Tipy na týden 25. – 31. března: Jeden svět, Spectaculare a nové výstavy Národní galerie
Co neminout a kam zajít?
Náš výběr akcí na celý týden:
→ Kina → Hudba, divadlo, tanec → Výtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce
Filmy, projekce, festivaly:
20. 3. – 21. 4. Festival Jeden svět
Festival Jeden svět je už více než čtvrt století jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě.
Kompletní programy vybraných kin: Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo / Kino BALT / Francouzský Institut
25. 3. Only The Poets / MeetFactory, Praha
26.3. The Spermbankers – heretic gospel (Finsko, Nizozemí, CZ) / Čítárna Unijazz
27. 3. Sylvain Chauveau + ensemble 0 (Spectaculare_11) / Gabriel Loci – Rajská Zahrada
27. 3. Sasha Velour / Divadlo Broadway, Praha
27. 3. ML Buch (DK) / Letohradská 10 Praha
27. 3. SYLVAIN CHAUVEAU + ANDERT TYSMA / Gabriel Loci
28. 3. Böhren & der Club of Gore (DE) / Palác Akropolis
28. 3. MR + Merbo Trubky/ ČítárnaUnijazz
Koncert spřízněných kapel plujících alternativními vodami. MR – dámské kytarové duo propojující nespoutaně to nejlepší z trip hopu s tím nejlepším z českého folku. A MRBTRBK – severské žestě kombinující všechno se vším, ale nejvíce punk, hip hop, Philipa Glasse a afro beat.
29. 3. Neu-Romancer (AUS) + Zanias (AUS) + Radondo (UK) / Bike Jesus
30. 3. THY CATAFALQUE, THE ANSWER LIES IN THE BLACK VOID / KASÁRNA KARLÍN
Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty
22. 3 – 8. 9. Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek / Veletržní palác, 2.p. Grafický kabinet
Filomena Borecká se dlouhodobě věnuje zkoumání dechu a jeho sdílení. Zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jenž je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu. Vyjadřuje se zejména prostřednictvím kresby, která jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku.
22. 3. – 29. 9. Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji / Veletržní palác
Mezinárodní skupinovou výstavu „Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji“ připravila NGP ve spolupráci s Kunsthalle Vídeň a Muzeem současného umění Skopje (MoCA). Právě ze sbírky ve Skopji a z historického a politického kontextu jejího vzniku projekt vychází.
21. 3. – 18. 8. Pavel Forman: TransForman / DOX
Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl a oblíbené autorovy formy a přístupy, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.
1. 3. – 2. 6. UMĚNÍ PRODAT (SE). UMĚLEC VE SPÁRECH TRHU 19. STOLETÍ / Západočeská galerie v Plzni
Reklama, multiplikace děl, krajiny, drobné portréty, ale i knižní a časopisecké ilustrace. To vše patřilo mezi nové způsoby obživy umělců v 19. století. Právě proměně uměleckého provozu, vztahu umělce a publika a různým způsobům obživy v tržním prostředí 19. století se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni.
8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec
Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.
3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora
V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.
29.2. – 19.5. László Lakner: Infinitum / Muzeum moderního umění, Trojlodí
Letos osmaosmdesátiletého László Laknera, jehož dílo se vyznačuje tematickou a stylovou rozmanitostí i neustálým experimentováním, představí od 29. února 2024 Muzeum umění Olomouc na největší retrospektivní výstavě tohoto umělce mimo území Maďarska.
9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX
Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.
Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque
Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy
27. 3. Literární kavárna s časopisem Plav: Zdivočelé alter eko / Francouzský institut v Praze
Představení čísla Plavu věnovaného québecké ekologické dystopii a zdivočení, které sestavil romanista Petr Kyloušek a realizovala redaktorka Anna Lebedová.
27. 3. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Zuzana Pokorná a Ondřej Sedláček / CAMP Praha
Labuť, kachna, srna, sojka, zajíc, liška, bobr i jezevec. Jaká zvířata potkáte v Praze? Co jim nejvíc škodí? Kolik žije v metropoli labutí a proč je tu tolik vodních ptáků? A víte, že když najdete zraněné zvíře, neměli byste ho krmit? Pozvání do dalšího Campingu přijala Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Druhým hostem je Ondřej Sedláček, který učí a bádá na katedře ekologie PřF UK a krom toho působí v neziskové organizaci Ochrana fauny ČR. Je také hlavním odborným poradcem výstavy Planeta Praha i stejnojmenné knihy a filmu.
Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!
Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève / unsplash.