Stručně: Jungstötter v Akropoli

Jungstötter je ještě pořád mladý projekt (coby projekt nový hrál v Praze už jednou, v Café v lese v roce 19).

Je to dílo německého zpěváka a multiinstrumentalisty Fabiana Altstöttera. Efébsky útlého hocha původem z Berlína, ale už několik let, přesněji po Covidu, usazeného ve Vídni, což se zdá být docela důležité pro jeho zvuk: proti tomu, co jsem od něj znala dřív, je současný sound jeho kapely vřelejší, míří místy až do trip hopu a la rakouští mistři.

Je to projekt malý, klubový, přesto velmi dobrý a poctivý. V Akropoli vystoupili na Malé scéně, což z koncertu udělalo opravdu velmi blízké setkání. Publikum tvořilo asi tak 15 lidí, kapelu 5. Fabian nicméně hned začátkem ujistil přítomné, že to kapele malá účast a malá klub nevadí a ať se nikdo necítí rozpačitě. A následující dvě hodinky ukázaly, že to celý band myslel upřímně.

Koncertní sestava projektu Jungstötter je velmi přesvědčivá a talentovaná: kromě bubeníka (který kombinuej klasické bic a elektroniku) všichni suverénně střídají různorodé nástroje, od různých elektronických přístrojů přes kontrabas, klarinet, elektrické kytary až po jemné perkuse. Je to v podstatě moderní jazz řízlý popem, trip- a hip hopem, alternativním rockem, písničkařinou a poslechovou elektronikou, přičemž určujícím prvkem je Altstötterův zpěv, po prohnání krabičkami posazený výrazem někam směrem k Davidu Sylvianovi. Maru Hollisovi a dávným croonerům. Zní to nějak překombinovaně? Možná, ale v reálu to je velice organicku záležitost, která dokáže okouzlit během vteřin. Kdybyste tam byli, tak byste to zažili taky, ale vy jste byli jinde.

 

 

 

Jungstötter

Praha, Akropolis

9.12.23


Comments

comments

Vyhledat