Co je v Praze zadarmo v říjnu 2024

Foto: Pražskou pohřební tramvaj, která vozila v letech 1917–1919 z pražských vojenských nemocnic zesnulé vojáky na hřbitovy, v současné vizualizaci Adama Bartase, uvidíte na výstavě pod širým nebem „Proměny pražského pohřebnictví“ na Mariánském náměstí. / Zdroj: Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy

Aktuální akce bez vstupného v Praze

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 30. 9. 2024)

O-. voce!.

Platforma Na ovoce nabízí mapu stromů, které můžete otrhat (i mimo Prahu), jsou tu i bylinky.

Výstavy zdarma:

1. – 31. 10. Proměny pražského pohřebnictví / Mariánské náměstí

Záleží nám na tom, co se stane s naším tělem po smrti? Jezdila po Praze pohřební tramvaj? Jak vypadá kolumbárium budoucnosti? Na tyto a mnoho dalších otázek týkajících se pohřbívání odpovídá volně přístupná výstava pod širým nebem, která bude po celý říjen tohoto roku k vidění na Mariánském náměstí. Překvapivě pestrou expozici nazvanou Proměny pražského pohřebnictví připravila příspěvková organizace Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy.

 

01.10.  – 20.12.  Kafka v kostce / Goethe-Institut

Franz Kafka nepsal jen prózu, ale také vášnivě kreslil – kreslení mu kdysi přinášelo „větší uspokojení než cokoli jiného“. Co tedy může být vhodnějšího než uctít ke Kafkovu výročí jeho památku komiksovým životopisem? Nicolas Mahler představuje Kafkův život a dílo nenapodobitelným, vtipným a vypointovaným způsobem a nevyhýbá se ani opravdu velkým otázkám: Proč ztroskotal Kafkův plán napsat sérii levných cestovních průvodců? Kdo napsal pokračování jednoho z jeho nejvýznamnějších děl, „Proměny Řehoře Samsy“ (»Die Rückverwandlung des Gregor Samsa«)? A jaký příběh se skrýval za „bílou otrokyní“?

5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

 

KALENDÁŘ

1. 10. Otevření tematického prostoru KOUKEJ, KÄSTNER! / Goethe-Institut

Letos si připomínáme dvojí výročí slavného německého spisovatele, novináře a scénáristy Ericha Kästnera (1899—1974), který je znám i v Česku, a to především díky svým knížkám pro děti. Kästnerův svět, to ovšem není jen Emil a detektivové, Luisa a Lotka nebo Kulička a Toník. Řada Kästnerových literárních děl byla zfilmována, nezřídka by on sám autorem scénářů. Objevte s námi jeho knihy pro malé i velké čtenáře, a to na tematické výstavě, v předsálí knihovny Goethe-Institutu.

2. 10. HUDBA K SIRÉNĚ – NA STŘEŠE! / Radnice Prahy 7 – střecha (U Průhonu 38, Praha 7)

Jana Vöröšová: Tři Sirény
hlasy & Sirény: Jana Vöröšová, Daniela Raichová, Magdalena Šmídová Turchichová

Zvukomalba, ladění rozhlasových vln, představa hudby bájných Sirén, moře a nekonečného prostoru… To a ještě víc uslyšíte ve skladbě Jany Vöröšové, která je i jednou z interpretek. Ke třem živým Sirénám se v poledne přidá sbor sirén z okolních střech.

5. 10. Zažít Americkou jinak / Americká ulice

Užijte si den plný koncertů, divadel, workshopů, tance, výborného jídla a osvěžujících koktejlů z celého světa. Přijďte se svými přáteli, rodinou a sousedy a poznejte město z jiné perspektivy.

5. 10. 10:00 Živé vnitrobloky / Bleší trhy 

Druhý ročník akce “Živé vnitrobloky / Bleší trhy”. V Praze bude otevřeno 8 vnitrobloků a dvorků, kde budete moci prodávat, nakupovat a hlavně se setkávat s místní komunitou.

 

5. 10. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanským 1. obecním hřbitovem

Procházka s povídáním o historii, zvláštnostech a zajímavostech jednoho z Olšanských hřbitovů. Víte, že právě zde bylo první pražské krematorium? Na malé ploše je zde mnoho zajímavých osudů významných osobností i uměleckých děl. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je u Nové obřadní síně (zastávka Želivského).

8. 10. Večírek Plav – křest polského čísla / Punctum – Krásovka, Krásova 27

Aktuální číslo časopisu Plav je věnováno současné polské feministické tvorbě od poezie přes komiks až po prózu. Tematické číslo redakčně připravila Alžběta Knappová a najdete v něm texty Agnieszky Szpily, Sylwie Chutnik, Siksy, Kiry Pietrek, Izabely Filipiak, Kamily Janiak nebo Wandy Hagedorn. V rámci večera bude představen také nový design časopisu, za nímž stojí výtvarnice Klára Zahrádková, čekají na vás performance Barbory Haplové, Jany Stárkové a Jakuba Švejnara. Na afterparty zahraje DJ Zofia Janina.

8. 10. v 17:00 hod. – Procházka Břevnovským hřbitovem

Na hřbitově, na kterém začali pochovávat benediktini z nedalekého kláštera, najdeme místa posledního odpočinku takových osobností, jako byl arciopat Anastáz Opasek, jeho přítel z exilu, písničkář a básník Karel Kryl, filozof Jan Patočka, jeho zeť, filozof Jan Sokol i jeho otec, architekt Jan Sokol, který je autorem několika zdejších náhrobků; náhrobek sochaře Karla Stádníka je zdoben jeho vlastní plastikou. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je u hlavní brány v ulici U Vojtěšky.

9. 10.  17:00 Autorské čtení Olgy Stehlíkové / MLP Korunní

Děti i rodiče zveme na čtení z knih pro děti a mládež a besedu se spisovatelkou Olgou Stehlíkovou, držitelkou mnoha ocenění, mimo jiné i Magnesie Litery za poezii. Čeká vás čtení vybraných ukázek a představení knih Mojenka, Výkladový slovník, Já, člověk, Kluci netančej, Kařut a Řabach a Mehlo, Šika, Kňuba a Motora. Autorka nám prozradí, jaká další kniha se chystá.

11. 10. 105. NAROZENINY CHAPEAU ROUGE

Nejstarší hudební klub v Praze Chapeau Rouge slaví letos již 105. narozeniny. Původně jednopokojový kabaret, ve kterém našel stálé působiště R.A. Dvorský se svými Melody Boys, se však od svého počátku rozrostl do úctyhodných tří pater. Letošní oslavy tak budou opět ve velkém, přímo nadpozemském stylu – téma je totiž „Chapeau Rouge In The Sky“ neboli hezky česky „V Chapíčku jako v nebíčku“. Těšit se tak můžete na speciální živé performance, dekorace a narozeninová překvapení.

 

11. 10. v 16:30 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka hřbitovem v mnoha směrech výjimečným – dle návrhu arch. Vlastislava Hofmana je na světě jediným s kubistickým tvaroslovím. Především se zde ale nachází pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů. Najdeme tu ale také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

15. 10. v 16:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem

Zavzpomínáme na Jiřího Šlitra, který by letos oslavil sto let, ale také na řadu dalších literátů, hudebníků, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu, kteří jsou zde pochováni – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru, výtvarníka Jiřího Koláře a mnohé další. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

17. 10. 19:00 Rethink Architecture: Zelený beton a cihly / CAMP Praha

Beton a cihly jsou základem většiny staveb po celém světě, avšak jejich výroba má výrazný dopad na životní prostředí, zejména kvůli vysoké spotřebě energie a přírodních zdrojů. Díky pokrokům v materiálovém výzkumu však nyní vznikají inovativní technologie, které umožňují recyklaci betonu a používání ekologičtějších alternativ, jako je například beton s příměsí konopí. V této přednášce se budeme zabývat také využitím mycelia – houbového materiálu – při výrobě stavebních prvků, které jsou biologicky odbouratelné a šetrné k přírodě.

23. 10. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Jitka Pánek Jurková a Ivo Macek / CAMP Praha

Muzeum Prahy na Florenci se otevírá po rozsáhlé rekonstrukci. Jak probíhala jeho proměna? Co nového pro návštěvníky připravuje? A jak si vede česká kultura ve světě? Jak fungují a kde sídlí Česká centra, která reprezentují naši zemi v zahraničí a podporují mezinárodní spolupráci? Přijďte na další večer Campingu s Ondřejem Cihlářem a zjistěte, jak se buduje prestiž Česka. Pozvání přijali Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českých center, a Ivo Macek, ředitel Muzea hlavního města Prahy.

 

Comments

comments

Vyhledat