Tipy na týden 17. – 23. června: Fuckup Nights, FOK na Vyšehradě a Metronome Prague
Co neminout a kam zajít?
Foto: V rámci přehlídka průšvihů českých osobností Fuckup Nights Prague se v úterý 18. června představí třeba tatér Míla Bugtcher, ilustrátorka Léna Brauner nebo specialistka na trestní a rodinné právo Lucie Hrdá.
Náš výběr akcí na celý týden:
→ Kina → Hudba, divadlo, tanec → Výtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce
Filmy, projekce, festivaly:
19. 6. Letní kino ve Spojovně – Jízda / Pivovar Spojovna
19. 6. 20:30 Daaaaaalí! / Kulturní centrum Klubovna
20. – 22. 6. Korejský filmový festival / Kino Světozor
Pražský festival korejského filmu v kině Světozor – na plátně se budou odvíjet příběhy z různých historických dob různých filmových žánrů, jako je rodinné drama, sci-fi a umělecký film.
Přehlídka Hajao Mijazaki v Oku / Bio Oko
Spoluzakladatel věhlasného studia Ghibli, Hajao Mijazaki, platí za synonymum strhujících animovaných filmů, které okouzlí a povznesou diváky jakéhokoliv věku. Kompletní retrospektiva nejvlivnějšího světového animátora nabídne příležitost seznámit se s mistrovými prvními tituly, které ustanovily jeho charakteristický styl, přes jeho největší domácí a mezinárodní hity až po niterně osobní díla z pozdního období jeho tvorby.
Kompletní programy vybraných kin: Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo / Kino BALT / Francouzský Institut
17. 6. Sematary and The Haunted Mound / Meetfactory
17. 6. BIOHAZARD, DOWNSET / LUCERNA MUSIC BAR
17. 6. Ty Segall / Roxy
18. 6. Delaney Davidson / Blind Künstler / Kabinet Múz, Brno
18. 6. HaDivadlo 50: Zpátky v Prostějově / Městské divadlo v Prostějově
Zveme vás k setkání s minulostí i přítomností HaDivadla do prostor Národního domu, nyní Městského
divadla v Prostějově. Událost je vedle osobností a pamětníků přímo spojených s HaDivadlem určena
pro všechny i jinak blízké a v neposlední řadě pro své věrné i nové diváky.
19. 6. Delaney Davidson / Blind Künstler / Klub Varšava
19. 6. FOK na Vyšehradě
Pražský Vyšehrad se rozezní Smetanovou Mou vlastí v provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Od 16:00 hodin se budou konat komentované prohlídky Vyšehradského hřbitova. Více informací najdete na stránkách Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK . Vstup zdarma!
20. – 22. 6. festival Slunovrat / Opava
The Dhol Foundation & DJ set (UK), Aboubakar Traoré & Balima (Burkina Faso / Belgie), Krzysztof Kobyliński (PL) Daniele di Bonaventura (IT) a další
20. 6. Lil Darke / Futurum
20. 6. Delaney Davidson / Blind Künstler / Honkyponk Cafe, Třebíč
20. 6. Waltari / Akropolis
20. – 22. 6. Metronome Prague
The Blaze, Marc Rebillet, Milky Chance, Meute, Michael Kiwanuka a další
22. 6. BEATSTEAKS / Lucerna Music Bar
23. 6. Chelsea Wolfe / Meetfactory
Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty
14. – 23. 6. FESTIVAL 10 LET GALERIE V BUDOVĚ LÁZNÍ / Oblastní galerie Liberec
V novorenesanční budově bývalých městských lázní od P. P. Branga (1901) a před 10 lety revitalizované od architektonického studia SIAL si liberecká institucionální platforma evropského i světového umění připomene své výročí kulturně-vzdělávacím festivalem v symbolických 10 dnech. Zahájení oslav začne slavnostním otevřením letní LÁŽO PLÁŽO SEZÓNY, kde se otevře hned několik výstav najednou. Celý program festivalu najdete na webových stránkách galerie.
9. 6. – 6. 10. Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty / Neue Nationalgalerie, Berlin
Výstava ukazuje více než 300 Warholových děl, maleb, grafik, kreseb, fotografií, polaroidů, filmů a koláží. Od raných kreseb po jeho testy na plátně a filmy v 60. letech, malby torz v 70. letech, přes jeho spolupráci s Jean-Michelem Basquiatem v 80. letech, včetně mnoha fotografií.
5. 6.–31. 7. Umění pohybu: sport – politika – kultura v díle Zdeňka Němečka / Galerie UM
Multimediální dokumentární výstava Umění pohybu: sport – politika – kultura v díle Zdeňka Němečka je součástí doktorského výzkumu Michaely Režové z Ateliéru animace a filmu. Jak sama říká, zaujala ji „láska ke sportu, smysl pro jeho specifický rytmus a zájem o vizuální stránku pohybu. To vše, včetně pasivního přístupu, když dojde na samotné sportování, ji pojí se sochařem Němečkem“.
14. 6. – 28. 7. AMOMA / Galerie Špejchar, Chomutov
Výstava se zaměřuje na téma čarodejnictví, rituálů, přírodní magie a tajemna. Prezentuje mediálně rozmanitou tvorbu jedné umělecké generace. Vystavená díla usilují o probuzeni fantazie a představují tvůrčí reflexi odrážející současné tendence návratu k silám přirody a k osobní spiritualitě. Vystavující: Eva Fajčíkova, Markéta Kolářová, Marie Lukáčová, Eva Maceková, Michael Nosek, Veronika Psotková
6. 6. – 2. 7. Kateřina Šedá: Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků / Kobka 17, Smíchovská náplavka
Výstavní prostor Kobky 17 se během června promění na Národní statistický ústav, který bude zkoumat české zlozvyky. Široká veřejnost tak může aktivně ovlivnit i druhou fázi projektu Kateřiny Šedé Národní sbírka zlozvyků, jejímž cílem je zmapovat zlozvyky jednotlivců i skupin a vytvořit z nich největší databázi na světě. Chodit na úřad nikdy nebylo zábavnější!
Měsíční výstavní projekt Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků navazuje na úspěchy dlouhodobého sběru zlozvyků Kateřiny Šedé, známé české umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Původně vznikl tento projekt, na který navazuje prezentace v Kobce 17, jako pocta 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Od té doby jezdí Kateřina Šedá a její tým po těch nejzapadlejších koutech České republiky a sbírá zlozvyky.
31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž
Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.
28. 4. – 12. 10. Jak sbírat umění? Příběh Karla Tutsche / Hradecká galerie moderního umění
17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna
4. 5. – 28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech
Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.
3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora
V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.
9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX
Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.
Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque
Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy
Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.
18. 6. Fuckup Nights Prague/ Švandovo divadlo
18. 6. 19:00 Marek Toman: České sklo – křest románu / Čítárna Unijazz
Diktátor za humny, tyran v nás… Marek Toman představí svůj nový román z prostředí diplomacie (Akropolis). Ukázky přečte Jan Vondráček, který knihu i pokřtí. Zahraje Lábek. Pokřtí nakladatel Filip Tomáš.
18. – 19. 6. Konference Digitální Česko 2024
V rámci konference se představí nejen česká „digitální“ elita, ale také zahraniční experti. Účastníci se mohou těšit například na vystoupení eurokomisařky DUBRAVKY ŠUICI, která zde představí budoucnost digitalizace z pohledu Evropské komise. O digitalizaci bude hovořit také MILES YU, člen nejužšího týmu poradců bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa nebo OPHER BRAYER, izraelský vizionář a inovátor v oblasti umělé inteligence.
19. – 21. 6. Připomenutí 125. výročí narození Františka Suchého / Parku Františka Suchého a prostor Olga
Událost už po šesté připomene osud zahradního architekta a ředitele strašnického krematoria a jeho rodiny, boj proti totalitám, a odvahu všech, kteří násilí čelili nebo stále čelí. Vyprávění příběhů doprovodí výzva ke společné hře i péči o krajinu, místo, kde žijeme, které propojí s kulturou a uměním. Součástí akce bude i unikátní komentovaná prohlídka Krematoria Strašnice.
19. 6. FOK na Vyšehradě
Pražský Vyšehrad se rozezní Smetanovou Mou vlastí v provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Od 16:00 hodin se budou konat komentované prohlídky Vyšehradského hřbitova. Více informací najdete na stránkách Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK
22. 6. 18:00 Tanec Praha 2024: Ukrajinský venkov objektivem Karla Cudlína / Čítárna Unijazz
V devadesátých letech našel fotograf Karel Cudlín mizející svět 200 kilometrů od Košic na Ukrajině. Dal se tu tehdy vidět život, který jsme u nás znali už jen z vyprávění prarodičů. Děti, které přišly domů ze školy, nazuly dřeváky a vyhnaly kozy na pastvu. Když jste se seznámili s místním učitelem, otevřela vám dveře celá vesnice.
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève / unsplash.