Regionální muzeum v Mikulově se otevírá spolu se zámkem i Archeoparkem Pavlov

Noční prohlídky na zámku_foto Regionální muzeum v Mikulově
Noční prohlídky na zámku_foto Regionální muzeum v Mikulově

Po dlouhé nedobrovolné zimní přestávce se do muzeí a památek konečně mohou vrátit návštěvníci. Pracovníci Regionálního muzea v Mikulově, které spravuje mikulovský zámek, ale i oblíbený Archeopark v Pavlově a další památky, připravují zahájení sezony už 11. května 2021.

Dlouhou zimu muzeum využilo k přípravě expozic a výstav, ale také reorganizaci depozitářů a rekonstrukci prostor, které se využívají ke komerčním pronájmům. Díky tomu se tak návštěvníci mohou těšit na nové výstavy a opravené sály. Na zámku v Mikulově se například konečně dočká otevření výstava Keltové pod Pálavou, která návštěvníkům představí dobu, kdy Pálavu okupovaly keltské kmeny a římské legie. Tuto výstavu muzeum připravilo ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky v Brně. 

Kromě Keltů se mohou návštěvníci těšit na výstavu Jedlé rostliny jako jídlo, koření i lék, která byla do Mikulova zapůjčena ze Znojemského muzea. Tato výstava ukazuje pálavskou květenu v novém světle. Návštěvníci zde najdou známé i méně obvyklé jedlé a léčivé rostliny, které dobře znají ze svých domovů, nebo které mohou nalézt pouze na Pálavě. 

Archeopark Pavlov letošní rok zasvětil vlkům. Konkrétně nálezu tzv. Pavlovského vlka, který je jedním z prvních dokladů domestikace zvířat lovci mamutů. Kromě pravěkých vlků se ale návštěvníci mohou těšit na výstavy vlčích fotografií, které byly pořízeny ve spolupráci se zoologickými zahradami. Pro rodiny s dětmi je zároveň připraveno i nové interaktivní rozšíření expozic, které umožní osahat si pravěk na vlastní kůži.

Vyvrcholením sezóny je ale pro muzejníky otevření Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Po několikaleté rekonstrukci se Památník otevře na začátku léta a návštěvníkům představí život a dílo obou bratrů, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin české literatury. V prostředí, kde žila Maryša a kde se Mrštíci doslova prožili svůj Rok na vsi připravuje muzeum program pro děti a školy ale také spoustu kulturních akcí. 

Program nejenom výstav, ale i kulturních akcí je možné pravidelně sledovat na webu muzea, nebo sociálních sítích.

 

www.rmm.cz

Comments

comments

Vyhledat