Tipy na týden 5. – 11. června: Maker Faire, Nebřenský na samohrajce a Skálova dechovka

Festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA začíná / Foto: Sylvia Gribaudi, photo by Andrea Macchia
Festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA začíná / Foto: Sylvia Gribaudi, photo by Andrea Macchia

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

4. 6. Svatá hora / Edison Filmhub

Film Svatá hora scenáristy a režiséra Alejandra Jodorowského, který vyvolal skandál na filmovém festivalu v Cannes v roce 1973, plný svatokrádežných obrazů a existenciální symboliky, je hledáním duchovního osvícení, které staví iluzi proti pravdě. Alchymista (kterého představuje sám Jodorowsky) shromáždí skupinu lidí z různých společenských vrstev, kteří představují planety sluneční soustavy. Záměrem okultní skupiny je podrobit své členy podivným mystickým obřadům a zbavit je pozemských trápení, aby se mohli vydat na Lotosový ostrov. Tam vystoupí na Svatou horu, aby z ní vyhnali nesmrtelné bohy, kteří tajně vládnou vesmíru.

5. 6. Arvéd / Ponrepo

Jiří Arvéd Smíchovský byl plný protikladů. Na jedné straně šlo o nekonformního hédonistu se zálibou v tabáku říznutém opiem a v sošných tělech mladíků, na straně druhé to byl člověk vždy ochotný přizpůsobit se okolnostem, ať už to znamenalo donášet nacistům nebo po válce spolupracovat s komunisty a účelově svědčit v politických procesech. 

6. 6. KaprKód s živým hudebním doprovodem / Kino Pilotů

Dokumentární opera netradičním způsobem zpracovává životní příběh československého hudebního skladatele Jana Kapra (1914–1988). Tento dříve oslavovaný a komunistickým režimem protežovaný skladatel byl však v průběhu 70. let umlčen a vymazán z historie. Snímek využívá Kaprových hudebních kompozic stejně jako amatérských filmových záběrů a pomocí dadaisticky hravého libreta odhaluje jeho život a tvorbu na pozadí historických změn. 

8. 6. Tron double feature / Aero

Ponořte se do barevného světa v útrobách počítačových systémů, tak jak jej poprvé představil revoluční a dnes již kultovní film Tron. Na původní vizi originálu navázalo o tři dekády později úchvatné pokračování v režii Josepha Kosinského, které naivní i fantastické vizuální efekty původního filmu aktualizovalo pro nové milénium za doprovodu hudby francouzského dua Daft Punk. 

10. 6. Krvavá svatba / Ponrepo

García Lorca vycházel při psaní své hry (1933) ze zprávy z černé kroniky granadských novin, ale v jejím tvaru naplnil svou představu obrody španělského dramatu návratem k antické tragédii. Ve své baletní úpravě potlačil Antonio Gades krajové, to jest andaluské prvky hry, a zdůraznil její univerzálnější, rituálnější symbolickou rovinu. Saura rozčlenil svůj film do dvou částí: dříve než se z pohybů a gest tanečníků, doprovázených sugestivním, elektrizujícím rytmem kytar, začne rodit drama vášně, žárlivosti a smrti, nás seznamuje v prologu s jeho reálnými představiteli.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut  

 

5. 6. Pusha T  / SaSaZu  

 

5. 6. El Perro / Kasárna Karlín  ♬

 

6. 6. Boy Bleach (UK) / MeetFactory, Praha  ♬

6. 6. Duo Modřanka (#kumšt) a hosté / JazzDock  ♬

Populární satirické duo hudebních YouTuberů #kumšt oživí v úterý 6. června svoje Duo Modřanka, parodující samohrajkové kapely. V klubu JazzDock se k nim na pódiu připojí přední čeští zpěváci a zpěvačky napříč generacemi, aby si ze sebe udělali srandu. Svoje největší hity v úpravách ala Duo Jamaha předvedou například frontman Vltavy Robert Nebřenský nebo zpěvačky Anna K., Tonya Graves, Dominika Hašková z We Are Domi, Aiko a další. 

 

6. 6. LIBERTY & JUSTICE (us) /KLUB 007 STRAHOV ♬

7. – 27. 6. Festival Tanec Praha 

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA, který patří k vrcholům kulturní sezony v České republice, letos ozdobí hvězdy světového formátu. Poprvé se festivalu zúčastní slavný vlámský choreograf Jan Martens, jehož práce sklízí na mezinárodní scéně nadšené reakce. A po deseti letech se na TANEC PRAHA vrátí belgický soubor Peeping Tom, který se s inscenací 32 rue Vandenbranden stal senzací 25. ročníku.

 

7. 6.  OATH OF CRUELTY (us) / KLUB 007 STRAHOV  ♬

7. 6. Altın Gün (TUR) / Palác Akropolis  ♬

7. 6. The Lumineers (US) / Sportovní hala Fortuna, Praha  ♬

7. 6. Hazmat Modine / Futurum Music Bar  ♬

8. 6. Wax Tailor / Palác Akropolis  ♬

 

8. 6. Ustad Noor Bakhsh / Čítárna Unijazz  ♬

8. 6.  – 11. 6.  Rock for People, Hradec Králové  ♬

https://rockforpeople.cz/cs/

Rock for People 2023 už zná všechny čtyři headlinery. První den završí králové metalu Slipknot, druhý večer ovládne Machine Gun Kelly, v sobotu vystoupí The 1975 a poslední den festivalu završí monstrózní show Muse. Tešit se fanoušci mohou i na Architects, Billy Talent, Hollywood Undead, Nothing But Thieves a spoustu dalších.

9. 6. CDSM / DŸSKO / Červen / Dule Tree / Underdogs‘  ♬

9. 6. Hrubý, Štorm, Horváth / Čítárna Unijazz  ♬

Legenda českého black metalu František Štorm zahraje v možná trochu nečekaném spojení s pražskými jazzmany Janem Horváthem (bicí) a Michalem Hrubým (klarinet, saxofon). Co z toho vznikne? Přijďte si poslechnout!

9. a 10. 6. Území nikoho: Příchozí / Vzlet  DIVADLO

Vzhledem se podobají lidem, vlastnostmi se však někdy liší. Potřebují dvě těla, aby mohli existovat svobodně. Světlo ovládají hlasem, dveře otevírají na dálku. Je takový život vůbec možný?

 

10.  6.  Helms Alee / Meet Factory  ♬

10. 6  DRUGSTOP (de) / KLUB 007 STRAHOV  ♬

11. 6. Otto von Schirach /  Café v lese  ♬

 

 

     

 

8. 6. – 20. 8.   Anna Ročňová / Only Transitions and Translations / MeetFactory

http://www.meetfactory.cz/

Ve čtvrtek 8. 6. v 19:00 otevře MeetFactory  dvě nové výstavy: skupinovou výstavu Only Transitions and Translations v Galerii MeetFactory a sólovou výstavu Anny Ročňové Tůně v Galerii Kostka. V rezidenčním patře bude možné po celý večer navštívit otevřené ateliéry našich rezidentů*tek. Hudební doprovod zajistí Ursula Sereghy (live) a 1Konda(djset).  Vstup na celou akci je zdarma.

 

 

2. 6. – 1. 10.  Pasta Oner: The Gilded Age / Oblastní galerie Liberec (OGL) – Lázně

Na své nejnovější výstavě The Gilded Age vzdává umělec Pasta Oner hold tzv. zlatému věku, zároveň ale poukazuje na to, že naše společnost balancuje na hraně globálních krizí a zpochybňuje svůj blahobyt. 

 

2. 6. – 15. 10.   Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Prvního června se v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v budově v Komenského ulici, otevře blok výstav, spojených tématem spolupráce, komunitního umění a umění ve veřejném prostoru. Jiří Příhoda připravil do renesančního dvora galerie architektonicky pojatou intervenci, ohlížející se za konvolutem performancí a intervencí zastřešená tématem Sochařského parku Roštejna z počátků jeho tvorby. Expozice Make friends, not art reflektuje lokální situaci umělců na Vysočině, kteří se v prostředí mimo umělecká centra etablují spíše společenskými aktivitami; zakládáním spolků, pořádáním kulturních akcí, působením skrze divadlo nebo různé druhy komunitního neformálního vzdělávání, nežli vlastní výtvarnou činností. Výstavu „Z galerie VEN! Umění v českém veřejném prostoru po roce 1989“ připravila v loňském roce Galerie Jaroslava Fragnera spolu s teoretikem Petrem Kratochvílem a sochařkou Petrou Vlachynskou. Představuje na šedesát realizací ve veřejném prostoru – od akcí přes dočasné intervence až po trvale umístěná umělecká díla. Rakouský umělec Reinhold Zisser proměnil v letech 2015-2020 opuštěný dřevěný kostel v metainstalaci nazvanou Notgalerie. Na výstavě v Jihlavě Zisser tuto síť Notgalerie zviditelní a ukáže, jak jsou nyní části Notgalerie propleteny s umělci, institucemi a místy po celé Evropě i mimo ni. Projekt Krajina – radiomapa Jihlavy portugalského umělce Rodriga Paglieriho se zabývá tématy dotýkajících se současné krajiny, klade otázku, jak ji ovlivňuje zvuk a hluk a překračuje fyzický prostor galerie, neboť probíhá také virtuálně na internetu.

 

31. 5. – 29. 6.   Endless Pools: Jan Mikulka, Michal Ožibko, Zdeněk Trs, Vladimír Véla / výstavní síň Expo 58 ART

Galerie Adolf Loos Apartment and Gallery pořádá ve své nové výstavní síni Expo 58 ART exkluzivní výstavu nazvanou Endless Pools současných předních českých malířů, generačních i názorových souputníků, absolventů ateliéru klasické malby Zdeňka Berana, Jana Mikulky, Michala Ožibka, Zdeňka Trse a Vladimíra Vély

 

7. 6. – 13. 8.  LUBOMÍR TYPLT: LEVITACE / GALERIE VILLA PELLÉ

Pražská Galerie Villa Pellé připravila rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem. Soubor obrazů a objektů z let 2021–2023 nese název Levitace a skládá se z několika samostatných okruhů, z nichž každý se zabývá jedním námětem – absurdními metastroji, dívkami levitujícími nad propastí nebo křičícími miminy.

 

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

 

Vlastivědné vycházky – Chodit po Praze a číst v ní jako v knize…

Poznávejte Prahu a její příběhy s oficiálními průvodci Prahou. V prvním letním měsíci se můžete vydat za prastarými symboly a mystickými příběhy letního slunovratu, do omamně vonících rozkvetlých zahrad a slunečních lázní, ve kterých se natáčel i jeden z dílů legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského. Seznam vycházek a vstupenky najdete zde

5. 6. Přednáška o architektuře s Davidem Vávrou / Divadlo Dobeška PŘEDNÁŠKA

www.divadlodobeska.cz

Tentokrát na téma: Opět se těšíme na prázdniny.

7. 6. 16:30 Kafe s farářem / Atrium Žižkov SETKÁNÍ

https://atriumzizkov.cz/kafe-s-fararem-7

Zajímá vás, jak tráví léto duchovní? Potřebujete si jen tak popovídat nebo probrat záležitosti, které vás v předletním čase honí hlavou? Kafe s farářem je ideálním formátem. Farář Daniel Majer z Církve československé husitské na Vinohradech je připraven probrat s vámi v důvěrném rozhovoru věci světské i duchovní.

7. 6. Jak fotit architekturu: Od 19. století po současnost / CAMP Praha PŘEDNÁŠKA

https://praha.camp/program/detail/jak-fotit-architekturu-od-19-stoleti-po-soucasnost

To, že fotografický pohled není nevinným pohledem na architekturu, nám v průběhu historie ukazují snímky různého charakteru, fotografované s rozličnými cíli. Přednáška historiček umění Mariany Kubištové a Martiny Koukalové představí obor fotografování architektury, jeho různé podoby a typické znaky v časovém průřezu od 19. století do dneška.

8. 6. Národní sbírka zlozvyků: Pražani a Pražáci / CAMP Praha WORKSHOP

https://praha.camp/program/detail/narodni-sbirka-zlozvyku-prazani-a-prazaci

Přijďte do CAMPu na workshop s Kateřinou Šedou a zaregistrujete společně zlozvyky Pražanů do největší – a ve světě zcela ojedinělé – Národní sbírky zlozvyků!

 

8. – 18. 6. Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru / Holešovická tržnice DIVADLO

https://www.pq.cz

PQ je multižánrový a smyslový kulturní zážitek, který můžete zažít na vlastní kůži v termínu 8. – 18. června 2023. Program PQ představí mezioborovou divadelní tvorbu skrze nejrůznější umělecké formy a média; divadelní architekturu, performance, světelný a zvukový design, kostým nebo nové technologie, a to od tvůrčích týmů z více než sta zemí celého světa. Hlavní lokací a centrem celého 15. ročníku PQ, které už od roku 1967 prezentuje ta nejlepší díla scénografie z celého světa, je Holešovická tržnice, kde budete moci zažít Studentskou výstavu, PQ Performance nebo část hudebního off programu zdarma pod širým nebem.

 

9. 6. Šumperská Muzejní noc v Galerii Jiřího Jílka

Šumperská Muzejní noc v Galerii Jiřího Jílka se uskuteční tento pátek od 18 hodin. Vstup je volný.
Více informací najdete na  www.dksumperk.cz a www.jirijilek-galerie.cz.

 

10. 6 . Knihex / Kasárna Karlín

https://kasarnakarlin.cz/program/2023/06/10/knihex-13

Kni­hex je místem setkání nakla­datelů a čtenářů v pří­jem­né přá­tel­ské atmos­féře. Kni­hex, to jsou kni­hy kval­it­ních menších nakla­da­tel­ství, které před­stavu­jí samot­ní nakla­datelé a nakla­datelky, kteří živě kon­verzu­jí se svý­mi čtenáři.

10. – 11. 6. Maker Faire Prague / Výstaviště Praha

Největší festival kreativity v Česku připravuje pestrý program plný tvůrčích projektů, aktivit a workshopů. Do Křižíkových pavilonů na Výstaviště Praha zavítají o víkendu 10. do 11. června nadšenci i profesionálové různého zaměření a všech věkových kategorií, aby ukázali své vynálezy a podělili se o své poznatky.

 

10. 6. Šestý ročník Festivalu Ambasád / Vítězné náměstí GASTRO

https://www.trhynakulataku.cz/festival-ambasad

Největší mezinárodní street food festival, kde prezentace jednotlivých zemí zajišťují především jejich ambasády, honorární konzuláty, či hospodářské komory.

10. 6. Kašpárkohraní / obora Hvězda PRO DĚTI

www.kasparkohrani.cz

Po nucené přestávce se Kašpárkohraní vrátí v roce 2023 v novém kabátě s novými zážitky!

11. 6.  Skate Games na Výstavišti / Výstaviště Holešovice

https://navystavisti.cz/udalosti/skate-games/

Skejty, battly, tricky, hudba a chill! Druhý ročník Skate Games v areálu Výstaviště, kde nemůžete chybět, pokud jste správný fanoušek všeho okolo skateboardingu.

 

 

   

 

 

8. 6. Den s hudebníky / Radio 1

Další ročník Dne s hudebníky. Ve dvouhodinových směnách si vysílání Radia 1 převezmou Ivy Z, Bratři, Anki, Zapomělsem, Metastavy a Máří. 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (26. května 2023)

 

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Pro ty, co si chtějí radši v klidu doma číst, máme dnes exkluzivní tip: unikátní kniha mapující historii Radia 1 a počátky soukromého rozhlasového vysílání v Česku. Jak je možné, že divoká devadesátková stanice přežila dodnes a pořád se jí daří? Vydání jedinečné kroniky o kultu nejen 90. let z pera Jany Kománkové můžete podpořit na hithitu.

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat