Oblíbený Signal festival začíná už zítra! Tentokrát se zaměří na české umělce
Festival světla Signal, který již neodmyslitelně patří k pražskému podzimu, rozsvítí od 11. do 14. října 24 uměleckých instalací českých i zahraničních umělců v celkem 8 městských částech Prahy. Přinese 3 hlavní festivalové trasy – v centru, na Vinohradech a nově v Karlíně. 16 vystavených světelných děl bude pocházet z ateliérů českých umělců a 8 ze zahraničí. Známé české autory jako je Ivan Kafka, Epos 257, Michal Škapa, Lukáš Rittstein, Pavel Karous či 3dsense doplní mladí talentovaní umělci vybraní z grantové výzvy SIGNAL CALLING. Většina děl bude umístěna ve veřejném prostoru, umělecké světlo rozzáří kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy. 5 děl bude tvořit Galerijní zónu, přístupnou návštěvníkům za poplatek. Šestý ročník přinese zkrácenou dobu festivalu od 19 do 23 hodin a jeho slavnostní zahájení se uskuteční 11. října v 19 hodin na Karlínském náměstí.
Světelné, statické, site-specific, 3D i interaktivní instalace, projekce a videomappingy rozsvítí známá či nová místa i potemnělá zákoutí Prahy. Návštěvníci festivalu budou moci objevovat umělecké instalace na 3 hlavních trasách – v centru, na Vinohradech a v Karlíně. „Festival si letos poprvé vybral společné téma, které je reakcí na výročí 100 let od založení republiky. Více než o uplynulé století se však zajímá o 100 let, které má společnost před sebou. Díky tomuto tématu jsme se v programu zaměřili na české umělce. Pro 6. ročník festivalu vznikne
16 českých děl, ať už od známých autorů nebo mladých nadějných umělců, které pro veřejnost objevuje programová rada. V zahraničí jsme vsadili na významná jména jako je Francouz Romain Tardy, který oživí Karlínské náměstí nebo Švýcar Zimoun, který rozezní Hauch Gallery svou monumentální instalací. Ze zahraničí do Prahy míří vystavovat celkem
8 vizuálních umělců z 6 zemí,“ vysvětluje Matěj Vlašánek, programový koordinátor festivalu. „Cílem festivalu je podpora vzniku nových uměleckých děl. Letos vzniká 21 z 24 instalací díky finanční i produkční podpoře Signalu, za 6 let existence festivalu je to okolo 100 uměleckých instalací. Signal tak patří k nejvýraznějším producentům nového umění u nás,“ vysvětluje Martin Pošta, ředitel festivalu.
Letošní Signal se poprvé rozprostře ve třech trasách, svými instalacemi však zasáhne hned
8 městských částí Prahy. „Chceme lidem ukazovat nová místa, a proto je letos nově zavedeme také do Karlína. Sem jsme přesunuli také 3D videomapping, který bude nově promítán v Kasárnách Karlín. Festival letos opět očekává návštěvnost více než 500 tisíc lidí.
Ti, kteří dávají přednost komornější atmosféře, mohou navštívit takzvané Satelity, tedy instalace mimo hlavní trasy, nebo Galerijní zónu s instalacemi uvnitř významných pražských budov. Záměrem více tras a umístění několika instalací mimo ně bylo ulevit Praze 1 od davů, které byly v loňských ročnících soustředěny právě do historického centra města,“ říká Martin Pošta, ředitel festivalu.
Trasa Karlín
Novinkou letošního ročníku je trasa v Karlíně, která nabídne 5 instalací od výrazných českých i zahraničních autorů. Karlín je moderní a rychle rostoucí pražskou čtvrtí a nová trasa reaguje na její progresivní atmosféru. Hned na jejím začátku lidé narazí v Kasárnách Karlín na 3D audiovizuální mapping Biofilms od kreativního studio z Baskicka Hotaru Visual Guerrilla, který je inspirovaný konceptem využití mikroorganismů jako základu stavebních materiálů. Trasa vede také do Hauch Gallery. Švýcarský umělec tvořící pod pseudonymem Zimoun zde představí monumentální a zároveň velmi minimalistické dílo reagující na napětí mezi úhlednými vzorci a životním chaosem. Tato instalace bude v galerii k vidění ještě týden
po skončení festivalu. Dalším dílem na trase je projekce na budovu Main Point Karlin, která získala v roce 2011 ocenění MIPIM Awards v kategorii nejlepší kancelářská budova světa. České umělecké uskupení Hyperbinary oživí její fasádu světelnou projekcí s názvem Wave. Návštěvníci svou cestu Karlínem zakončí u instalace Francouze Romaina Tardyho, který se na Signal vrací po 5 letech, při prvním ročníku v roce 2013 rozehrál videomappingem fasádu Paláce u Hybernů. Letos Tardy oživí Karlínské náměstí svou site-specific instalací Future Ruins inspirovanou architekturou místního kostela sv. Cyrila a Metoděje.
Trasa Centrum
Již tradiční trasa centrem Prahy nabízí hned 8 světelných instalací, jednou z nejzajímavějších je Nebe na zemi Richarda Loskota a UAII Studia, která přenese ve dvoraně Clam-Gallasova paláce návštěvníky do oblak, přímo do epicentra silné bouřky. Staroměstské náměstí bude patřit instalaci Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina, kteří patří již 20 let mezi nejviditelnější umělce na české scéně. Jejich filmovo-sochařský objekt s názvem Paralelně spolu je metafora současného světa, kde se vyspělé technologie střetávají se starověkými kulturami, základem instalace je podélně rozříznutý automobil. Dalším významným českým umělcem, který se podílí na letošním ročníku Signal festivalu, je Ivan Kafka, průkopník média site-specific instalace, land artu a konceptuálního umění. Jeho dílo O stádnosti/Zjevná stádnost umístěné na Ovocném trhu je tvořené desítkami směrových značek v řadách za sebou a odkazuje na lidskou individualitu, chování davu a jeho manipulativnost.
Trasa Vinohrady
Oblíbená trasa vedoucí Prahou 2 a 3 představí 7 různorodých instalací a nebude chybět tradiční videomapping na náměstí Míru. Fasádu kostela sv. Ludmily letos rozhýbe německý kreativní label Ruestungsschmie.de, který skrze videomapping s názvem Nucleus3 klade návštěvníkům otázku: co očekáváme od budoucnosti? Nezisková organizace Obraz stojí za instalací v sadech Svatopluka Čecha, kterou festival reaguje na čím dál palčivější problém udržitelnosti a ekologie. Desítky kovových klecí s žárovkami a stísněným průchodem pro návštěvníky mají za cíl rozšířit povědomí o chovu hospodářských zvířat v 21. století. Na náměstí Jiřího z Poděbrad se letos návštěvníci ocitnou pod neustálým dohledem dystopické instalace Hlidka 2,1/18, kterou pro Signal festival vytvořila skupina audio-vizuálních umělců XYZ project. Žižkovská část této trasy zavede návštěvníky do raně barokního Atria, kde Michal Škapa, neodmyslitelný zástupce pražské umělecké a streetarové scény, představí neonové objekty Zjevení a Vlajka pod příznačným souhrnným názvem Neon. Tuto instalaci bude možné navštívit až do února 2019. V site-specific instalaci SSSSSSpace českého uskupení _Stroy v Riegrových sadech, v těsné blízkosti památníku oslavujícího 150leté výročí Sokola, čeká veřejnost vizuální jízda, která představuje utopickou budoucnost street artu
v příštím století.
Satelity
4 satelitní instalace, které se vymykají hlavním trasám, rozsvítí vybraná místa v Dejvicích,
na Letné, Andělu a Pankráci. Například Na Knížecí lidé objeví barevnou projekci na mozaiku
z 269 dopravních značek sesbíraných z pražských ulic, dílo Retroreflexe od Epose 257. Návštěvníci budou moci dokonce tuto instalaci sami ovládat.
Galerijní zóna
Festival představí Galerijní zónu rozšířenou o pátou instalaci, zóna povede skrze Colloredo-Mansfeldský palác, Zrcadlovou kapli Klementina, Clam-Gallasův palác, Hauch Gallery
a Bar/ák – dvůr v pavlačovém domě na Florenci. Po čtyři říjnové večery budou tato výjimečně přístupná místa hostit světelná díla využívající specifik daných prostor. Vstupné do všech 5 míst Galerijní zóny bude 170 Kč pro dospělé a 100 Kč pro studenty a seniory. Poplatkem 50 Kč bude podmíněn také vstup na 3D audiovizuální mapping v Kasárnách Karlín.
Hudební doprovodný program
Doprovodný program festivalu je zaměřen na hudební složku. Signal spojil síly
s nejvýraznějším hudebním festivalem podzimní Prahy – Struny Podzimu, aby vytvořily nový společný projekt Organik v kostele U Salvátora. Ten v sobě spojí živé vystoupení na kostelní varhany se světelnou kinetickou instalací. Druhým projektem doprovodného programu bude akce CAMP Signal. V Centru architektury a městského plánování lidem nabídne rozhovory
s autory instalací letošního ročníku s cílem nabídnout možnost proniknout do obsahu uměleckého díla a pozadí jeho vzniku. Na tyto rozhovory budou navazovat rozličná audiovizuální živá vystoupení českých i zahraničních umělců, která divákům představí různé přístupy k vizualizaci hudby, pro kterou budou využívat 22 metrů širokou projekci multimediálního prostoru CAMP.
Signal festival začne slavnostně ve čtvrtek 11. října v 19 hodin na Karlínském náměstí
a všechny 4 večery bude nově končit ve 23 hodin.