Dny Severu představí i Waltariho v nových souvislostech

Jmenuji se Maryte
Jmenuji se Maryte

Skandinávský dům zve v listopadu a prosinci na dvanáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošní téma zní fakta versus fikce. Během filmových projekcí, besed s autory i literárními historiky se publikum seznámí s různými způsoby zpracování historických událostí od období nejstarších ság po současnost a v nových souvislostech pozná také osobnosti Stiega Larssona a Miky Waltariho. 

 

Festival zahájí 23. listopadu v pražském kině Evald a brněnském kině Art vůbec první české projekce úspěšného snímku Muž, který si hrál s ohněm, fascinujícího portrétu švédského novináře a autora slavné trilogie Milénium Stiega Larssona. „Téměř každá druhá detektivka dnes čtenáře láká heslem ‚od nástupce Stiega Larssona‘. Jeho jméno se stalo symbolem napínavých thrillerů poodhalujících temné zákulisí demokratické společnosti. Jaký ale byl jako člověk – partner, kolega či přítel? A do jaké míry se jeho novinářské zkušenosti promítly do jeho knih? O tom ve snímku vypráví jeho nejbližší, řada renomovaných novinářů i Larssonových spolupracovníků. Snímek zároveň předkládá obraz Švédska, jak jej viděl Stieg Larsson – zdánlivě pohádkové země, v níž ale doutná pravicový extremismus,“ říká Anežka Soukupová z pořádajícího Skandinávského domu.

Hlavními hosty festivalu budou švédská autorka Elisabeth Åsbrink a litevský spisovatel Alvydas Šlepikas. Åsbrink v reportážním románu A stromy ve Vídeňském lese stále stojí vychází z dopisů, které svému synovi zasílali rodiče z Vídně okupované nacisty, a rozebírá pozoruhodné přátelství tohoto židovského chlapce s Ingvarem Kampradem, pozdějším zakladatelem IKEA. Šlepikasův román Jmenuji se Maryte sugestivně přibližuje situaci takzvaných vlčích dětí, německých dětí bezcílně se potulujících na sklonku druhé světové války a po ní po baltských zemích. Oba hosté budou společně besedovat o odlišném způsobu zachycení (po)válečných událostí v beletrii a non-fiction 24. 11. v Brně a 25. 11. v Praze.

„Tvorbu jednoho z nejznámějších a nejpřekládanějších finských spisovatelů Miky Waltariho, především jeho historické romány jako Egyťan Sinuhet či Tajemný Etrusk, jistě zná většina českých čtenářů. Jeho díla působí poutavě a uvěřitelně, avšak co z historických kulis a postav jsou fakta a co je jen Waltariho barvitá fikce? Nakolik jsou tyto dnes již legendární knihy založené na skutečnosti?“ zamýšlí se předseda Skandinávského domu Michal Švec. „Proto jsme zařadili také besedu autorky životopisné knihy Fin Mika Waltari a překladatelky Markéty Hejkalové a literárního historika Jana Dlaska právě o Waltariho osobnosti a díle v různých souvislostech.“ Debata proběhne 30. 11. v Brně.

Do jaké míry popisují staroseverské ságy skutečné události tehdejší doby, je záludná otázka. O fikci a faktech ve staroseverské literatuře se bude hovořit při debatě odborníků na toto téma v pražském Studiu Paměť. V rámci festivalu proběhnou i další filmové projekce a netradiční putování Pobaltím – nejkrásnější místa Litvy, Lotyšska a Estonska se představí prostřednictvím fotografií i krásné literatury.

Dny Severu se konají ve dnech 23. 11. až 8. 12. 2021 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna, severských velvyslanectví v ČR a Litevského kulturního institutu.

 

Comments

comments

Vyhledat