Tipy na týden 18. – 24. prosince: Ježuch v jurtě i v Aeru

Vánoční cesta v Botanické zahradě dovede návštěvníky do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. / Foto (c) Botanická zahrada Praha
Vánoční cesta v Botanické zahradě dovede návštěvníky do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. / Foto (c) Botanická zahrada Praha

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Rychlé šípy oslavily 85 let. • Jedna z nejvýznamnějších vídeňských kulturních adres, muzeum Belvedere, zpřístupnilo svou výstavní historii online. Přístup do digitálního archivu obsahujícího přes 600 výstav za posledních více než 100 let je zdarma. • Více než čtyřicítku oblíbených pořadů odvysílaných v posledních dekádách připomíná výstava Telka slaví 70, která je k vidění v areálu České televize na Kavčích horách. • Ukázalo se, že letošního července zemřel Horst Fuchs • Do českých kin se se vrací legendární film Ivana Vojnára Cesta pustým lesem • Vítězem soutěžního dialogu Světlo pro metro se stal český umělec Jan Poš se svým návrhem SynapseZaměstnanci Chemical Brothers budou nosit české mikiny od Never Enough

Exkluzivně jen do 21. prosince uvidíte na dafilms.cz snímek Anny Hints SESTRY Z KOUŘOVÉ SAUNY, oceněný Evropskou filmovou akademií jako nejlepší dokument / Foto (c) dafilms.cz

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

18. 12. 19:00  KineDok uvádí: Návštěvníci  / Čítárna Unijazz

Dokumentární film Veroniky Liškové z roku 2022. Antropoložka Zdenka zjišťuje, co znamená cítit se jako vetřelec na místě, které se na první pohled zdá být přístupné komukoliv. Dokument o volnosti, přijetí a pocitu bezpečí a domova. Vstup volný. 

 

21. 12. Sám doma 2 (CZ dabing) / Holešovická tržnice

Každý čtvrtek od 30. 11. můžete zajít na svařák, vánoční filmy a užít si předvánoční atmosféru po cestě na trh v Hale 22. Na místě budou deky, ohřívače a dobroty jako svařák od vinařství Kubík a další v přilehlých adventních trzích.

24. 12. 21:30 Ježuch v Aeru: Život Briana

Ve své době vyvolal Život Briana skandál kvůli neúctě k církvi, dnes zbyl velice zábavný snímek parodující příběh o Ježíši. Brian se totiž narodil ve stejný den jako Mesiáš, se kterým si ho všichni pletou a způsobují tak spoustu absurdních gagů. Hlavní hrdina se připojuje k Lidové frontě Judee, aby pomohl svou zemi osvobodit od nadvlády Římanů…

Online: Best of DAFilms

Streamovací portál DAFilms uvádí svůj tradiční předvánoční program Best of DAFilms. Jeho kurátoři vybrali TOP 25 z českých i zahraničních snímků, které dafilms.cz uvedl v roce 2023. Do výběru se dostaly divácky nejsledovanější dokumenty Zkouška umění, Velké nic a Šťastně až na věky. Mezi hranými filmy jsou oceňované novinky Všechno, všude, najednou, Drive my car, Světlonoc, ale i kultovní Sedím na konári a je mi dobre z letošní rozsáhlé retrospektivy Juraje Jakubiska a Spiklenci slasti z přehlídky filmů Jana Švankmajera.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

18.12. Thomas & Ruhller / Café v lese

21. 12.  Katarína Máliková + Tereza Hrabini / Čítárna Unijazz

Předvánoční koncert slovenské skladatelky a písničkářky Kataríny Málikové tvořící na hraně artpopových kompozicí s nádechem baroque minimal a nové world music. Dále vystoupí Tereza Hrabini s novým albem Přerod.

22. 12. Jižní Pio, křest desky / Jihlava, Dirty Family

Ježíšek vyslyšel prosby, dorazil letos o pár dní dříve a všem fanouškům i sběratelům nadělil album Three Stars na dvou vinylech v remasterované verzi od Gaexe, které Pio za účasti hostů pokřtí. Chybět nebudou ani ostřílení DJs Five, Arsen a Richard, kteří se na albu podíleli,

22. 12. 16:00 a 19:00 Louskáček s Petrem Popelkou aneb Koncert SOČRu pro celou rodinu / Obecní dům

Průvodní slovo připravila s šéfdirigentem Petrem Popelkou moderátorka Jitka Novotná, dále spoluúčinkují Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu pod vedením Věry Hrdinkové.

24. 12. od 22:00 Elena Sonenshine Christmas Trio / Jazz Dock 

Jazzová zpěvačka Elena Sonenshine potěší poklidným komorním recitálem v triové sestavě pouze s klavírem a kontrabasem. Její smysl pro rytmus, sametový hlas a perfektní frázování potěší všechny příznivce vokálního jazzu. Na programu budou především známé standardy a několik písní s vánoční tématikou.

Kouzelná Rybovka Matěje Formana a Pražských symfoniků

Již třetí sezónu se na předvánočním repertoáru FOK objevuje scénicky zpracované provedení Rybovy České mše vánoční Matěje Formana a již třetí sezónu se těší velké oblibě. Symfonický orchestr hl. m. Vstupenky koupíte na stránkách FOK.

  • 20. prosince 2023 od 19:30, Obecní dům
  • 21. prosince 2023 od 18:00, Obecní dům
  • 25. prosince 2023 od 15:00 a od 18:00, kostel sv. Šimona a Judy Fwd: Bachovo Vánoční oratorium – TZ FOK

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

16. 11.  – 31. 3. 2024  František Skála – obrazy / Galerie města Loun

„Jde mi jako vždy o krásu a o zkoumání příčin jejího vzniku, hledání dokonalého tvaru ve spojení s imaginací… Někdy mám pocit, jako bych byl nějakou vyšší mocí vybrán do funkce jakéhosi kvalitáře, jehož pracovní náplní je objevovat skutečný smysl věcí a upozorňovat na spirituální vlastnosti hmoty a materiálových jevů. „

 

 

5. 12. – 28. 2. 2024  V umění volnost / Clam-Gallasův palác

Umělecká beseda, která je nejstarším českým uměleckým spolkem, slaví 160 let od svého založení. U příležitosti jejího výročí připravilo Muzeum města Prahy spolkovou výstavu členů tohoto odboru ve zrekonstruovaných prostorách Clam-Gallasova paláce. Výstava V umění volnost prostřednictvím více než 130 děl od 58 výtvarníků nastíní, jakou cestu Umělecká beseda za dobu více než stoletého fungování urazila.

V umění volnost / Foto (c) Muzeum města Prahy

 

2. 12. – 28. 1. 2024  Alena Foustková: Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím. / Museum Kampa

Autorka upozorňuje na nerovnost žen v kontextu římskokatolické církve, ale i jiných náboženských struktur. V jednotlivých dílech citlivě využívá práci s obrysem vlastního těla, japonskou techniku vyšívání sashiko či odkazy ke klasickým náboženským objektům jako je zpovědnice.

 

7. 12.  – 7. 4. 2024  Computer & Jewellery / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu současného autorského šperku Computer & Jewellery, která je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Vybraní autoři reagují svými díly na téma ovlivnění naší společnosti výpočetní technikou, a to v pozitivním i negativním smyslu.

 

Milan Cais:  PANACEA  ULTRASUPERTOTALFORTE / Motolská nemocnice

 

30. 11. – 21. 4.2024  ELEVACE / Zdeněk Beran: Rehabilitační oddělení Dr. Dr. / Muzeum moderního umění, Galerie

Z odpuzujících i groteskních objektů, ze zbytků nemocničního vybavení a zmrzačených torz vytvořil na začátku 70. let Zdeněk Beran instalaci Rehabilitační oddělení Dr. Dr., která evokovala nemocniční pokoj. Koncem 90. let autor instalaci exhumoval a v roce 2011 daroval do sbírek Národní galerie v Praze.

 

7. 12. – 29. 2. 1924  JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? / KC Kaštan

V 90. letech se česká (a jistěže i moravská a slezská) pódia otevřela světu. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby, ti všichni si na nich takřka podávali dveře.  Tento proces a ty nezapomenutelné večery připomíná a dokumentuje výstava pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? SLAVNÉ I ZAPOMENUTÉ KONCERTY ZAHRANIČNÍCH KAPEL A INTERPRETŮ 90. LET v KC Kaštan.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

Za betlémským příběhem do botanické zahrady / Botanická zahrada Troja

Až do 7. ledna je možno v botanické zahradě putovat za betlémským příběhem. V zahradě je připravena cesta s tematickými zastaveními, která návštěvníky dovede do Betlémské jurty Divadla bratří Formanů a jejich přátel. V nomádském přístřešku pak příchozí najdou panorama s vyobrazením betlémského příběhu narození Ježíše.

18. 12.  Poslední vzpomínkový průvod na pana prezidenta Václava Havla Srdce na Hrad 2023

 Průvod vyjde v 18:00 hodin z náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) směrem na Hradčanské náměstí, kde proběhne několik proslovů, zazpívá hudebník, výtvarník a zpěvák Iby Pop a kde bude nejen srdce (symbolicky), ale i kniha mapující všechny minulé ročníky předány Kanceláři prezidenta republiky.


Advent v Tržnici

Vánoční trhy ⋆ svařák a film ⋆ prodej stromků z prořezů ⋆ prodej kaprů ⋆ a mnoho dalšího!

Více na https://fb.me/e/3h1kYo0uU


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat