Terryho ponožky vydávají monografii o Karlu Vacovi, autorovi více než 300 filmových plakátů

Největší sbírka filmových plakátů v Česku vydává v pořadí druhou publikaci. Terryho  ponožky, které mají za sebou více než 200 výstav po celém světě, se starají o databází  asi 20 000 autorských výtvarných plakátů. Nová kniha kurátora sbírky Pavla Rajčana je  monografií jednoho z nejvýznamnějších autorů československého filmového plakátu,  který jich vytvořil více než 300. Knihu Karel Vaca: Filmové plakáty a další užitá tvorba si mohou zájemci už nyní koupit z limitované edice výhradně na stránkách Terryho  ponožky

Karel Vaca byl malíř, grafik, ilustrátor a scénický výtvarník. Kniha sleduje jeho tvorbu v letech  1959 až 1989 a je doplněna o kompletní katalog všech 362 plakátů, které navrhl. Součástí jsou  také ukázky z Vacových dalších prací v oblasti užitého umění (knižní obálky, ilustrace  a scénografie).

240stránkovou publikaci dal dohromady kurátor sbírky a vedoucí prodejny Terryho ponožky,  Pavel Rajčan: „Karel Vaca patří mezi nejvýznamnější autory filmových plakátů a tuhle knížku  si rozhodně zaslouží. V červnu 2009 jsme v rámci výstavního cyklu ‚Zlatá éra  československého filmového plakátu‘ představili VIII. plakátovou tvorbu Karla Vaci  na samostatné výstavě v pražském kině Světozor,“ dodává kurátor výstav v kinech. Cena  nové knihy je 490 Kč a exkluzivně si ji můžete zakoupit na stránkách e-shopu Terryho ponožky.

Karel Vaca se narodil se 21. července 1919 v Prostějově, zemřel 31. března 1989 v Praze. Od roku 1959 až do své smrti vytvořil více než 300 filmových plakátů. Studoval na Rotterově škole reklamní grafiky v Praze a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1958  spolupracoval s Ústřední půjčovnou filmů Praha, pro kterou do roku 1988 vyrobil 287 filmových  plakátů.

 

Karel Vaca má na svědomí také 130 ilustračních souborů a knižních obálek, navrhoval  divadelní a výstavní plakáty. Stal se jedním z předních českých afišistů, což dokládají  významné ceny, které mu byly u nás i ve světě uděleny.

Mezi jeho ocenění za filmové plakáty patří třeba druhá cena na MFF v Karlových Varech 1964 (Sladký život a Obžalovaný); Zvláštní cena The Hollywood Reporter 1977 (Bílá odysea); Grand  prix na MFF v Chicagu 1980 (Závod o velkou cenu); Stříbrná medaile na MFF v Chicagu 1984  (Prachy v prachu) či Čestné uznání „Nejkrásnější plakát roku 1988“ (Velká filmová loupež).

Karel Vaca – O filmových plakátech: „Jsou plakáty dobré a špatné. Špatných si většinou nikdo  nevšimne, ty dobré provokují, dráždí, a tím nutí k zamyšlení. Nezlobme se na ně, když na nás  pokřikují drze a berou na sebe bizarní podobu, činí tak jen proto, aby nás oslovily a nežily  nadarmo. Vždyť jejich život je tak krátký na plakátovacích plochách, i když se někdy podaří,  že si je pamatujeme po celý život. To jsou ty, které svou funkci dokonale splnily.“ 

O sbírce Terryho ponožky 

Terryho ponožky zahájily svou činnost v listopadu roku 2005, kdy ho slavnostně otevřel  režisér Terry Gilliam. Za 18 let činnosti se ze sbírky stala nejen největší on-line databáze  filmových plakátů, ale také jejich největší prodejce v ČR. Kurátor sbírky Pavel Rajčan má  na starosti také originální výstavy ve foyer kin Světozor, Aero a Bio Oko.

Více informací na www.terryhoponozky.cz

 

Comments

comments

Vyhledat