Tipy na týden 6. – 12. listopadu: Zabijačka malých očí v piksle

Film Howlův kráčející zámek legendárního režiséra Hajaa Mijazakiho uvidíte na festivalu Malé oči / Foto (c) archiv Malé oči
Film Howlův kráčející zámek legendárního režiséra Hajaa Mijazakiho uvidíte na festivalu Malé oči / Foto (c) archiv Malé oči

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Přečtěte si taky, co nám cinklo o nos tento týden. Co čekáme v tom příštím. Jednou větou. Maximálně dvěma.


 

Filmy, projekce, festivaly:

6. – 19. 11. ONLINE: Brutální vedro / dafilms.cz

DAFilms uvádí Brutální vedro v exkluzivní online premiéře od 6. do 19. listopadu za cenu 110 Kč. Debut studenta katedry dokumentární tvorby pražské FAMU Alberta Hospodářského předchází pověst české filmové senzace letošního roku. Snímek získal nejen zvláštní uznání poroty soutěže Proxima na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, ale vyhrál i Zlatého ledňáčka na festivalu Finále Plzeň za „originální a neotřelý film, který se nesnaží nikoho a nic napodobovat“

Film Alberta Hospodářského Brutální vedro

 

9. 11. Gundermann / Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

Lidový bard a slavný písničkář, na kterého „praskla“ spolupráce s tajnými službami totalitního režimu: to byl Gerhard Gundermann (1955—1998), bagrista ze saské Lužice, folková a rocková legenda východního Německa.

 

11. – 12. 11. Festival Malé oči / Kino Aero, Bio Oko

Jubilejní 10. ročník dětského filmového festivalu Malé oči se blíží. Začne už v sobotu 11. listopadu v žižkovském kině Aero a letenském Biu Oko. Celý víkend tady bude program ve znamení podivuhodných dobrodružství. Nejen malí diváci si užijí projekce rodinných filmů a bohatý doprovodný program. Do bájných krajin se návštěvníci dostanou díky snímkům Hajaa Mijazakiho a Karla Zemana. Dcera českého režiséra Ludmila se navíc přidá na besedu po nedělní projekci Ukradené vzducholodi.

 

31.  10. – 3.  12. ART*VR / DOX

První ročník mezinárodního festivalu VR filmů.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

6. a 7. 11. Zabijačka – komická opera o třech dějstvích / Vzlet

Původní česká opera v ladovském duchu pod režijní taktovkou Jiřího Havelky se vrací více než po půl roce do vršovického Vzletu.

 

6. 11. Blanco White (UK) / Rock Café, Praha

6. 11. Jack Quartet: Zorn / La Fabrika

6. 11. Weval / Roxy

7. 11. Henry Now – Chris Cutler, Fred Frith, Tim Hodgkinson, John Greaves / Akropolis

7. 11. YL HOOI + SILZEDREK / Punctum

7. 11. Angelique Kidjo: Remain in Light / Forum Karlín

7. 11. Yves Tumor (US) / Roxy

7. 11. FVNERALS (UK/DE) + VYŠEHRAD /live / Bike Jesus

8. 11.  Konektiv Night Vol. VI  / Venuše ve Švehlovce

 

8. 11. Alva Noto & Ensemble Modern / Veletržní palác

8. 11. ANNA VAVERKOVÁ (KŘEST) + ZAPOMĚLSEM / Kabinet Múz

8. 11. The Aristocrats / Akropolis

8. 11. Helmet / Lucerna Music Bar

8. 11. Oomph! /  Meetfactory

9. 11. Ty Syčáci – Váša, Zavadil, Frölich / Dobeška

Ty Syčáci v čele s legendárním Petrem Vášou nedávno oslavili dvacet dva let své existence. K této příležitosti sestavili speciální výroční program, ve kterém posluchače provedou postupně všemi svými alby.

9. – 11. 11. Prague Music Week / Národní dům na Smíchově

Prague Music Week naplní na tři dny všechna tři podlaží Národního domu na Smíchově. Mezi 9. a 11. listopadem 2023 nabídne každé podlaží jinak zaměřený program, jehož spojujícím prvkem bude hudba bez žánrových omezení pro všechny, od fanoušků až po hudební profesionály. Hudební nadšenci i profesionálové se mohou těšit na veletrh v přízemí, konferenční část v prvním patře a koncerty v přilehlém Futurum Music Baru.

 

11. 11. Skepsis (UK) / Roxy Praha

11. 11. HIGH COMMAND (USA) + INHUMAN NATURE (UK) + DEVIANCE / Kabinet Múz

11. 11. DURACELL w/ leinaD (CO), Dragan Zaranoff (BE), SJ Yellow, tmk / Bike Jesus

11. 11. Collegium Stivinum – HAMU, DAMU, FAMU – Médea 2023  / Sál Martinů HAMU

V sobotu 11. listopadu 2023 se od 19.30h v sále Martinů na Praze 1 uskuteční jedinečné  provedení melodramu Médea českého hudebního skladatele Jiřího Antonína Bendy. Tento  skladatel, jehož dílo ovlivnilo i tvorbu samotného W. A. Mozarta, se narodil v roce 1722 v  Benátkách nad Jizerou.  Autorem tohoto projektu je Indi Stivín, dirigent, skladatel a velký obdivovatel díla tohoto českého  génia, od jehož narození letos již uplynulo 301 let.

11. 11. Laura Misch / Café v lese

12. 11. Holy Wave / Café v lese

12. 11. Perturbator (UK), Carpenter Brut (FR) + Ho99o9 (USA) / Forum Karlín

12. 11. Seafret / UK / Lucerna Music Bar 12. 11. Shame / Fuchs2

3. – 11. 11. Festival Alternativa / Praha

Festival Alternativa už přes třicet let představuje publiku hudbu, pro kterou na jiných tuzemských festivalech není místo. Na své si na něm přijdou zejména ti, kdo při poslechu rádi objevují nové možnosti zvuku. I v letošním programu se objeví experiment, elektronika, hluk i folk. Poprvé v Praze vystoupí v Británii ceněný písničkář Richard Dawson a představí se i tři projekty sestavené přímo pro tuto událost. Třicátý první ročník festivalu Alternativa, který proběhne od 3. do 11. listopadu v Praze, hostí MeetFactory, Kasárna Karlín a Čítárna Unijazz. 

         

30. 9. – 26. 11. Poválečná architektura jako památka  / Galerie Jaroslava Fragnera

Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava v Galerii  Jaroslava Fragnera „Poválečná architektura jako památka“ se zaměřuje na proměny pražských  staveb z období 1945–1989.

 

8. 10. – 26. 5. 2024  Hledá se mistrovské dílo / Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové v říjnu odkryla své depozitáře, aby veřejnosti po delší době zpřístupnila známá i zapomenutá umělecké díla ze svých sbírek a zapojila návštěvníky do hlasování o nejlepší mistrovské dílo. Výstava vybízí návštěvníky, aby na základě vlastních estetických preferencí, vybrali nejlepší dílo z rozsáhlých sbírek GMU.

8. 10. – 21. 1. 2024  Ivan Vosecký: Pravda / Galerie moderního umění v Hradci Králové

8. 10. – 21. 1. 2024  Adéla Babanová: Promluvme si o Evě / Galerie moderního umění v Hradci Králové

 

12. 10. – 28. 1. 2024  Věra Běhalová 100 / Studijní a dokumentační centru Norbertov

Výstava mapuje osudy historičky architektury 19. a 20. století, která se zasloužila o záchranu Loosových interiérů.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

 

4. 10. – 28. 1. 2024  Myšlení obrazem – Vizuální události Miroslava Petříčka / Městská knihovna

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

31. 10. – 22. 11.  Festival DNY SEVERU

d 31. října do 22. listopadu pořádá Skandinávský dům čtrnáctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošním tématem jsou ostrovy, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. Jako každý rok na festival zavítá několik severských spisovatelů: ze Švédska Clara Törnvall, z Islandu Sigríður Hagalín Björnsdóttir a Jón Kalman Stefánsson. V programu nebudou chybět ani filmová promítání či blok cestovatelských přednášek.

 

6. – 19. 11. Festival Den poezie

Již 25. ročník Dne poezie – festivalu poezie, který se koná ve zhruba padesáti městech po celé republice po dobu dvou týdnů kolem narozenin velkého českého romantického básníka K. H. Máchy – přinese poezii do knihoven, škol, kaváren, kulturních institucí, galerií, kin, divadel i do přírody. Tématem letošního ročníku jsou Básně v obraze. 

 

9. 11. Křest knihy Roy Ellis: Šéf skinhead / Malostranská beseda

Neuvěřitelný příběh muzikanta, který jako první objížděl Evropu s reggae hudbou a prolomil bariéry mezi černým a bílým publikem, sepsal český novinář Honza Vedral. Kniha dosud existovala jen v angličtině, nyní díky podpoře českých fanoušků vyjde i česky.

 

10. 11.  Uvedení čísla Plavu věnovaného současné „keltské“ poezii / Kampus Hybernská 

Uvedení čísla Plavu věnovaného současné „keltské“ poezii za přítomnosti a účasti badatele a národního gaelského barda Petera Mackaye, mj. autora slavné básně Piksla.

 

Podzim je ta pravá doba roku na zachumlání do deky s knížkou –  tady jsou naše knižní tipy.

Aleš Palán vede v knize Náčelník rozhovor s Miroslavem Nevrlým, autorem nezapomenutelné Knihy o Jizerských horách, Chvály Zadní země nebo Karpatských her. 

Kde se bere láska? Může za ni genetika, okoukali jsme vztah rodičů, nebo jde o nespoutaný  proces zcela mimo naši kontrolu? Co když každý další vztah je přesnou kopií toho  předchozího? Podobné otázky si klade Štěpánka Jislová v komiksu Srdcovka, který právě  vydává nakladatelství Paseka.

Nejnovější kniha legendárního amerického hudebního publicisty Greila Marcuse BOB DYLAN. Život v sedmi písních se připojuje k jeho dalším studiím o jednom z nejvlivnějších hudebníků a přináší destilaci celoživotního pozorného poslechu Boba Dylana.

Knihu Radio 1 – Život v éteru, která přibližuje dějiny legendárního Radia 1, sepsala jeho dlouholetá DJka a hudební publicistka Jana Kománková. Kde knihu koupit a kam aktuálně zajít na její představení se dozvíte zde .

Věhlasná francouzská návrhářka Gabrielle Chanel (1883–1971) opakovaně přepisovala svůj vlastní příběh a dávala si záležet, aby její minulost zůstávala nejasná a obestřená tajemstvím.  Nový podnět k debatě o kontroverzní návrhářce přináší kniha britské spisovatelky Justine Picardie COCO CHANEL. Legenda a skutečnost. 

 

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (20. října 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  (34. díl)

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat