Co je v Praze zadarmo v červnu 2023

Pražské Quadriennale nabídne i letos performance nebo část hudebního off programu zdarma / foto PQ 2022
Pražské Quadriennale nabídne i letos performance nebo část hudebního off programu zdarma / foto PQ 2022

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 27. června 2023)

Vícedenní akce a výstavy zdarma:

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum VÝSTAVA

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

31. 5. – 29. 6. 2023 Endless Pools: Jan Mikulka, Michal Ožibko, Zdeněk Trs, Vladimír Véla / výstavní síň Expo 58 ART

Galerie Adolf Loos Apartment and Gallery pořádá ve své nové výstavní síni Expo 58 ART exkluzivní výstavu nazvanou Endless Pools současných předních českých malířů, generačních i názorových souputníků, absolventů ateliéru klasické malby Zdeňka BeranaJana MikulkyMichala OžibkaZdeňka Trse a Vladimíra Vély.

 

KALENDÁŘ:

1. 6. Den dětí s architekturou / CAMP Praha PRO DĚTI

https://praha.camp/program/detail/den-deti-s-architekturou

Na oslavu Dne dětí připravil CAMP stavby domů a silnic z lega, papírové skládačky autobusů i tramvají, kreativní listy k navrhování bytů a mnoho dalšího. Akce je bez rezervace míst, můžete přijít kdykoli v daném časovém rozmezí. Program je určen pro děti od 3 let s doprovodem a koná se venku před neonem.

1. 6. Petr Tej (CZ) + Eugen Brühwiler (CH) Jak se staví lávky a mosty? / CAMP Praha PŘEDNÁŠKA

https://praha.camp/program/detail/konecne!-petr-tej-a-eugen-bruhwiler

Další přednáška spolku KRUH představí nejnovější projekty progresivních a subtilních konstrukcí architekta a mostního inženýra Petra Teje. Jeho projekty často vznikají ve spolupráci s renomovanými českými a zahraničními ateliéry i s výtvarnými umělci. Jednou z posledních výrazných realizací je Štvanická lávka v Praze. Součástí večera bude i online rozhovor se švýcarským profesorem Eugenem Brühwilerem. Přednáška proběhne v češtině a online rozhovor v angličtině.

2. 6. Noc kostelů

www.nockostelu.cz

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím. V jejím rámci jsou ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny některé kostely různých křesťanských církví, ve kterých se rovněž zdarma konají koncerty, komentované prohlídky, workshopy či divadelní představení.

3. 6. Nuselské Blešky 2023 / Mečislavova ulice BLEŠÁK

https://www.facebook.com/events/241991595025474/

Rezervujte si jednu letní sobotu na další setkání všech hledačů pokladů a milovníků haraburdí, starožitností, bazarů a sekáčů, v KOMUNITNÍ ZAHRADĚ MEČISLAVOVA.

4. 6. Rodinný den Prahy 7 Na Výstavišti / Výstaviště Praha

https://navystavisti.cz/udalosti/rodinny-den-prahy-7/

Už po sedmé pořádá Praha 7 společně s Výstavištěm pohodovou odpolední akci Rodinný den Prahy 7. Vezměte 4. června děti, babičky i dědečky a přijďte si užít zábavu, kulturu i dobré jídlo a pití. Pro děti jsou připravené soutěže s odměnami a spoustu volnočasových aktivit.

 

5. 6. Procházka Vinohradským hřbitovem 

https://www.facebook.com/prazskehrbitovy

Připomeneme si řadu literátů, herců, výtvarných umělců i lékařů a osobností veřejného života, často mezinárodního významu rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Vinohradské hřbitovy).

7. 6. Jak fotit architekturu: Od 19. století po současnost / CAMP Praha PŘEDNÁŠKA

https://praha.camp/program/detail/jak-fotit-architekturu-od-19-stoleti-po-soucasnost

To, že fotografický pohled není nevinným pohledem na architekturu, nám v průběhu historie ukazují snímky různého charakteru, fotografované s rozličnými cíli. Přednáška historiček umění Mariany Kubištové a Martiny Koukalové představí obor fotografování architektury, jeho různé podoby a typické znaky v časovém průřezu od 19. století do dneška.

7. 6. 16:30 Kafe s farářem / Atrium Žižkov

https://atriumzizkov.cz/kafe-s-fararem-7

Zajímá vás, jak tráví léto duchovní? Potřebujete si jen tak popovídat nebo probrat záležitosti, které vás v předletním čase honí hlavou? Kafe s farářem je ideálním formátem. Farář Daniel Majer z Církve československé husitské na Vinohradech je připraven probrat s vámi v důvěrném rozhovoru věci světské i duchovní. 

8. 6. Procházka za významnými válečnými hroby a Čestnými vojenskými pohřebišti na olšanském 2. obecním hřbitově

https://www.facebook.com/prazskehrbitovy

Na Olšanských hřbitovech je velké množství vojenských a válečných hrobů z období 18. až 20. století. Většina z nich se nalézá na Čestných vojenských pohřebištích, jejichž vznik a vývoj si na procházce připomeneme. Provede vás Mgr. Adam Hájek. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

8. 6. 21:30 Žena na válečné stezce, (Předfilm: Portrét klimatického žalu) / Letní kino na Pragovce KINO

https://x.pragovka.com/

 

8. 6. Národní sbírka zlozvyků: Pražani a Pražáci / CAMP Praha WORKSHOP

https://praha.camp/program/detail/narodni-sbirka-zlozvyku-prazani-a-prazaci

Přijďte do CAMPu na workshop s Kateřinou Šedou a zaregistrujete společně zlozvyky Pražanů do největší – a ve světě zcela ojedinělé – Národní sbírky zlozvyků!

8. 6. Vernisáž a prohlídka ateliérů / MeetFactory

http://www.meetfactory.cz/

Ve čtvrtek 8. 6. v 19:00 otevře MeetFactory  dvě nové výstavy: skupinovou výstavu Only Transitions and Translations v Galerii MeetFactory a sólovou výstavu Anny Ročňové Tůně v Galerii Kostka. V rezidenčním patře bude možné po celý večer navštívit otevřené ateliéry našich rezidentů*tek. Hudební doprovod zajistí Ursula Sereghy (live) a 1Konda(djset).  Vstup na celou akci je zdarma.

 

10. 6 . Knihex / Kasárna Karlín

https://kasarnakarlin.cz/program/2023/06/10/knihex-13

Kni­hex je místem setkání nakla­datelů a čtenářů v pří­jem­né přá­tel­ské atmos­féře. Kni­hex, to jsou kni­hy kval­it­ních menších nakla­da­tel­ství, které před­stavu­jí samot­ní nakla­datelé a nakla­datelky, kteří živě kon­verzu­jí se svý­mi čtenáři.

11. 6. Procházka Ďáblickým hřbitovem 

https://www.facebook.com/prazskehrbitovy

Procházka unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nacházejí se zde hromadná pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

8. – 18. 6. Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru / Holešovická tržnice DIVADLO

https://www.pq.cz

PQ je multižánrový a smyslový kulturní zážitek, který můžete zažít na vlastní kůži v termínu 8. – 18. června 2023. Program PQ představí mezioborovou divadelní tvorbu skrze nejrůznější umělecké formy a média; divadelní architekturu, performance, světelný a zvukový design, kostým nebo nové technologie, a to od tvůrčích týmů z více než sta zemí celého světa. Hlavní lokací a centrem celého 15. ročníku PQ, které už od roku 1967 prezentuje ta nejlepší díla scénografie z celého světa, je Holešovická tržnice, kde budete moci zažít Studentskou výstavu, PQ Performance nebo část hudebního off programu zdarma pod širým nebem.

 

 

10. 6. Šestý ročník Festivalu Ambasád / Vítězné náměstí GASTRO

https://www.trhynakulataku.cz/festival-ambasad

Největší mezinárodní street food festival, kde prezentace jednotlivých zemí zajišťují především jejich ambasády, honorární konzuláty, či hospodářské komory.

10. 6. Víkend otevřených zahrad 2023

https://www.vikendotevrenychzahrad.cz

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků.

10. 6. Kašpárkohraní / obora Hvězda PRO DĚTI

www.kasparkohrani.cz

Po nucené přestávce se Kašpárkohraní vrátí v roce 2023 v novém kabátě s novými zážitky!

11. 6.  Skate Games na Výstavišti / Výstaviště Holešovice

https://navystavisti.cz/udalosti/skate-games/

Skejty, battly, tricky, hudba a chill! Druhý ročník Skate Games v areálu Výstaviště, kde nemůžete chybět, pokud jste správný fanoušek všeho okolo skateboardingu.

 

 

14. 6. Návštěvníci / CAMP Praha KINO

https://praha.camp/program/detail/navstevnici

Mladá antropoložka Zdenka se se svým manželem a třemi syny přestěhuje na Špicberky v Norsku, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech. Získala prestižní dvouletý grant na rozsáhlý vědecký výzkum o dopadu globalizace na obyvatelstvo v nejsevernějším městě světa, Longyearbyenu. Poté, co se Zdenka zamiluje do svého nového domova, zjistí, že v Arktidě mizí daleko víc než jen ledovce a permafrost…

 

14. 6. Camping s Ondřejem Cihlářem: Veronika Lišková a Vít Klusák / CAMP Praha BESEDA

Jak se žije v nejseverněji položeném městě na světě? V místě, které mizí pod nohama? A jak to poslední roky vypadalo v ulicích prázdné Prahy? Ondřej Cihlář si tentokrát pozval režiséry nových časosběrných dokumentárních snímků. Prvním z nich je Veronika Lišková, jejíž film Návštěvníci sleduje mladou antropoložku Zdenku a její výzkum o dopadu globalizace. Druhým hostem je spoluautor dokumentární tragikomedie Velké nic, Vít Klusák.

15. 6. od 18:00 do 19:00 Žižkovské rozhovory / Infocentrum Praha 3 BESEDA

https://www.praha3.cz/aktualne-z-trojky/kalendar-akci/case:event/id:2499/cgId:5245

Klubová scéna na Žižkově — Pozvání přijali hudební kritik Jan Rejžek, hudební redaktorka, moderátorka na Rádiu 1 a zakladatelka webu Proti šedi Jana Kománková a Adam Lanči alias Cocoman, držitel dvou cen Anděl, aktivní dvacet let na hudební scéně a nestor pražské klubové scény, bývalý majitel klubu Bunkr — Richard Němčok.

15. 6. 21:30 Mžitky (Předfilm: Nosičhoven In da Haus) / Letní kino na Pragovce KINO

https://x.pragovka.com/

15.—18. 6. Otevřené ateliéry Praha

https://otevreneatelierypraha.cz/

15.—18. června 2023 budou bezplatně otevřeny ateliéry po celé Praze a vy tak budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí umělecké tvorby. Akce nabízí možnost bezplatně navštívit místa, kde se rodí umělecká díla, poznat zákulisí tvorby, či se osobně setkat s umělci. To vše vytváří jedinečné interakce a zážitky pro všechny věkové kategorie.

 

16. 6. Pivo na Náplavce / Rašínovo nábřeží GASTRO

https://pivomol.cz/xi-rocnik-festivalu-malych-mini-ceskych-pivovaru-pivo-na-naplavce-2023

11. ročník tradičního festivalu 50 mini a mikropivovarů, který se bude konat na náplavce Rašínova nábřeží na břehu řeky Vltavy v Praze 2), a to v pátek 16. a v sobotu 17. června 2023. Návštěvníci se mohou těšit nejen na pestrou pivní nabídku, ale také na s pivem se snoubící gastronomii a živou hudbu. Vstup na festival i doprovodný kulturní program bude zdarma, podmínkou degustace piv však bude koupě festivalového 0,3L skleněného džbánku.

17. 6. Polský den v zahradách / Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Valdštejnská 8

18. 6. Dejvické hudební léto 2023 / Vítězné náměstí  

https://www.facebook.com/DEJHULE

26. ročník charitativního hudebního festivalu. Vstupné na festival je dobrovolné. Zakoupením triček a dalších předmětů s motivem festivalu přispějete Sdružení rodičů a přátel Střediska DAR v Praze 6 Vokovicích na provoz odlehčovací služby pro těžce postižené děti.

21. 6. Open air koncert České filharmonie / Hradčanské náměstí  

https://www.ceskafilharmonie.cz/

Česká filharmonie zakončuje každoročně sezonu mimo Rudolfinum. Koncert pod širým nebem, který má své tradiční místo na Hradčanském náměstí. Tentokrát pro vás zahrají filmovou hudbu od velikánů Ennia Morriconeho, Johna Williamse a dalších.

22. 6. 21:15 Proti přírodě (Předfilm: Johana) / Letní kino na Pragovce KINO

https://x.pragovka.com/

23. 6. Praha žije hudbou / různá místa  

https://www.facebook.com/prahazijehudbou

Laco Déczi, Mucha, Lipo, Vojtaano, Bára Hrzánové & Bachtale Apsa, Jakub König…

23. – 24. 6. Geologický den 2023 / Klárov 3, Praha 1

http://www.geology.cz/extranet/popularizace/geologicky-den

https://www.facebook.com/events/1192387158141866/

V rámci Geologického dne s ČGS bude představena činnost našich geologů u nás i v zahraničí. Během interaktivního programu si návštěvníci budou moci vyzkoušet, co všechno lze v geologii využít – od mikroskopu a specializovaných analýz, přes tradiční vybavení v terénu až ke dronům a snímkům z družic.

25. 6. MINT Market  / Náplavka – Rašínovo nábřeží

Pražská náplavku na Rašínově nábřeží ožije v neděli 25. června přehlídkou toho nejlepšího designu z celé České republiky, Slovenska a Ukrajiny. Od 10:00 do 18:00 hodin se mohou návštěvníci těšit na více než 150 pečlivě vybraných značek, spoustu skvělého jídla a jedinečnou atmosféru. Vstup je zdarma a bez bariér.

Seznam prodejců, aktuality a bližší informace najdete na webu  https://www.mintmarket.cz/cs/trh/praha-39, ve Facebookové události https://fb.me/e/3se8Ij5Pf nebo na Instagramu www.instagram.com/mintmarket.cz.  

26. 6. Procházka Olšanskými hřbitovy – významné ženy

https://www.facebook.com/prazskehrbitovy

Při procházce se zastavíme u hrobů takových významných žen, jako byly K. Světlá, E. Krásnohorská, T. Nováková, R. Zátková, R. Tyršová, ale také třeba H. Podolská, J. Moserová a mnohé další. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

od 26. 6. Kinobus / různa místa v Praze KINO

http://www.dpp.cz/kinobus/

Celkem 11 lokalit a 44 promítání: Od 26.6. v  Praze Čakovicích do 7.9. na Slunečním náměstí. Promítání začíná tradičně po setmění ve 21:45 a spolu s koncem léta začíná dříve a to ve 20:30.  Můžete se těšit na zhruba 20 filmů rozličných produkcí a žánrů

28. 6. Řeka / CAMP Praha KINO

https://praha.camp/program/detail/river

Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost.

 

29. 6. 21:15 Beuys /  Letní kino na Pragovce KINO

https://x.pragovka.com/

29. 6. Procházka Břevnovským hřbitovem

https://www.facebook.com/prazskehrbitovy

Procházka se zaměří hroby významných a zajímavých osobností zejména druhé poloviny 20. století. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány v ul. U Vojtěšky.

 

29. 6. od 15:00 Bohémská porce zábavy  / Riegrovy sady

Užijte si předposlední červnové odpoledne ve znamení sportovních aktivit a zábavy.

 

29. 6. Beat generation / Avoid Floating Gallery

https://www.mlp.cz/cz/akce/e24755-beat-generation/

Jubilejní Knihovna na vlnách 2023, večer na téma beatnictví. Přestože stěžejní díla beat generation vyšla před téměř sedmdesáti lety, stále si nacházejí své čtenáře. V čem spočívá jejich atraktivita? A není to vše jen nafouklá bublina? Jaký je vlastně odkaz beat generation? Mají Jack Kerouac, Allen Ginsberg či William Burroughs stále co říct? O tom všem a mnoha dalších aspektech tohoto zajímavého a relevantního směru budou diskutovat amerikanista Petr Onufer, bohemista a básník Petr Hruška. Večer moderuje Josef Rauvolf, překladatel a publicista.

 

To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Comments

comments

Vyhledat