Do Olomouce se stěhuje estonský prales

Umělecká instalace, lesní observatoř Silva. Foto Goethe-Institut (2).jpg
Umělecká instalace, lesní observatoř Silva. Foto Goethe-Institut (2).jpg

 Od 20. dubna do 1. května představí německý Goethe-Institut ve Vlastivědném muzeu v Olomouci 360° prostorovou instalaci „Silva“, v níž se setkává věda a zvukové umění. Akustická lesní observatoř umožní návštěvníkům vnímat složitý ekosystém lesa způsobem, který by v plenéru nebyl možný. 

 

„Akustický umělec Marcus Maeder a biolog Roman Zweifel přivážejí do Olomouce svou slavnou lesní observatoř Silva, která své návštěvníky zavede do jedné z nejstarších evropských lesních rezervací, do estonského pralesa Järvselja,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath: „Již téměř 100 let je zakázán jakýkoli zásah člověka do přirozeného chodu tohoto pralesa, jedná se tedy o skutečně unikátní krajinu, kterou nyní mohou objevit a prozkoumat lidé přímo v srdci hanácké metropole,“ dodává Rath. 

 

Na otázku, co všechno lze v observatoři objevit, Marcus Maeder odpovídá: „Především to, co bychom slyšeli i přímo na místě, totiž zvuky lesa. Nahráváme je pomocí diktafonu s běžným mikrofonem. Kromě toho ale chceme ukázat skryté akustické a elektrické procesy, k nimž dochází ve stromech a v půdě. Jde o procesy a zvuky, které člověk při procházce fyzickým lesem nemá šanci vnímat, jde o vnitřní chod přírody. Pro tento účel jsme nakonfigurovali speciální měřicí stanice. Tím, že převádíme dění v půdě a v rostlinách na zvukové výstupy, vytváříme dokonalou digitální iluzi vnitřního života pralesa. Zvuky a ekofyziologická měření se v instalaci spojí do pohlcujícího zážitku.“ 

 

Sonja Griegoschewski, ředitelka Goethe-Institutu ve střední a východní Evropě, je ráda, že výstava bude brzy přístupná veřejnosti: „Instalace lesní observatoře Silva je součástí většího projektu WORLD WILD WALD, v jehož rámci hledáme různé způsoby, jak lze novým způsobem zažít les, jak jej můžeme vnímat, abychom jej blíže poznali a porozuměli mu. Návštěvníci lesní observatoře například zjistí, jak změny vlhkosti, větru, teploty a světelného záření ovlivňují zvukovou kulisu lesa. Dozvědí se, jak stromy v důsledku sucha praskají a jak lze ze zvuků lesa vyčíst rozmanitost světa zvířat a rostlin.“

 

Výstava, která je součástí aktuálního ročníku Academia Film Olomouc, bude zahájena vernisáží ve Vlastivědném muzeu v Olomouci 20. dubna 2022 v 18 hodin, a poté ji bude možné navštívit v běžné otevírací době muzea: denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin po celou dobu trvání festivalu. Doprovodný program nabídne mimo jiné procházku lesem, ornitologický workshop pro děti či projekci kultovního německého filmu Fitzcarraldo režiséra Wernera Herzoga. 

 

Kontakt: 

Tomáš Moravec | Goethe-Institut Česká republika | +420 721 434 624 | tomas.moravec@goethe.de | www.goethe.de/cesko 

WORLD WILD WALD

 

Projekt World Wild Wald představuje kromě olomoucké instalace a jejího doprovodného programu také podrobně rozpracované webové stránky, které nabízí možnost zaposlouchat se do zvuků lesa, ať už formou podcastů či hudebních skladeb ve výběru spotify, který byl sestaven speciálně pro tyto účely. Na stránkách je také možné naučit se, jak v každodenním životě chránit lesy a přírodu, objevovat německé autory a autorky, kteří se tématu lesa věnují literárně či jurnalisticky, k dispozici je rovněž rozsáhlá digitální knihovna. 

www.goethe.de/cesko/les 

 

AUTOŘI LESNÍ OBSERVATOŘE „SILVA“


MARCUS MAEDER

Marcus Maeder je akustický umělec, výzkumník a skladatel elektronické hudby. Vytudoval výtvarné umění ve švýcarském Lucernu a filozofii v německém Hagenu. V současné době postgraduálně studuje v oboru environmentálních systémů na ETH v Curychu. Jako výzkumný pracovník v Institutu pro počítačovou hudbu a zvukové technologie (ICST) na Univerzitě umění v Curychu se zabývá sonifikací dat, akustickou ekologií a ekoakustikou. Uměleckými prostředky také zkoumá ekologické procesy a jevy související se změnou klimatu a otázkami životního prostředí.

www.marcusmaeder.ch 

 

ROMAN ZWEIFEL

Dr. Roman Zweifel vystudoval biologii na univerzitě v Curychu a na ETH v Curychu, kde získal doktorát s disertační prací Rytmus stromů. Je projektovým manažerem ve Švýcarském federálním institutu pro výzkum lesa, sněhu a krajiny WSL a vede společnost natkon.ch, která nabízí měřicí přístroje a odborné znalosti pro ekologický výzkum. Roman Zweifel má hluboké odborné znalosti v oblasti fyziologie stromů a elektroniky. Pro jeho kariéru je charakteristická realizace nekonvenčních mezioborových projektů.

https://natkon.ch/

GOETHE-INSTITUT

Goethe-Institut je kulturní institut Spolkové republiky Německo s celosvětovou působností. Podporuje znalost německého jazyka a pěstuje mezinárodní kulturní spolupráci. Informováním o kulturním, společenském a politickém životě zprostředkovává komplexní obraz Německa. Jeho kulturní a vzdělávací programy podporují mezikulturní dialog a umožňují kulturní spolupráci. 

www.goethe.de/cesko 

 

Umělecká instalace, lesní observatoř Silva. Foto Goethe-Institut (2).jpg

Comments

comments

Vyhledat