Tipy na týden 26. února – 3. března: Festival krátkých filmů a raná tvorba Nicka Cavea
Co nám cinklo o nos tento týden.
Jednou větou. Maximálně dvěma.
Výstaviště Praha letos znovu otevře legendární divadlo Spirála, nyní Nová Spirála s multižánrovou programovou nabídkou. • Až do 31. března budou fungovat v Praze zimní humanitární opatření pro lidi bez domova, včetně zajištění krizových lůžek v nemocnicích. • Fakulta Umění Ostravské Univerzity pořádá v Plzni výstavu obrazů studentek a studentů, absolventek a absolventů, pedagogů atelieru Malby 1. • Nový výstavní prostor Display v paláci Sparkasse v Karlových Varech láká na současné české umění. • Na Dramoxu díky nově ohlášené spolupráci s Českou televizí uvidíte české inscenace jako Příběhy obyčejného šílenství (Dejvické Divadlo), Balada pro banditu (Husa na provázku), Pes Baskervillský (Jihočeské divadlo) a další. • Příštím děkanem FAMU byl zvolen současný proděkan pro zahraniční vztahy, filmový historik David Čeněk. • Alšova jihočeská galerie vyhlásila architektonickou soutěž na novou budovu na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích. • 29. února v 19:00 bude znovu slavnostně spuštěna otočná hlava Franze Kafky u OC Quadrio – chystá se originální světelná show, hudba a také občerstvení, které obstará restaurace Aroma Quadrio.
Co neminout a kam zajít?
Náš výběr akcí na celý týden:
→ Kina → Hudba, divadlo, tanec → Výtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce
Filmy, projekce, festivaly:
26. 2. 18:00 Mutiny in Heaven: The Birthday Party / Bio Oko
Málokterý zpěvák má tak zaryté a oddané fanoušky jako Nick Cave. Snímek Mutiny in Heaven nabídne vhled do počátku jeho kariéry, kdy byl součástí party australských renegátů The Birthday Party. Ve snímku Iana Whitea, který měl premiéru v loňském roce, mluví všichni zásadní členové kapely. Večer 26. února doplní krátký dokument věnovaný desce Gift From the Trees britského tria Mammal Hands, které zavítá na Spectaculare dva týdny předtím.
26. 2. 20:45 HAMLETŮV SYNDROM / Dokumentární pondělí / Kino Světozor
Mladá ukrajinská divadelní režisérka nás zve, abychom spolu s ní pátrali po dnešních Hamletech. Její divadelní inscenace se stává východiskem strhujícího obrazu mladé ukrajinské generace, která je poznačená válkou a obdobím velkých politických změn. Po projekci bude následovat debata s tvůrci a tvůrkyněmi, která proběhne pouze v anglickém jazyce.
28. 2. – 3. 3. Pragueshorts Film Festival / Světozor, Bio Oko, Atlas a Kino Pilotů
Mezinárodní soutěž letos představí celkem 27 filmů v pěti promítacích blocích. Tradičně nebudou chybět snímky oceněné na těch nejprestižnějších mezinárodních festivalech.
Kompletní programy vybraných kin: Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / Ponrepo / Kino BALT / Francouzský Institut
26. 2. PKF — Prague Philharmonia: K6 Jan Novák / Profesní dům Univerzity Karlovy v Praze
26. 2. Dead Poets Society / Futurum
26. 2. 19:00 Radio 1 nablízko: Oživlá Hitparáda Radia 1 / Čítárna Unijazz
Zveme Vás na úvodní večer pravidelného občasníku „Radio 1 nablízko“. Představíme si práci moderátorů R1 ve „speciálním offline vydání“ pravidelného klasického pořadu Hitparáda Radia 1. Na programu bude aktuální hudba z Hitparády a diskuse s moderátory Jerrym Žákem a Janou Kománkovou.
28. 2. Lubomyr Melnyk / Sál pražské konzervatoře
28. 2. WYFE (křest desky) + FOURTUNA / Kasárna Karlín
28. a 29. 2. A Good Catch (Austrálie) – Casting Off / Jatka78
29. 2. CLARK + HOLY OTHER / Fuchs2
29. 2. Uvnitř banánu / Divadlo Na zábradlí
Adaptace úspěšné povídkové knihy Pavla Klusáka s názvem v režii Jana Mikuláška. Příběhy největších „outsiderů showbusinessu“ v kabaretním tvaru s hudbou Martina Kyšperského.
29. 2. Gaika / Meetfactory
1. 3. LP / O2 Universum
1. 3. Dirty Honey / Futurum Music Bar
Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty
23. 2. — 26. 5. BYLO – NE – BYLO (Radka Bodzewicz, Klaudie Hlavatá, Sabina Knetlová, Anna Ruth, Moemi Yamamoto) / Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
Pět vizuálních umělkyň mladé generace, každá svým osobitým způsobem skládá fragmenty příběhů na pomezí reality a fikce, které spíš napovídají, než popisují, aby ve druhém plánu přiměly člověka přemýšlet a hledat hlubší smysl nejen v nich, ale i kolem sebe.
23. 2. – 19. 3. MINISALON 1984 / Tibet Open House (Školská 693/27)
Už 23. února od 18:00 zavede projekt návštěvníky zpět do neklidné doby normalizace prostřednictvím otevření výstavy v Tibet Open House ve Školské 693/27 za přítomnosti některých z autorů, a bude trvat do 21. března. Následně bude uveden ve filmovém zpracování do kin od 14. března v podobě snímku Janka Růžičky s názvem 15 x 15 x 5 (minisalon 1984).
23. 2. – 14. 4. ZBYNĚK SEDLECKÝ: Zrcadlo / Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice
19. 1. – 22. 5. Veronika Psotková: Beze Strachu / kulturní prostor KKCG na Bořislavce (Artium)
Z průmyslového materiálu vytváří Veronika Psotková jemné sochy vznášející se v prostoru. Dráty pod jejíma rukama ožívají, dostávají tvary a stávají se bytostmi. Sochařčinu jedinečnou tvorbu představuje nová výstava Beze strachu na Bořislavce v kulturním prostoru KKCG, které dostává jméno Artium.
1. 2. – 11. 4. Hynek Čermák: U—pře—rodu / KC Beseda Klánovice
Expozice fotografií ve výstavních prostorách klánovické Besedy představuje výběr z volné fotografické řady aktů.
9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE / Centrum současného umění DOX
Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.
24. 1. – 24. 3. Adolf Lachman: Lachland / Villa Pellé
Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“.
26. 10. – 3. 3. 2024 Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One / DOX
Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.
Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy
27. 2. 19:00 Večer s Revolver Revue / Čítárna Unijazz
Komponovaný večer s knihou Miloše Doležala Tady nikdo není, jen já a dalšími autory RR.
28. 2. 2024 | 18:00 Turecká literatura / Ústřední knihovna – Klubovna
Do Turecka, rozkročeného mezi Asií a Evropou, stále ještě s aurou Orientu, vás zavedeme prostřednictvím knih. Kromě už slavného Orhana Pamuka se seznámíme s autory těchto jmen: Zülfü Livaneli, Nadim Gürsel, Çiler Ilhan, Serdar Özkan, nebo Burhan Sönmez a Elif Shafak.
29. 2. 18:30 Industrial Culture a osobnost Genesise P-Orridge / DOX
Speciální večer představí detailněji postavu Genesise P-Orridge, která nejenže výrazně ovlivnila alternativní subkulturu posledních 50 let, ale stala se někým, kdo dokázal změnit identitu a osvobodit se z genderových škatulek. Večer otevře projekce dokumentu Other, Like Me: The Oral History of COUM Transmissions & Throbbing Gristle z produkce BBC. Na závěr čeká zájemce diskuze s kulturními historiky Nicolasem Balletem, Carlem Abrahamssonem a českým překladatelem a publicistou Josefem Rauvolfem. Moderuje Petr Vizina.
Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève / unsplash.