Co je v Praze zadarmo v říjnu 2023

Foto Timothy Eberly via unsplash.com
Foto Timothy Eberly via unsplash.com

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 22. října 2023)

16. 10. – 28. 10. VYCHÁZKOVÁ HRA S DOTAZNÍKEM ⎮ Pomozte přírodě na Císařském ostrově

Institut plánování a rozvoje pokračuje s proměnou Císařského ostrova. Nyní je třeba, abychom hlouběji pochopili, jaké benefity pro přírodu a člověka změny přinesou. K tomu pomůže i váš pohled zaznamenaný ve vyplněném dotazníku, který má tentokrát podobu vycházkové hry krajinou Císařského ostrova v Praze.

Více na FB události nebo webu

 

Výstavy zdarma:

 

30. 9. – 26. 11. Poválečná architektura jako památka  / Galerie Jaroslava Fragnera

Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava v Galerii  Jaroslava Fragnera „Poválečná architektura jako památka“ se zaměřuje na proměny pražských  staveb z období 1945–1989.

 

1. 9. — 15. 10.  JULIUS REICHEL: HARD CORE + LOBOTOMY = 20 / 20 / Galerie Václavy Špály

Komentované prohlídka 12. října od 17:30, výstavou provede osobně autor. Vstup volný a zdarma.

 

8. 9. – 14. 10. Linda Havrlíková: Lokální vlna / Galerie UM

V Galerii UM se představí projekt Lokální vlna doktorandky Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lindy Havrlíkové. Detailně v něm prozkoumává proces výroby vlněných textilií a sama se aktivně zasazuje o udržení tohoto řemesla. Výstava přibližuje nejen její vlastní tvorbu, ale i všechny aspekty, které vedou ke kýženému výsledku.

 

22. 9. – 7. 12. Praha zítra? Město a řeka / CAMP Praha

Nová výstava reaguje na znovuobnovený zájem města o „svoji“ řeku a představuje veřejnosti aktuální trendy v územním rozvoji říční krajiny na příkladech dvaceti pěti konkrétních projektů, které se na Vltavě či v jejím bezprostředním okolí chystají k realizaci. Škála projektů je široká a začíná velkými veřejnými realizacemi, jako je příměstský park na soutoku Vltavy a Berounky, první svého druhu v ČR, či komplexní proměna Trojské kotliny. Výstava také podrobně představí výsledky soutěžního dialogu na Rohanský park, který spojí rekreační využití s přirozenou protipovodňovou ochranou. Dále se představí menší projekty od úprav koryt přítoků Vltavy – Rokytky, Botiče nebo Motolského potoka – přes infrastrukturní stavby, reprezentované třeba novým Dvoreckým mostem a lanovkou v Podbabě, až po významné veřejné budovy na břehu řeky v podobě nového koncertního sálu – Vltavské filharmonie.

 

7. 10. – 3. 11. Doba genová / Na Smíchovské náplavce před kobkou č. 17

Panely v designu šroubovice lidské DNA vysvětlí pomocí grafiky a textu, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme. Zjistíte, kdy a jak nás geny ovlivňují a jaká je jejich spojitost se vzácnými genetickými onemocněními, jejich diagnostikou a možnou léčbou.

 

 KALENDÁŘ

29. 9. – 5. 10. Den architektury

Den architektury opět otevře běžně nepřístupné budovy, nabídne architektonické procházky s poutavým výkladem, cyklovyjížďky, přednášky, ale i divadelní představení a koncerty a celou řadu dalších akcí. Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.

 

29. 9. – 4. 10. Film a architektura

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura s hlavním tématem Konstrukce bude ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 k vidění jak v zavedených kinech, tak na netradičních lokacích v celkem 29 městech po celé České republice a na Slovensku. V rámci více než 80 promítání nabídne téměř 40 krátkých a celovečerních snímků z celého světa.  Kompletní program a vstupenky na festival naleznete na filmarchitektura.cz. Vybrané projekce jsou po rezervaci přístupné zdarma.

 

2. 10. 19:00 VERNISÁŽ  Jiří Janda (Stinka + Rudovous) / Čítárna Unijazz

Výstava nejnovějších linorytů Jiřího Jandy, ilustrací do připravované knihy Bohuslava Vaňka Úvalského nazvané Elektrická horečka. Na vernisáži vystoupí kapela Rudovous a Hana Stinka Lundiaková. Výstava potrvá do 4. 11.

2. 10. v 16:30 hod.  Za uměleckými díly na Vyšehradském hřbitově

České národní pohřebiště je možné si projít jako galerii pod širým nebem zaměříme se na díla našich nejvýznamnějších sochařů a architektů.  Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

3. 10. Panama – od kolibříků po průplav – přednáška / Městská knihovna v Praze (Korunní)

Publicista a fotografa Topi Pigula bude vyprávět o Panamě – klenotu Střední Ameriky s úchvatnými národními parky, kde kolibříci létající mezi stromy připomínají živé drahokamy.

3. 10. 19:00 POSLECHOVKA – Jazzmánie Vladimíra Kouřila #244 / Čítárna Unijazz

Další díl tradičního poslechového pořadu. Zvukové tablo představí tumpetistu Cheta Bakera,  kytaristu Kennyho Barrona. trumpetistku Štěpánku Balcarovou, zajímavá dueta amerického saxofonisty Grega Osbyho se švýcarským bubeníkem Florianem Arbenzem a další.

4. 10. 18:00 ŠACHY – Unijazz Open/  Čítárna Unijazz

Unijazz Open – Pravidelný otevřený šachový turnaj pro hráčky*če všech úrovní.

6. 10.  17 – 22 hodin Noc vědců / Národní zemědělské muzeum

Noc vědců v NZM Praha odhalí tajemství receptu raně novověké zmrzliny, kterou bude možné také ochutnat. V průběhu večera návštěvníky čekají i komentované prohlídky muzeem nebo zajímavé přednášky s předními odborníky. Třeba ta o zázraku početí od Josefa Fulky, zakladatele české reprodukční biologie a předního světového specialisty na klonování. Přehled jednotlivých stanovišť a přednášek je k dispozici na Noc vědců NZM Praha.

 

8. 10. Festival delikátních chutí / Novoměstská radnice

Vůně kuchyní z různých koutů světa, oblíbené cizokrajné pochoutky i dosud málo známé pokrmy. Festival delikátních chutí je ideální zastávkou při nedělních procházkách podzimní Prahou nebo na sváteční oběd.

9. 10. 19:00 Host Krenovky: Pavel Pavel / Čítárna Unijazz

Host Krenovky: Pavel Pavel Muž, který rozchodil sochy moai na Velikonočním ostrově. Beseda s experimentálním archeologem a technikem ing. Pavlem Pavlem, který se zabývá zkoumáním a rekapitulací možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku.

10.10. v 19:00 Křest knihy Boba Dylana Filosofie moderní písně / Čítárna Unijazz

V knize Dylan glosuje písně jiných umělců a přechází od svého charakteristického vtipného stylu k hlubokým úvahám o podstatě populární hudby a umělecké tvorby obecně. Během večera zazní několik Dylanových písní v českých verzích v podání Mariana Opletala, kapelníka skupiny MARiAN Band.

11. 10. Vzpomínky hlavního architekta – křest knihy  / CAMP Praha

Jak se plánovala normalizační Praha? Proč stojí Palác kultury na Pankráci? Muselo se zbořit Těšnovské nádraží? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá právě vydaná kniha vzpomínek architekta Blahomíra Borovičky, který stál v čele Útvaru hlavního architekta Prahy téměř dvě desetiletí. Křest knihy doprovodí diskuse s jejími editory Martinou Koukalovou (IPR Praha) a Petrem Roubalem (Ústav pro soudobé dějiny AV).

11. 10. 19:00 16mm film / Čítárna Unijazz

Další z pravidelných projekcí z 16mm filmu v režii Fíly a Adama. Na programu bude Potlach, dokument o začátku trampství u nás, známý animovaný film Možnosti Dialogu od Jana Šmankmajera, debutový film Juraje Herze Sběrné surovosti a na závěr hudební dokument Jazz in Germany.

11. 10. v 16:00 hod. Procházka Olšanským 1. obecním hřbitovem 

O historii, zvláštnostech a zajímavostech jednoho z Olšanských hřbitovů. Dozvíte se, čím je tento hřbitov výjimečný, jakou roli sehrála budova kaple, kdo z významných osobností je zde pochován, a mnoho dalšího. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka Želivského).

12. 10. Komentovaná prohlídka: JULIUS REICHEL: HARD CORE + LOBOTOMY = 20 / 20 / Galerie Václavy Špály

Komentované prohlídka 12. října od 17:30, výstavou provede osobně autor. Vstup volný a zdarma.

 

12. 10.  SIGNAL Festival / Historické centrum Prahy

Jedenáctý ročník Signal Festivalu představí na sedmi pražských místech dosud největší galerijní zónu, kterou připravuje nový kurátorský tým pod vedením audiovizuálního umělce Pavla Mrkuse. Jedinečné instalace se tentokrát zaměří především na zkoumání hranic audiovizuálního a digitálního umění s využitím nových technologií, jako je AR, technika 3D scanningu nebo originální zvukové a světelné systémy. Většina programu zdarma, některé se vstupným.

 

13. 10. KINO: Na lodi Adamant/ CAMP Praha

Loď Adamant je denní stacionář. Toto unikátní plavidlo se nachází v srdci Paříže na řece Seině a starají se v ní o osoby trpící duševními poruchami. Tuto komunitu představuje jeden z nejznámějších dokumentaristů současnosti, Nicolas Philibert… Vítězný film z festivalu Berlinale je příběhem každodenních radostí a strastí v komorní atmosféře kajuty lodi Adamant, bořící zažité představy o „šílenství“.

13. 10. v 16:00 hod.  Procházka Vyšehradským hřbitovem 

Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti, zde pochované. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

14. 10. v 10:30 hod.  Procházka Vinohradským hřbitovem 

Při procházce budeme vzpomínat na řadu literátů, herců, výtvarných umělců, ale i osobností veřejného života, často mezinárodního významu rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

14. 10. ve 13:00 hod. – Olšanskými hřbitovy za díly Fr. Bílka a Fr. Úprky

Procházka Olšanskými hřbitovy se zaměří na originální díla předních mistrů funerální plastiky – Františka Bílka a Franty Úprky. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

16. 10. 19:00 Jana Kománková: Radio 1 – Život v éteru / Čítárna Unijazz

Křest unikátní publikace mapující historii Radia 1 a počátky nestátního rozhlasového vysílání v Česku. Oslavu knížky o jedinečném rádiu i nezávislé kultury jako celku doprovodí hudba vybraná DJs Radia 1.

17. 10. – 18. 10. Řemesla živě  / Novoměstská radnice

Během festivalu řemeslných workshopů se dostanete do přímého kontaktu s představovanými řemesly, vyzkoušíte si pod odborným dohledem práci s dlátem, štětcem, jehlou, drátem, papírem i s malým robotickým ramenem spojeným s počítačem…

KINO –  Mimořádná událost / CAMP Praha

Malebnou českou krajinou projíždí motoráček. Lidé uvnitř sedí, švitoří, nebo naopak mlčí, pokukují z oken nebo pospávají. Vlak se náhle porouchá a strojvůdce Miloš musí vystoupit z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojící v mírném spádu se však samovolně rozjede zpět do výchozí stanice a vyděšenému Milošovi nezbývá než se poklusem vydat za ním…

Jiří Havelka / Česko / 2022 / 103 min. / jazyk český

22. 10. 18:00 KINO – Christo: Chůze po vodě / CAMP Praha

Christo je legendou konceptuálního umění. Muž, pro kterého není žádný nápad nerealizovatelný a žádná dimenze příliš megalomanská. Slavné světové monumenty zabalil a umožnil nám spatřit je v úplně jiném kontextu. Dokument Andreje Paounova je pohledem za kulisy legendy jménem Christo, biografickým portrétem i zábavnou poklonou muži, jehož umanutost nerespektuje žádné hranice.

Andrey Paounov / Itálie, USA, Německo, Spojené arabské emiráty / 2018 / 105 min. / jazyk anglický

21. 10.  Nebezpečné látky nejen v kosmetice, seminář  / Jesle a školka Korálky, Bucharova 1314, Nové Butovice

Pro každého, kdo se zajímá o zdraví a chce se obratně vyhnout nebezpečným látkám v kosmetice, nádobí, jídle, ale také v hračkách, ve vodě nebo v oblečení. Více na green-gate.eu/seminar-praha

18. 10. ve 14:30 hod.  Procházka Olšanskými hřbitovy za významnými ženami (2. část) 

Procházka se vzpomínkou na výjimečné ženy, které uplatnily své schopnosti v nejrůznějších povoláních – malířky, herečky, spisovatelky, ale také si připomeneme první učitelky či lékařku, která mohla být naší prezidentkou. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u hlavní brány (zastávka Olšanské hřbitovy).

23. 10. 19:00 Plav: Z prázdné tmy vesnického diska / Čítárna Unijazz

Multižánrový večer u příležitosti uvedení čísla časopisu Plav! Večer i nové číslo budou věnovány rusínské literatuře. Chystá se hudba, zpěv a tanec, četba a audiovizuální projekce. Poputujeme od sentimentálních, bolestiplných polských Lemků přes buřičské a hanbaté básně z ukrajinského Zakarpatí a duchovnem prosycené slovenské luhy a háje až k těžkému vojvodinskému vesnickému undergroundu.

28.  – 29. 10. Dyzajn market Podzim / Výstaviště Holešovice

Dyzajn market je pravidelný, výběrový trh autorské tvorby, kde potkáte 200+ lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských mágů. Můžete prohlížet i nakupovat originální šperky, oblečení, doplňky, kabelky, batohy, porcelán, dekorace, svíčky, hračky, knihy, delikatesy nebo papírenské zboží. Součástí Dyzajn marketu je i malý food festival.

 

28. 10. ve 13:00 hod. Olšanskými hřbitovy za významnými umělci

Procházkou si připomeneme významné umělce, pochované na Olšanských hřbitovech. Provede vás Tereza Frindová.  Sraz účastníků je u hlavní brány (zastávka Olšanské hřbitovy).

28. 10. Den volného vstupu do kulturních institucí 

Národní muzeum – www.nm.cz/

Národní galerie v Praze – www.ngprague.cz

31. 10. 19:00 Architectura.cz: Současné město vs. současné umění / Čítárna Unijazz

Hosty první z třídílné série debatu budou umělci ToyBox, Epos 257 a Jiří David,  historička umění Marie Foltýnová, vedoucí oddělení veřejné plastiky GHMP, a architekt Jakub Hendrych za IPR Praha. Debatu moderuje historik umění a architektury Dan Merta, zakladatel a ředitel Landscape festivalu.

 


To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

Comments

comments

Vyhledat