Šest českých měst připomene Světový den romského jazyka autorským čtením

Na sobotu 5. 11. připadá Světový den romského jazyka. Již potřetí připravil jeho oslavy spolek Ara Art ve spolupráci s organizací Slovo 21. V šesti českých městech budou probíhat autorská čtení z literárních děl romských autorek a autorů doprovázená debatami, komentáři a samozřejmě i hudbou.

Akce se konají v Ostravě, Jihlavě, Písku, Pardubicích, Rokycanech a Praze a jsou všechny určeny pro širokou veřejnost, pražská debata bude navíc živě streamována.  Pražské oslavy zahájí v 17. hodin debata, jejímž tématem budou romské neologizmy, tedy novotvary. Romština je jazyk nejen starobylý, ale také stále živý, aktivně se přizpůsobuje aktuální společenské situaci a potřebám svých mluvčích. O tom, jak neologizmy vznikají, jak se šíří a také o tom, proč jsou v jazyce důležité budou diskutovat Michal Mižigár, Stanislava Miková a Jan Dužda, hudbou a zpěvem je doprovodí romský zpěvák Michal Žolták. Přímý přenos ze Skautského institutu bude dostupný na facebookovém profilu Ara Art a Slovo 21.

Další zúčastněná města otevřou dveře kulturních sálů, aby se autoři a autorky s diváky mohli setkat osobně:

  • 4. 11. (již v pátek) ve 13 hodin začínají oslavy v Písku. Autorská čtení Marii Hušové a Jana Rosenberga za doprovodu kapely AnissBand proběhnou v prostorách Městské knihovny na Alšově náměstí.
  •  5. 11. ve 16hodin začne program také v západočeských Rokycanech (Masarykovo náměstí 80). Ze své tvorby tu bude předčítat ikona romské literatury Ilona Ferková, zahraje hudební duo Marcus a Selena.
  • V 16 hodin zahajuje program Jihlava, a to přímo v Horáckém divadle. Autorku Marii Hušová a Jana Rosenberga doprovodí hudební uskupení Trio Band Ždár.
  • Rovnéž v 16 hodin začinají oslavy v Pardubicích v Divadle 29. Autorská čtení Evy Danišové za doprovodu Davida Husara. Také vystoupí taneční soubor Khel manca
  • V 16 hodin budou v ostravském – porubském komunitním centru Jekethane v Dělnické ulici číst svá díla nové objevy romské literární scény Taťána Růžičková, Alexandra Janová, Lenka Janová a Vanesa Kandráčová, program bude moderovat Květoslava Podhradská, hudební doprovod také nebude chybět.

Všechna autorská čtení budou moderovaná a bude zde prostor pro otevřenou diskusi.

„Naším záměrem bylo, aby autoři četli svá díla ve městech, kde dlouhodobě žijí. Tam totiž mohou nejlépe oslovit svou vlastní komunitu a inspirovat lidi, s nimiž sdílejí životní, často i sousedský prostor.“ říká ředitel spolku Ara Art David Tišer.

Comments

comments

Vyhledat