Tipy na týden 15. – 21. dubna: Stovky bobrů, komici a sakurové pivo

Filmová senzace Stovky bobrů v českých kinech / Foto (c) Aerofilms
Filmová senzace Stovky bobrů v českých kinech / Foto (c) Aerofilms

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Komici:

Nesem vám noviny

 

Filmy, projekce, festivaly:

Stovky bobrů (předpremiéra)

Režisér Mike Cheslik ve své zběsilé novince oživuje žánr němé grotesky, u které žádná bránice nezůstane v klidu. V předpremiérách mohou diváci film zhlédnout během dubna v pražských Aerokinech

19. 4. 19.00 Planeta Česko (Kino) / CAMP Praha

Seznamte se s tetřevem tokajícím za úsvitu, se vzácnými sysly, s nimiž na louce laškují děti, ledňáčkem prorážejícím při lovu střemhlav vodní hladinu, s lososy putujícími z českých řek do moře a zpátky nebo s užovkami v dramatickém zápase s rybí kořistí. Prožijte výpravu za muflony, bobry, modrajícími žabáky a desítkami dalších hrdinů. Film o české přírodě ukazuje díky nejmodernějším technologiím fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás zcela zblízka.

20. 3.  – 21. 4. Festival Jeden svět

Festival Jeden svět je už více než čtvrt století jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

15. 4. I Monster (UK) / Café V lese

15. 4. RUFUS MILLER / LASH&GREY  / Kabinet Múz, Brno 

16. 4. RUFUS MILLER / LASH&GREY  /  Jazz Tibet Club, Olomouc

16.4. Widowspeak + Jess Ribeiro / Café v lese

17. 4. RUFUS MILLER / Kotelna Music Club, Litomyšl

17. 4. Foreign beggars / Bike Jesus

17. 04. Arbenz X Osby / Krijger „Conversation“ / Jazz Dock

17. 4. Folly Group (UK) / Café V lese

18. 4. Hide / Bike Jesus

19. 4.  Gretchen Parlato & Lionel Loueke / Jazz Dock

19. 4. Godspeed You! Black Emperor / MeetFactory

19. 4. Cari Cari (AT) + Nauzea Orchestra / Kasárna Karlín

 

21. 4. Fletcher / SaSaZu, Praha

21. 4.  Allan Harris (USA) / Jazz Dock

21. 4. Cassyette / Café v lese

21. 4. PERPLEX / Divadlo DISK

„Byl jsem na prázdninách, měl jsem letní volno a zdál se mi sen. Právě ten sen se stal výchozím bodem textu. Zdálo se mi o tom, že se vracím domů. Znáte ten pocit, když přijdete do vlastního bytu po delší době, najednou ho necítíte jako domov, má podivný zápach a prostor je nějaký jiný, než si ho pamatujete?

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

 

12. 4. – 25. 5  SOUOSTROVÍ / ARCHIPELAGO 13 *A3 / Galerie UM

Výstava Ateliéru architektury III UMPRUM Souostroví / Archipelago 13 *A3 představuje práce – architektonické modely studentů, absolventů i pedagogů ateliéru za uplynulých 13 let pod vedením prof. Imricha Vaška.

Souostroví / Archipelago v galerii UM UMPRUM / Foto Johana Pošová

 

14. 4. –  6. 5. Helen Beard: Topography of desire / DSC GALLERY

Helen Beard studovala na Bournemouth and Poole College of Art and Design, poté patnáct let pracovala jako asistentka výtvarné režie ve filmovém průmyslu. Během této doby pokračovala ve své umělecké praxi a pracovala s různými médii – malbou, koláží a jehlou. Její díla vibrují pohybem a barvami a jsou oslavou erotického zážitku. Používá živou paletu a neustále se měnící rámec: od blízkých záběrů po široké záběry, aby vytvořila krajinu intimity.

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

5. 4.- 12. 5. Vladimir 518: Osobní vyšetřování / Galerie Bunkr

22. 3 – 8. 9.  Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek / Veletržní palác, 2.p. Grafický kabinet

Filomena Borecká se dlouhodobě věnuje zkoumání dechu a jeho sdílení. Zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jenž je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu. Vyjadřuje se zejména prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

21. 3. – 18. 8. Pavel Forman: TransForman / DOX

Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl a oblíbené autorovy formy a přístupy, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.

 

1. 3. – 2. 6. UMĚNÍ PRODAT (SE). UMĚLEC VE SPÁRECH TRHU 19. STOLETÍ / Západočeská galerie v Plzni

Reklama, multiplikace děl, krajiny, drobné portréty, ale i knižní a časopisecké ilustrace. To vše patřilo mezi nové způsoby obživy umělců v 19. století. Právě proměně uměleckého provozu, vztahu umělce a publika a různým způsobům obživy v tržním prostředí 19. století se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

15. 4. JAK NA PĚSTOVÁNÍ HLÍVY Z KÁVOVÉ SEDLINY / KC VOZOVNA 

V další přednášce ze série Pomalu snadno a rychle se dozvíte, co dělat s kávovou sedlinou, lidově řečeno lógrem, který většinou končí ve směsném odpadu, v lepším případě v biodpadu nebo na kompostu. Odbornice z reKávy prostřednictvím praktických ukázek prozradí, co všechno se dá z kávové sedliny vyrobit.

15. 4.  19:00 JAN PRAŽAN: KRVAVÝ ŽIŽKOV / Čítárna Unijazz

Křest povídkové knihy Krvavý Žižkov. Kniha navazuje na úspěšnou knihu Krvavý Bronx, která vyšla v roce 2020. Stejně jako před čtyřmi lety i nyní se přední autoři české literární scény nechali inspirovat soudničkami, zprávičkami z černé kroniky z přelomu 19. a 20. století, které se týkaly rozličným kriminálních případů na území Žižkova.

20. 4. 10:00 Hanami 2024 – 3. ročník festivalu japonské kultury v Praze / Clam-Gallasův palác

Festival Hanami nabídne bohatý program, ve kterém budete mít šanci poznat japonskou kulturu zblízka. Čeká na Vás ukázka čajového obřadu, bojových umění, lukostřelby, kaligrafie či kimon. Přijďte ochutnat japonský street food a speciální várku piva z Pivovaru Strahov s lístky sakury – Sv. Norbert Sakura Amber Ale. Proběhnou také soutěže o nejlepší tradiční kimono, cosplay, haiku a soutěž v sekání japonským mečem Tamešigiri taikai. Akce proběhne za každého počasí, vstupné je dobrovolné.

20. – 28. 4.  Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou nechat inspirovat, jak se dá kreativita využít ve výuce.

 

21. 4. ve 13:00 hod. Nejstaršími částmi Olšanských hřbitovů

Projdeme historií Olšanských hřbitovů, povíme si o významných osobnostech národního obrození, zde pochovaných, a povšimneme si umělecky cenných pomníků období od konce 18. do poloviny 19. st. – z dílen V. Prachnera, bratří Maxů, dynastie Platzerů a dalších. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat