vás však zajímá poněkud bulvárnější stránka historie, nadšeni byste mohli být třeba dvojicí dílů o skandálech britské královské rodiny anebo epizodou shrnující šílenosti, co se odehrály v přímém televizním přenosu. 

Comments

comments

Vyhledat