Tipy na týden 19. – 25. srpna: Letní Letná, Spalovač mrtvol a Never more

Foto: Výstava fotografií slovenské umělkyně Andrey Kalinové v galerii Artwall uprostřed léta přináší poněkud nečekaně téma lyžování. / Foto (c) Andrea Kalinová

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

 

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

19. 8. Mustang / Letní kino zeď (MeetFactory)

21.8. Skřivánci na niti / Letní kino ve Spojovně

22. – 24. 8. Letní kino v podzámčí / prostranství pod Libeňským zámkem, ulice U Českých loděnic 40/6, Praha 8

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


15. 8. – 1. 9. Letní Letná 

 

15. – 19. 8. Roztoč Fest / Raketová základna Bratronice

I letos se můžete těšit na koncerty a DJs, vystoupení českých i zahraničních umělců, workshopy všeho druhu (celkem 80 workshopů!), umělecké instalace, fire space, divadelní představení, soutěže a všelijaké další těžko popsatelné formy nespoutané zábavy, které jinde nenajdete.

22.- 25. 8. Trutnoff Festival/ The Jesus and Mary Chain, NDOX Electrique, Flogging Molly

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

22. 8. – 22. 9. KOLÁŽ V ZAHRADĚ: KOČKA, PES A ŽELVA / Rothmayerova vila

Koláže autorů, kteří se připojili do otevřené mezinárodní výzvy. Při tvorbě svých děl se inspirovali zvířaty a jejich významnou rolí v rodině Rothmayerových. Vstup do zahrady na výstavu je zdarma.

16. 8. – 15. 10. 2024  ANDREA KALINOVÁ: POSLEDNÍ SNÍH / Artwall na nábřeží kpt. Jaroše

Výstava fotografií slovenské umělkyně Andrey Kalinové uprostřed léta přináší poněkud nečekaně téma lyžování. Na fotografiích jako ze zimní dovolené však místo sněhu dominuje bláto. V době zpráv o množících se extrémních výkyvech počasí, vedrech i silných bouřích je lyžování na blátě předzvěstí další zimy, která bude stejně jako léto poznamenána klimatickou krizí.

Labyrint / Zámek Troja

Neinvazivní umělecké intervence, interaktivní zóny a sezonní práce v zahradách Zámku Troja. „Oslovení umělci a umělkyně umísťují své práce do prostoru labyrintu tak, aby je návštěvníci mohli vnímat jako součást prostoru zahrady a jejího okolí. Díla tematizují jak prostor labyrintu, tak také sousedícího zámku a nabízejí možnost vnímat tato prostředí v nových souvislostech. Mezi umělci a umělkyněmi, jejichž díla je již nyní možné v labyrintu Zámku Troja potkat, jsou studenti uměleckých škol, ale třeba i jejich pedagogové.“

1. 8. – 1. 9. NEJKRÁSNĚJŠÍ ČESKÉ KNIHY ROKU 2023 / MUD Benešov, Šímova síň

Ani letos MUD* nemine tradiční výstava vítězných titulů prestižní ceny Nejkrásnější české knihy roku. V 59. ročníku soutěžilo celkem 305 projektů v 7 hlavních kategoriích, a kromě nich bylo uděleno ještě 5 speciálních cen. Oceňován je nejen současný knižní design, ale také kvalita a originalita polygrafického a knihařského provedení.

17. 8. se otevřela nová galerie:

5. 8. – 28. 8 Jana Stachová: Lesataj / Mokropeská kaplička 

26. 7. – 29. 9. Shapeshift Spaceship / MeetFactory

Projekt Shapeshift Spaceship ustavuje emancipační umělecký žánr transfuturismus a utváří science fiction vizi meziplanetární utopické queer budoucnosti osvobozené od nerovností, útlaku a předsudečnosti. Výstava v Galerii MeetFactory je hlavním výstupem široce pojatého spekulativního projektu, jehož dalšími kapitolami bude vydání hudební kompilace, doprovodné publikace a také srpnový hudební event/party v prostorách MeetFactory. Autorem výstavního projektu a textů je interdisciplinární umělec, kurátor a kritik Šimon Kadlčák.

 

26. 7. – 22. 9. Nová hmota: studenti a absolventi ateliéru kresby AVU Jiřího Petrboka / Galerie Portheimka

 

21. 7. – 31. 8.  Alžběta Jungrová – Zrcadlení / reflection / Galerie Josefa Jíry v Boučkově statku

2. 7. 2024 – 1. 6. 2026 František Bílek: Cesta k Předsíni chrámové / Bílkova vila

Výstava  představuje ranou tvorbu secesního symbolisty Františka Bílka. Sochařská díla, kresby, grafiky, autorské knihy a texty té doby zprostředkovávají Bílkovu osobitou interpretací křesťanství, jejímž základem je spirituální mystický svět symbolů a alegorií. Klíčem k porozumění jsou dvě zásadní Bílkovy autorské knihy z této doby – Stavba budoucího chrámu v nás (1908) a Cesta (1909).

 

18. 7. – 30. 8. Ivana Šáteková: Jeřábnice v kožichu / Karpuchina Gallery

Ve své práci Šáteková převážně zmiňuje negativní nebo málo reflektované problémy, které se vyskytují ve slovenské společnosti. V průběhu let se zabývala otázkami sexismu, misogynie, rasismu, fašismu a xenofobie. Na výstavě představené v Karpuchina Gallery skrze rozpravu vlastní rodinné historie, přináší divákům možnost introspekce a zamyšlení nad původem a důsledky skrytých úrazů.

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Až do 24. listopadu trvá Bienále v Benátkách:

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

 

20. 8. v 17:00 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným. Dle návrhu arch. Vlastislava Hofmana je na světě jediným hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Jeho historie je pohnutá, nachází se zde pohřebiště popravených a umučených obětí represivních režimů. Najdeme tu ale také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Svobodová Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

21. 8. NeverMore 68

NeverMore 68 je kulturní festival, jehož hlavním cílem je nejen připomenout památku 56. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa, ale letos zejména oslavit všechny statečné ženy nedávných dob – „ženy v disentu“.

 

23. – 24. 8. Königsmühle Landart festival

 

23. 8. – 14. 9. multižánrový festival Náplavka k světu / Plzeň 

Oblíbený multižánrový festival ve veřejném prostoru i letos oživí jeden z plzeňských břehů. Tentokrát koncerty, tančírny, promítání, jóga nebo program pro děti doplují z centra Plzně „až“ na břeh Úslavy na Doubravku.

Landscape festival 

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat