Tipy na týden 8. – 14. dubna: Rufus Miller, BITOI a výběr filmů

V DSC Gallery vystavuje britská umělkyně Helen Beard / With Your Mouth As A Pillow 2024 (c) Helen Beard
V DSC Gallery vystavuje britská umělkyně Helen Beard / With Your Mouth As A Pillow 2024 (c) Helen Beard

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

4. – 9. 4. Dny evropského filmu / Praha, Brno, Ostrava

Festival Dny evropského filmu v letošním roce nabízí vesměs v české premiéře na tři desítky snímků předních evropských režisérů i objevné debuty nastupující filmařské generace. Novinky ověnčené cenami z festivalů v Cannes, Benátkách či v Karlových Varech. I v letošním roce je pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program, který nabízí nejrůznější diskuze, projekce pro seniory a pro školy, semináře pro filmové profesionály i dílny pro děti.

 

12. 4. Výběr nejlepších snímků z International Road Movie Festivalu / Edison Filmhub

V pátek 12. dubna se v kině Edison Filmhub představí výběr těch nejlepších road movies, které se za šest let na International Road Movie Festivalu objevily. IRMF je mezinárodní žánrový filmový festival odehrávající se v Plzni, zaměřený na filmy o cestách všech typů. Nechte se unést příběhy plnými dobrodružství a osobních proměn. Objev vzdálená zákoutí i známá místa a odhal novou inspiraci, kam a jak vyrazit na cestu.

 

20. 3.  – 21. 4. Festival Jeden svět

Festival Jeden svět je už více než čtvrt století jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

8. 4. Melenas (ES) / Café V lese

9. 4. The Academic / Futurum Music Bar

9. 4. Lauren Ruth Ward (US) / Café V lese

10. 4. Bendik Giske + Marta de Pascalis / ARCHA+

10. 4. ERDVE, AORTES, DOM ZŁY / MODRÁ VOPICE

11. 4. Die Antwoord (JAR) / Forum Karlín

11. 4. Amistat + special guest: Kim Churchill | Lucerna Music Bar

11. a 12. 4. Dominic  Miller / Jazz Dock

12.4. DJs z Radia 1 v Kulturním domě v Dobříši.

 

12. 4. London Electricity / Roxy

12. 4. BODY VOID, EYE FLYS / STRAHOV 007

12. a 13. 4. Festival FAUN / Brno, Husa na provázku 

 

13. 4. Ghostly Kisses / NoD, Praha

13. 4. Shida Shahabi / Atrium Žižkov

14. 4. BITOI / Atrium Žižkov

 

14. 4. RUFUS MILLER / LASH&GREY  / KC Beseda Klánovice

 

 

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

14. 4. –  6. 5. Helen Beard: Topography of desire / DSC GALLERY

Helen Beard studovala na Bournemouth and Poole College of Art and Design, poté patnáct let pracovala jako asistentka výtvarné režie ve filmovém průmyslu. Během této doby pokračovala ve své umělecké praxi a pracovala s různými médii – malbou, koláží a jehlou. Její díla vibrují pohybem a barvami a jsou oslavou erotického zážitku. Používá živou paletu a neustále se měnící rámec: od blízkých záběrů po široké záběry, aby vytvořila krajinu intimity.

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

5. 4.- 12. 5. Vladimir 518: Osobní vyšetřování / Galerie Bunkr

22. 3 – 8. 9.  Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek / Veletržní palác, 2.p. Grafický kabinet

Filomena Borecká se dlouhodobě věnuje zkoumání dechu a jeho sdílení. Zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jenž je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu. Vyjadřuje se zejména prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.

 

22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác

Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.

 

21. 3. – 18. 8. Pavel Forman: TransForman / DOX

Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl a oblíbené autorovy formy a přístupy, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.

 

1. 3. – 2. 6. UMĚNÍ PRODAT (SE). UMĚLEC VE SPÁRECH TRHU 19. STOLETÍ / Západočeská galerie v Plzni

Reklama, multiplikace děl, krajiny, drobné portréty, ale i knižní a časopisecké ilustrace. To vše patřilo mezi nové způsoby obživy umělců v 19. století. Právě proměně uměleckého provozu, vztahu umělce a publika a různým způsobům obživy v tržním prostředí 19. století se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

11. 4. doprovodný program výstavy Na jazzovejch dnech/chytám druhej dech s Jiřím Stivínem. / Popmuseum ( KC Kaštan)

V Popmuseu přivítáme účastníka Pražských jazzových dní, skladatele, multiinstrumentalistu a hráče na všechny flétny, saxofon, klarinet a různé píšťalky, Jiřího Stivína.

12. 4. 18:00 – 20:00 Bílá. Modrá. Červená. • PERFORMANCE NA LODI

MeetFactory, Francouzský institut v Praze a štrasburské kulturní centrum CEAAC slaví desáté výročí vzájemné spolupráce plavbou po studených vodách řeky Vltavy.

13. 4. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.

14. 4. MINT Market / Pražská náplavka na Rašínově nábřeží

MINT Market jsou moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům a tvůrcům.

 

14. 4. v 11:00 hod. Procházka Malvazineckým hřbitovem

Malebný hřbitov, který vznikl podle návrhu architekta A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.</spa

Comments

comments

Vyhledat