Tip na výstavu Sluneční město

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Výstava Sluneční město
Architektonické dědictví z let 1968-1989
Galerie Hraničář (Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem)
Výstava potrvá do 26. 5. 2019

O výstavě:
V první polovině roku 2019 se do program Veřejného sálu a Galerie Hraničář výrazně promítne nové půlroční témata. Tentokrát to budou vybrané poznámky k architektonickému dědictví z období socialismu.

Hraničář ve spolupráci s Národním památkovým ústavem připravil půlroční výstavu a bohatý doprovodný program, v rámci něhož budou v galerii instalovány projekty komentující architektonické dědictví z let 1968-1989.

Chceme poukázat na fakt, že tento segment architektonického dědictví je v současnosti nejohroženější. Významné stavby bývají ničeny, bořeny a přestavovány k nepoznání, zatímco jejich původní podoba, materiály i umělecká výzdoba zaniká. Výstava a program mají za cíl ukázat i konkrétní příklady z Ústí nad Labem, aby se místní návštěvníci mohli s problémem identifikovat.’ objasňuje kurátorka Galerie Hraničář Martina Johnová.

Výstavní prostor se stane neuralgickým bodem pro plánovaný bohatý doprovodný program – přednášky, vycházky, projekce atd., které teprve poskytnou rozsáhlý informační základ.

Výstava si klade za cíl představit především politický rozměr ohroženosti staveb a jejich specifickou estetiku.

Součástí výstavy budou velkoformátové tisky ilustrací Jana Šrámka, které v uplynulých pěti letech vytvořil při různých příležitostech a budou součástí připravované knihy, než vyjde v nakladatelství FaVU v roce 2019. Tyto ilustrace zachycují demolicí či ne citlivou rekonstrukcí ohrožené nebo již zdemolované stavby z let 1968–1989, doplněné o dvě ilustrace vytvořené přímo pro výstavu s pracovním názvem Sluneční město.

Dalším významným exponátem bude objekt Tomáše Džadoně, tematizující panelová sídliště (výběr bude proveden v součinnosti s autorem – buď jeho dílo Správná architektura (2009) nebo jeho instalaci maket panelů z CJCH (2009).

Comments

comments

Vyhledat