Tipy na týden 24. – 30. června

Update: Sledujte naše denní fotozpravodajství z Varů

 

Co neminout a kam zajít?

Foto: Hans Thuma, Lyžaři, 1932. Výstava Horizont hory v Oblastní galerii Liberec ukazuje příběh hory Ještěd i výtvarníků žijících v jejím okolí a zahrnuje práce od nejstarších grafik 19. století až po současnost. 

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

26. 6. 21:45 – 23:45 Dokonalé dny / Letní kino před Crossem

Hirajama pracuje jako uklízeč toalet v Tokiu. Žije spokojeně ve své pečlivě sestavené rutině a volný čas tráví čtením knih, poslechem starých rockových kazet nebo focením na svůj analogový fotoaparát…

26. 6. Letní kino ve Spojovně – Kulový blesk / Pivovar Spojovna

29. 6. 21:30 Ghost Dog – Cesta samuraje / Letní kino Kinská

Král nezávislého filmu Jim Jarmusch pojal žánr gangsterky po svém a na konci 90. let přišel s dnes už kultovním snímkem, svěže kombinujícím východní filozofii, mafii a hip hopový soundtrack od RZA, člena legendárního Wu-Tang Clanu. Zenový ale zároveň zábavný film z podsvětí velkoměsta.

 

Přehlídka Hajao Mijazaki v Oku / Bio Oko

Spoluzakladatel věhlasného studia Ghibli, Hajao Mijazaki, platí za synonymum strhujících animovaných filmů, které okouzlí a povznesou diváky jakéhokoliv věku. Kompletní retrospektiva nejvlivnějšího světového animátora nabídne příležitost seznámit se s mistrovými prvními tituly, které ustanovily jeho charakteristický styl, přes jeho největší domácí a mezinárodní hity až po niterně osobní díla z pozdního období jeho tvorby.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

25. 6. EXEK / Underdogs

25. 6. The Gaslight / Anthem, Roxy

25. – 26. 6.  Slunce, seno, Pavlišov  / Broumov

Pražská divadla A studio Rubín a Chemické divadlo opět spojila síly s broumovskými lokálními spolky a připravila divadelní inscenaci v podobě pouti krajinou. Už v pořadí druhá meditační túra vedoucí do Chaty pod Korunami vtáhne diváky do fenoménů a příběhů spjatých s bezprostředním okolím.

26. 6. The Gossip / Roxy

26. 6. Ätna / Fuchs2

26. 6. 17.30 Fumar Mata /  v open-air části Výstaviště u Skateplazy

27. 6. HHY / Punctum

27. 6. Ty syčáci, Už jsme doma (open air) / Kaštan – Scéna Unijazzu

26. – 30. 6. New Opera Days  – Festival současné opery / Ostrava

Sedmé bienále mezinárodního festivalu NODO / New Opera Days Ostrava přinese sérii světových i českých operních premiér, které se odehrají během posledních pěti červnových dní na různých scénách v Ostravě

29. 6. GusGus / Roxy

29. 6. BOHEMIAN CRISTAL INSTRUMENT & JESTERN /IT / Palác Akropolis

Hudební projekt, jehož centrem není hudebník, ale unikátní nástroj z českého skla.

 

29. 6. Violent Magic Orchestra / Fuchs 2

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

21. 6. – 15. 9. Reload / SmetanaQ

Čtrnáct umělců narozených ve třech dekádách se náročnou klasickou malířskou technikou snaží uchopit realitu, v níž žijeme.

 

 

 

26. 6. – 11. 8.  SOUOSTROVÍ ZAUJETÍ / Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice

Skupinová výstava dvanácti umělkyň a umělců nejmladší generace zastupující výrazné talenty z řad zástupců vysokých škol Bratislavy, Ostravy, Plzně a Prahy.

20. 6. – 30. 9.  Festival m3: Umění v prostoru / Rajská zahrada a okolí (Praha 14)

K přípravě současného ročníku byly osloveny kurátorky z Institutu úzkosti, který založily tři umělkyně, performerky a kurátorky Barbora Kleinhamlová, Eva Koťátková a Edith Jeřábková. Jedná se o platformu, která se skrze participativní umělecké a společenskokritické formáty zabývá tématem úzkosti ve společnosti a hledáním jejích systémových příčin.

13. 6. – 29. 9. Bienále Ve věci umění / Národní galerie Praha, Lidice

 

24. 5. – 10. 10. Hana Němečková: Asi jsem přišla pozdě / Galerie Valchařská

Sebeironizující název výstavy vychází z autorčina celoživotního pocitu, že nezmáčkla spoušť svého fotoaparátu v pravý okamžik. Divák má nyní v Galerii Valchařská skvělou příležitost zhodnotit, zda-li je tato sebekritika namístě.

 

6. 6. – 2. 7.  Kateřina Šedá: Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků / Kobka 17, Smíchovská náplavka

Výstavní prostor Kobky 17 se během června promění na Národní statistický ústav, který bude zkoumat české zlozvyky. Široká veřejnost tak může aktivně ovlivnit i druhou fázi projektu Kateřiny Šedé Národní sbírka zlozvyků, jejímž cílem je zmapovat zlozvyky jednotlivců i skupin a vytvořit z nich největší databázi na světě. Chodit na úřad nikdy nebylo zábavnější!
Měsíční výstavní projekt Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků navazuje na úspěchy dlouhodobého sběru zlozvyků Kateřiny Šedé, známé české umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Původně vznikl tento projekt, na který navazuje prezentace v Kobce 17, jako pocta 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Od té doby jezdí Kateřina Šedá a její tým po těch nejzapadlejších koutech České republiky a sbírá zlozvyky.

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna

 

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

Landscape festival 

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

 

26. 06. 19:00 Pauline Butcher: Můj život s Frankem Zappou – křest knihy / Čítárna Unijazz

Pražský křest překladu bestselleru Pauline Butcher FREAK OUT! Můj život s Frankem Zappou, vydaného v minulém roce nakladatelstvím Šuplík.

27. 6. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Martin Úbl a Jiří Homolka / CAMP Praha

Po modré, žluté, nebo červené? Kudy vedly naše první značené trasy? Kdo může turistické značky obnovovat a značit ty nové? Proč jsou vůbec takto barevné? Další Camping patří výletům, a především pak nejlepšímu značení tras na světě. Je v Čechách turistika víc než sport? Na to se bude ptát herec a moderátor Ondřej Cihlář svých hostů. Tentokrát přijal pozvání Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů. Společně s ním usedne do campovacího křesílka Martin Úbl, který se svými kamarády vytvořil první dálkový přechod v ČR, Cesty Českem. Je také autorem trilogie Neuvěřitelné příhody z hor.

28. – 30. 6. Mystic Sk8 Cup / Praha Štvanice

Mystic skatepark na pražském ostrově Štvanice bude hostit tradiční třídenní závod světového poháru ve skateboardingu. Na 29. ročník Mystic Sk8 Cupu, který se řadí mezi největší skateboardové události v Evropě, se sjede více než 180 zahraničních a domácích závodníků z přibližně dvaceti zemí. I letos je Mystic Sk8 Cup zařazen do série závodů organizace World Cup Skateboarding. Díky zastřešenému skateparku se závody pojedou za každého počasí.

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat