Tipy na týden 8. – 14. července: Letní kina, ozvěny Varů a pouliční divadlo

Foto: Kdo nikdy nesnil o lepší verzi sebe sama? Stárnoucí hvězda televizních obrazovek Elisabeth Sparkle (Demi Moore) dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší, krásnější a dokonalejší… Film Substance režisérky Coralie Fargeat je trefnou, ostrou a šokující satirou, která ohromila filmový festival v Cannes a odvezla si Cenu za nejlepší scénář. / Foto (c) Aerofilms

Co neminout a kam zajít?

Kam v Praze zadarmo? Nejen tento týden:

 

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

8. 7.     My / Letní kino zeď (MeetFactory)

8. – 14. 7. Šary Vary

Oficiální ozvěny MFF KV v pražských kinech SvětozorAero Přítomnost a v brněnskémScalním letňáku Janáček. Ve všech kinech nás čeká bohatý program: např. zahajovací snímek festivalu Až na konec světa, oceňovaná satira na Hollywood Substance nebo Zatracená krvavá láska a mnohé další. Z českých filmů se můžete těšit na novinku Jiřího Mádla Vlny nebo dokument Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být o Libuši Jarcovjákové.

 

9. 7. | 21:15     Pozdravy z Fukušimy | Grüße aus Fukushima  / Letní kino na Pragovce

9. 7. Přežijí jen milenci – Léto s Tildou Swinton v Bio Oko / Bio Oko

10.7. Tajemství hradu v Karpatech / Letní kino ve Spojovně

10. 7. 21.30 O nekonečnu / DOX

Roy Andersson filmem O nekonečnu doplňuje své filmové dílo o reflexi lidského života v celé jeho kráse a krutosti, jeho velkoleposti a banalitě. Kde je tragédie, je naděje i humor. Uprostřed holešovického vnitrobloku zažijte ódu a žalozpěv současně.

10. 7. | 21:30   B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989 | B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Letní kino Kinská

12. 7. 21:30 Počátek / Letní kino Kinská

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

9. 7. Ski Mask the Slump God / LMB

10. 7. Eartheater / Fuchs 2

10. 7. Black Eyed Peas / Žluté lázně

10. – 16. 7.  ZA DVEŘMI 2024 / Výstaviště v Praze Holešovicích

16. ročník pražského festivalu pouličního divadla. Více na www.zadvermi.cz

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

20. 6. – 30 1. 2025 Henry Moore a československé umění po roce 1945 / Loutky & židle / Tears for Fears / Pomník konzumerismu / GMU

Výstava „Henry Moore a československé umění po roce 1945“ představuje soubor ikonických děl tohoto modernistického mistra, jehož vliv na československé sochařství je nepopiratelný. Uvidíte také díla od umělců inspirovaných Moorovou tvorbou, jako jsou Ladislav Zívr, Vítězslav Jungbauer, Vladimír Janoušek a Sylva Lacinová.

Loutky & židle představuje tvorbu významné dvojice českých loutkářů Věry Říčařové Vítkové a Františka Vítka, kteří získali cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Instalace nabízí průřez jejich společnou prací, zahrnující divadelní artefakty, mechanické konstrukce a sbírku starých židlí.

Instalace současné umělkyně Juliany Höschlové nazvaná „Tears for Fears“ zahrnuje skleněný objekt ve tvaru řečiště potoka z Krkonoš, zářivě barevné malby ohrožených květin a videoesej inspirovanou písní „Everybody Wants to Rule the World“.

Veřejný prostor před galerií GMU obohatilo dílo Petra Stibrala „Pomník konzumerismu“, které ironicky komentuje spotřební kulturu a budoucí nostalgii po období konzumu.

 

 

21. 6 . – 4. 8. Alžběta Josefy & Alena Kotzmannová – Spherical Light / The Chemistry Gallery

Společná výstava umělkyň Aleny Kotzmannové (*1974) a Alžběty Josefy (*1984) vychází z autorské i vzájemné inspirace. Podmnožinu „inspirace“ zastupují díla tematizující vztah vnitřního a vnějšího světa prostřednictvím fenoménů světla, soustav základních prostorových elementů, prostorové situovanosti, orientace a atmosféry, na základě kterých jsou tyto vztahy vnímány.

21. 6. – 15. 9. Reload / SmetanaQ

Čtrnáct umělců narozených ve třech dekádách se náročnou klasickou malířskou technikou snaží uchopit realitu, v níž žijeme.

 

 

 

26. 6. – 11. 8.  SOUOSTROVÍ ZAUJETÍ / Trafo Gallery, Hala 14, Pražská tržnice

Skupinová výstava dvanácti umělkyň a umělců nejmladší generace zastupující výrazné talenty z řad zástupců vysokých škol Bratislavy, Ostravy, Plzně a Prahy.

20. 6. – 30. 9.  Festival m3: Umění v prostoru / Rajská zahrada a okolí (Praha 14)

K přípravě současného ročníku byly osloveny kurátorky z Institutu úzkosti, který založily tři umělkyně, performerky a kurátorky Barbora Kleinhamlová, Eva Koťátková a Edith Jeřábková. Jedná se o platformu, která se skrze participativní umělecké a společenskokritické formáty zabývá tématem úzkosti ve společnosti a hledáním jejích systémových příčin.

13. 6. – 29. 9. Bienále Ve věci umění / Národní galerie Praha, Lidice

 

24. 5. – 10. 10. Hana Němečková: Asi jsem přišla pozdě / Galerie Valchařská

Sebeironizující název výstavy vychází z autorčina celoživotního pocitu, že nezmáčkla spoušť svého fotoaparátu v pravý okamžik. Divák má nyní v Galerii Valchařská skvělou příležitost zhodnotit, zda-li je tato sebekritika namístě.

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna

 

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

Landscape festival 

Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

 

13. 7. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.

 

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat