Co je v Praze zadarmo v červenci 2023
Aktuální akce bez vstupného v Praze.
Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !
(aktualizováno 14. června 2023)
Zdarma jsou v létě některé letní kina, přehled těch nejzajímavějších najdete tady:
Výstavy zdarma:
21. 6. – 15. 9. Taky Pražané: Naši zvířecí sousedé v nesnázích | Výstava fotografií
KINOBUS / různá místa
https://www.dpp.cz/zabava-a-zazitky/akce-a-zajimavosti/kinobus
16. ročník kinobusu DPP startuje. Oblíbená součást letních měsíců vyjíždí v roce 2023 na osvědčená místa i do zcela nových lokalit a nabídne výběr z českých i zahraničních filmů. Čeká na vás 11 lokalit, 22 filmů a celkem 44 večerů.
KALENDÁŘ
1. 7. Den otevřených dveří – Hrzánský palác
1., 8., 15., 22. a 29. 7. Den otevřených dveří – Zahrada Strakovy akademie
5. a 6. 7. Den otevřených dveří – Kramářova vila
Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2023. Druhým rokem se veřejnosti o víkendech otevře také zahrada Strakovy akademie.
1. – 2. 7. Festival Lusófona 2023 / Kasárna Karlín
Festival Lusófona, který se koná již od roku 2007, je největším festivalem kultury portugalsky mluvících zemí v Praze. Probíhá každoročně na začátku léta a putuje po originálních a inspirativních prostorech v centru hlavního města i mimo něj. Festival organizovaný Portugalským centrem v Praze Camões, I.P. a spolkem Lusofonia Aberta, z.s se snaží být prostorem pro dialog mezi milovníky portugalskojazyčných kultur a veřejností v Praze.
FB: https://www.facebook.com/events/222635473955881
1. 7. 10:00 KidFest / Praha Vypich
KidFest – festival pro děti a jejich rodiče, který slibuje nezapomenutelný zážitek plný zábavy, kreativity a dobročinnosti!
2. 7. 13:00 Procházka Olšanským 1. obecním hřbitovem
O historii, zvláštnostech a zajímavostech jednoho z Olšanských hřbitovů. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka Želivského).
4. 7. Recepce punku a existencialismu / Avoid Floating Gallery
Co mají společného punk a existencialismus: Jello Biafra a Albert Camus, Jean-Paul Sartre a československý punk 1979 až 1989? Například to věčné, individualisticky vyhrocené vymezování se vůči světu a společnosti nebo boj za osobní autonomii, svobodný život. Diskutujícími budou spisovatel Petr Pazdera Payne a publicista a kritik Radim Kopáč. Večer moderuje Josef Straka, básník, psycholog, dramaturg nejen literárních večerů. Hudební doprovod: punková kapela SCALP.
5. 7. Martin Ševčík / Botel Marina
Další koncerty tamtéž:
11. 7. 21.00 Rozmarné léto / Camp Praha
https://praha.camp/program/detail/rozmarne-leto
„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…“ V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává, a tak má pan Důra nouzi o zákazníky… Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě předlohu pro tento film, útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen i nepostižitelností rozmarů letního počasí.
Jiří Menzel / Československo / 1967 / 74 min / jazyk český
V případě nepřízně počasí bude projekce přesunuta do vnitřních prostor.
11. 7. Bohemia Jazz Fest – Praha / Královská zahrada Pražského hradu
https://www.bohemiajazzfest.cz/praha/program/
14:30 NAODDBEAT (CZE)
16:00 PETRA BRABENCOVA & JAZZFANCIES (CZE)
17:30 EDI NULZ (AUT)
19:00 AURIGNAC & SANCHEZ DUO (ESP)
20:00 OSA soutěž
20:30 CAMANE QUARTET (POR)
11. 7. 17:00 Procházka Vyšehradským hřbitovem
Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti, zde pochované, a umělecky cenné náhrobky – díla českých nejvýznamnějších sochařů a architektů. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.
12. – 18. 7. ZA DVEŘMI 2023 – 15. ročník Pražského festivalu pouličního divadla
Již 15. ročník pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Čekají vás divadelní a novocirkusová představení v podání českých i zahraničních umělců, koncerty, pohybové a výtvarné dílny i speciální rodinný den! Vstupné je dobrovolné.
13. 7. Letní kino – Axolotl Overkill / Kasárna Karlín
Helene Hegemann — Německo — 2017 — 94 min — české titulky
Šestnáctiletá Mifti žije v Berlíně, kde vymetá večírky, experimentuje s drogami a sexem a kašle na školu. Dospělí, které potkává, jí přijdou zoufalí. Ti si o ní na oplátku rádi myslí, že je moc drzá, často zbytečně smutná a bezhlavě zamilovaná…
13. 7. Letní kino: KaprKód / Pragovka Gallery
Dokumentární opera KaprKód objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914-88), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se natolik proslavil propagandistickou hudbou, že byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou, tu v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi vrátil. Následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl.
13. 7. Feminismus v současném českém umění / Avoid Floating Gallery
V rámci debaty o podobách feminismu v současném českém umění si chceme společně s umělkyní Darinou Alster a teoretičkou a kurátorkou Terezou Stejskalovou položit (nejen) následující otázky: Jak se feministické myšlení v současném českém umění projevuje? Mění se situace v české společnosti a na místní umělecké scéně z hlediska ženské emancipace k lepšímu? Jaké feministické strategie považujete za relevantní a jak s nimi zacházíte ve své praxi? Večer moderuje Zuzana Štefková, kurátorka, kritička a historička umění.
13. 7. 14:30 Procházka Olšanskými hřbitovy – umění 20. století
Projdeme se „galerií pod širým nebem“ a ukážeme si díla nejvýznamnějších českých sochařů 20. století – od St. Suchardy, J. Štursy, L. Šalouna, J. Mařatky po VI. Preclíka a O. Zoubka. Uvidíme také náhrobky navržené slovutnými architekty (J. Gočárem, J. Kotěrou či O. Polívkou a dalšími). Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka Želivského).
15. 7. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost
Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.
18. 7. Město a voda: Praha zítra na lodi / CAMP Praha
https://praha.camp/program/detail/mesto-a-voda-praha-zitra-na-lodi
Jak bude Praha zítra vypadat z hladiny řeky? Vydejte se s námi na loď prozkoumat budoucnost pražských břehů, ostrovů a mostů…
18. 7. v 17:30 hod. Procházka Ďáblickým hřbitovem
Procházka unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nacházejí se zde hromadná pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).
20. 7. Letní kino: O koních a lidech / Pragovka Gallery
Projekce snímku O koních a lidech v rámci letního kina v Pragovka Gallery. Předfilm Nositelé života.
25. 7. 21:00 Piráti na vlnách / CAMP Praha
https://praha.camp/program/detail/pirati-na-vlnach
Komedii Piráti na vlnách natočil úspěšný tvůrce Richard Curtis, scenárista britských snímků Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo Deník Bridget Jonesové. Jako kluk totiž zažil éru pirátského vysílání, o které film vypráví. Je rok 1963 a skupina rozhněvaných dýdžejů touží poslouchat svou milovanou rockovou hudbu čtyřiadvacet hodin denně, jenže rozhlasová stanice BBC věnuje rocku jen dvě hodiny vysílacího času týdně. Vzbouřenci proto založí svou vlastní stanici Radio Rock, kterou začne poslouchat 25 miliónů lidí (více než polovina Britů). Obhájí piráti své vysílání před vládou, která je touží zakázat?
Richard Curtis / Velká Británie, Německo, Francie / 2009 / 130 min / jazyk anglický, titulky české
úterý 25. 7. v 15:30 Procházka Evangelickým hřbitovem ve Strašnicích
Procházka hřbitovem, který unikl likvidaci, stal se kulturní památkou a prošel nákladnou rekonstrukcí. Seznámíte se s významnými osobnostmi jako byli podnikatelé Moritz Gröbe a Gustav R. Strabenow nebo železniční konstruktér Oskar Dolch. Nahlédneme i do bývalého domku hrobníka, kde je dnes Pohřební ateliér. Provede vás Šárka Těšíková. Sraz účastníků je před hlavní branou do hřbitova (zastávka Krematorium Strašnice).
25. 7. v 17:30 Procházka Vinohradským hřbitovem
Při procházce budeme vzpomínat na řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).
27. 7. Letní kino: Návštěvníci / Pragovka Gallery
Mladá antropoložka Zdenka se se svým manželem a třemi syny přestěhuje na Špicberky v Norsku, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Poté, co se Zdenka zamiluje do svého nového domova, zjistí, že v Arktidě mizí daleko víc než jen ledovce a permafrost…
31. 7. 16:00 Procházka Vinohradským hřbitovem za Projektem adopcí významných hrobů
Procházka je věnována záchrannému Projektu adopce významných hrobů. Seznámíme se s osobnostmi zařazenými do projektu nejen z kulturního a uměleckého života, jako byli průkopník kinematografie František Ponec, malíř Jakub Schikaneder nebo Jaroslav Hněvkovský, skladatel Rudolf Piskáček a další. Provede vás Šárka Těšíková. Sraz účastníků je před hlavní branou do hřbitova (zastávka Vinohradské hřbitovy).
To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!
Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!