White Pearl Gallery začíná na nové adrese velkolepou mezinárodní výstavou

  Juan Betancurth_ Belt Study No. 05_Detail / foto White Pearl gallery
Juan Betancurth_ Belt Study No. 05_Detail / foto White Pearl gallery

White Pearl Gallery začíná pod novým názvem Karpuchina Gallery a na nové adrese velkolepou výstavou s více než 50 umělci z celého světa.

Během necelých čtyř let svého působení představila galerie přes třicet výstav českých výtvarníků. 9. října 2020 se galerie znovu otevře pod novým názvem a na jiné, lukrativní adrese: Rybná 22, Praha 1, 110 000. Svou působnost zahájí výstavou LUCA2020.

Adam Štech V.S., Olej, Platno, 80×100

 

Rozhovor – Alexandra Karpuchina, galeristka:

Co byl impuls k založení téhle vaší nové galerie?

Změna prostoru znamenala, že jdeme do centra, na povrch a za lepším – byli jsme vidět pro odbornější veřejnost, která si nás vyhledávala, ale já jsem zastáncem toho, že by galerie měla fungovat v několika vrstvách – pro odborné oko i pro laiky. Klidně aby působila třeba i na dítě, které se náhodně na dílo podívá.

Máme nyní do galerie přístup z ulice, bude to viditelné, a tak doufáme, že překvapíme i nahodilé hosty.

Jaký máte dojem z místa?

Jsem nadšená. Dvoupatrový prostor rekonstruujeme už rok, i nám se stalo to, co se říká, že vše trvá 2x déle a stojí 2x více, a je to podzvihnutí naší galerie..

Jak byste shrnula chystanou výstavu?

V čem jsme nebyli silní, byl mezinárodní přesah. Zaměřovali jse se na současnou českou scénu. Tímhle vykročením chceme spolupracovat se zahraničními galeriemi a autory. A přesah tohoto projektu jsem nepředpokládala: díky tomu, že se autoři nominovali navzájem po vzoru štěpení, které je tématem výstavy, jsem se setkala se spoustou báječných nových jmen. Mám radost!

V.Skrepl a A.Karpuchina, foto Karpuchina Gallery

L U C A 2 0 2 0

Vernisáž: 9. 10. 2020 / 19:00

Trvání výstavy: 10. 10. 2020 – 2. 12. 2020

 

Vladimír Skrepl /CZ/ Jan Šerých /CZ/ Nik Timková /CZ/ Pavla Malinová /CZ/ Mark Ther /CZ/ Jakub Hošek /CZ/ Josef Bolf  /CZ/ Jan Durina /SK/ Zuzana Žabková /CZ/ Jakub Matuška- Masker /CZ/ Adam Štech /CZ/ Anežka Hošková /CZ/ Tomáš Roubal /CZ/ Eva Maceková /CZ/ Tomáš Bárta /CZ/ Lucie Mičíková /CZ/ Conrad Eric Armstrong /US/ Anna Slama a Marek Delong /CZ/ Matyáš Maláč /CZ/ Johana Pošová a Barbora Fastrová /CZ/ Pavel Příkaský /CZ/ Sofie Tobiášová /CZ/ Mylasher /DE/ Václav Jirásek /CZ/ Jana Vojnárová /CZ/ Jiří Thýn /CZ/ Miroslava Večeřová /CZ/ Vladimíra Večeřová /CZ/ Tom Volkaert /BE/ Paul Philipp Heinze /DE / Nikolas Aporia /GR / Hahahln /FR / Martin Zet /CZ/ Adam Vít /CZ/ Miriama Kardošová /CZ/ Pauline Canavesio /FR/ Markus Selg /DE/  Ben Urban /UK/ Rebecca James /UK/ Susan Brearey /US/ Jan Haubelt /CZ/ Iryna Zakharová /UKR/ Charlie Citron /NL/ Redas Diržys /LTU/ Pavel Tichoň /CZ/  Milan Mazúr /CZ/ Boris Ondreička /SK/ Jens Ivar Kjetså /NO/ Juan Betancurth /CO/ Mariantonietta Bagliato /IT/ Juliana Höschlová /CZ/ Tianzhuo Chen /CHN/ Viktor Pivovarov /RUS/ a další… 

Současné době můžeme rozumět jako době vrcholného zkapalnění. Lidé se roztékají ve svých hodnotách, prioritách a významech, přičemž tápání po vzniku života vede neodvratně do vody. Nastává čas redefinice, čas na přetvoření všech-fluidity-týkajících-se-věcí na nový organismus: univerzálního společného předka, LUCA2020.” – Alexandra Karpuchina

Existují rozdílné názory na konkrétní charakter organismů LUCA, jejich životní prostředí a způsob výživy. Velmi pravděpodobně se jednalo o jednoduché mikroskopické prokaryotní organismy, podobné dnešním bakteriím či archebakteriím, které využívaly nepohlavní rozmnožování a žily ve vodě.

Prostorová instalace #2 volně navazuje na před rokem uskutečněnou výstavu DARK Matter doesn’t MATTER_ Black Friday_ Worm up #1. Výstava LUCA2020 však oproti ní v nové galerii představí více než padesát exponátů z celého světa, vzniklých exkluzivně pro tuto událost. Seznam umělců se odvíjel od výchozího autora, posledního univerzálního společného předka, LUCA2020.

Způsobem vzájemných nominací a multiplikací autorů po vzoru binárního štěpení buněk tento projekt zrcadlí prvopočátky života na Zemi i chování tzv. pozitivního viru. Proces tvorby však nebude ukončen k datu zahájení výstavy. Díla budou vznikat i nadále a budou prezentována prostřednictvím online platformy. Projekt se tak stane prostorově a časově nekonečným.

O galerii

Projekt “experimentální komerční galerie”, White Pearl Gallery (*2016), vznikl “odspodu“ – spojením mladého kolektivu umělců a přátel umění pod vedením absolventky ateliéru Intermediální konfrontace na UMPRUM Alexandry Karpuchiny.

V dosavadním období se galerie zaměřovala na současnou českou uměleckou scénu s důrazem na prezentaci médií s dominujícím vizuálním jazykem (malba, objekt, instalace). Díky předešlým zkušenostem, náročné rekonstrukci a možnosti růstu na ploše přes 260 m², dospívá White Pearl Gallery pod novým názvem do podoby malého soukromého kulturního centra. 

Karpuchina Gallery rozloží své působení na *spodní výstavní síň, kde ročně představí čtyři výstavy umělců mezinárodního významu, *přízemní prostor, který se stane “výkladní skříní” galerie s cílem představit až šest výstavních projektů mladých autorů, *Night space – noční “vitrínovou” galerii zaměřenou výlučně na videoart a externí rhizome galerie *Aquarium showroom v Ema Espresso.

V období 2021–2022 představí galerie tvorbu například Aqin Strakova Kunying, Vladimíra Skrepla, Václava Stratila, Juliuse Reichela, Anežky Hoškové či Tianzhuo Chen, ale i začínající autory jako Irynu Zakharovou, Petra Pelzmanna, Ester Paráskovou, Matyáše Maláče a Evu Macekovou.

*Více o galerii na www.karpuchina.gallery a www.whitepearl.gallery 

 

Comments

comments

Vyhledat